Odvrácená strana Měsíce i lidské duše. Příběh kultovního alba The Dark Side Of The Moon od Pink Floyd

Vydáno 01.03.2020 | autor: redakce

Vydání alba The Dark Side of the Moon platí za jeden ze zlomových momentů historie rockové hudby. Psychedelický opus o nemožnosti bytí v moderním světě vyšel 1. března 1973 a rychle se stal jedním z nejprodávanějších alb. Pink Floyd při zkoumání odvrácené strany měsíce vystoupali na kreativní vrchol. Zajímavosti o této zásadní nahrávce přinášíme v bodech.

Odvrácená strana Měsíce i lidské duše. Příběh kultovního alba The Dark Side Of The Moon od Pink Floyd Odvrácená strana Měsíce i lidské duše. Příběh kultovního alba The Dark Side Of The Moon od Pink Floyd


Koncept šílenství

Myšlenku nového alba představil Roger Waters kapele při setkání v bytě bubeníka Nicka Masona v londýnském Camdenu. Waters navrhl, aby se na budoucí nahrávce pokusili zachytit mechanismy lidského šílenství. Všichni také souhlasili, že by texty měly být konkrétnější než kdy dřív. Album se často dotýká témat psychického zdraví, na čemž se podepsal odchod Syda Barretta, původního frontamana, který spoluhráče opustil v roce 1968. Odvrácenou stranu lidské duše pomohl Pink Floyd věrně zhudebnit také technologický pokrok. Ve studiu využili zánovní možnost nahrávání do šestnácti stop, moderní efekty, zvukové smyčky i ruchy.

TOP 15 nejpamátnějších koncertů u nás (I.): Pink Floyd, Michael Jackson, Rolling Stones i Metallica

Vesmírné Abbey Road

Své osmé album nahrávali Pink Floyd během dvou nahrávacích frekvencí v květnu 1972 a v lednu 1973 ve studiích Abbey Road. Kapela dostala k ruce studiového zvukaře, který jí asistoval už na albu Atom Heart Mother. Cenné zkušenosti získal už při práci na slavných albech Abbey Road a Let It Be od The Beatles.


Elegantní lom světa

Ikonický obal pochází z dílny grafického kolektivu Hipgnosis, který spolupracoval s většinou britských kapel, které v sedmé dekádě něco znamenaly. Richard Wright jim předal jasné zadání: vizuál Dark Side of The Moon má být "chytrý, čistý, elegantní a na úrovni." Hipgnosis pro Pink Floyd navrhli už přebaly alb Atom Heart Mother a Obscured by Clouds. K nelibosti nahrávací společnosti grafika opět neobsahuje název kapely ani alba. Skupina dostala od výtvarníků na výběr sedm variant, jednohlasně se ale shodla na vizuálu s lomem světla, který dnes zná téměř celý svět.

RETRO: Připomeňte si památný koncert Pink Floyd v Praze z roku 1994


Kasovní trhák

The Dark Side of the Moon je jedním z nejlépe prodávaných alb všech dob. V Americe i po téměř padesáti letech figuruje mezi pětadvaceti komerčně nejúspěšnějšími tituly a vzhledem k současným trendům v prodejích hudby se na tom nejspíš už nic nezmění.

Hitparádový držák

Na prvním místě americké hitparády se album drželo sice jen týden, v žebříčku ale zůstalo neuvěřitelných 741 týdnů v řadě, konkrétně od roku 1973 do 1988. Na britském trhu se jedná o sedmé nejlépe prodávané album, přestože v domácí hitparádě nikdy nedosáhlo na první příčku.


Poklad na odvrácené straně Měsíce

Obrovský komerční úspěch alba udělal z Davida Gilmoura, Nicka Masona, Richarda Wrighta a Rogera Waterse boháče. Waters a Wright si pořídili venkovská sídla, Mason začal sbírat luxusní vozy. Část zisku kapela investovala do vznikajícího filmu Monty Python a Svatý Grál.

Se slávou po funuse

V rejstříku autorů figuruje také jméno Clare Torry, studiové a doprovodné zpěvačky, která natočila několik reklam, spolupracovala s Olivií Newton-John a dalšími. Producent Alan Parson ji přizval, aby "něco" nazpívala do instrumentální kompozice The Great Gig in the Sky. Nejdřív odmítla, aby mohl jít na koncert Chucka Berryho, později si ale čas udělala.

Kapela jí vysvětlila pouze koncept alba bez dalších instrukcí. Během několika náběrů pak do piana Richarda Wrighta improvizovala vokální melodie beze slov. Torry za svůj výkon dostala třicet liber, tedy ekvivalent k dnešním čtyřem stovkám. V roce 2004 nicméně soudila kapelu i vydavatelství EMI za ušlé honoráře, nárokovala si totiž 50 procent autorství skladby. Spor skončil mimosoudním vyrovnáním, vyplacením blíže nespecifikované sumy a uvedením autorství ve všech nových vydáních.

RETRO: Esoterická léčba Pink Floyd na albu The Division Bell


Konspirační teorie 

Nejpozději kolem roku 1994 se na internetu objevily zkazky, že formace napsala The Dark Side of the Moon coby soundtrack ke snímku Čaroděj ze země Oz z roku 1939. Fanoušci si snímek a album pouštěli současně a pátrali po pasážích, kdy obraz a zvuk souvisel. Vášnivě také diskutovali, zda se má album pustit od první vteřiny filmu, po úvodních titulcích nebo jindy. David Gilmour a Nick Mason konspirační teoriu Dark Side of the Rainbow odmítli, Roger Waters ji označil za fascinující. Takže pokud zrovna nemáte co na práci, může si obě díla pustit a čekat, kdy se to potká.

Odkaz lidské civilizace

V roce 2013 bylo album The Dark Side of the Moon uloženo do Knihovny amerického kongresu, aby bylo coby "kulturně, historicky a esteticky významné" dílo uchováno pro budoucí generace.

text: Ondřej Horák

Témata: Pink Floyd, Dark Side Of The Moon, art rock, classic rok, Roger Waters, David Gilmour

zavřít