Martin Zeller (Cocotte Minute) interview: Kdo nemá konfety, je nula

Vydáno 10.10.2017 | autor: Hana Bukáčková

Martin Zeller, frontman Cocotte Minute, zavzpomínal v rozhovoru na jarní turné s Hentai Corporation a Prago Union. Před nedávnem se s kapelou vrátili z Vídně, kde natočili dva nové singly Králům koruny a Zapal. Za pár týdnů vyrazí na turné, kde se rozloučí s albem Rituál, kmen a srdce a kmen! svým nejdelším setlistem.

Martin Zeller (Cocotte Minute) interview: Kdo nemá konfety, je nula Martin Zeller (Cocotte Minute) interview: Kdo nemá konfety, je nula

Martine, jaké bylo jarní turné s Hentai Corporation a Prago Union?
Excelentní, fenomenální, legendární a velmi, ale opravdu velmi bujaré. Bohužel se nám nepovedlo dát dohromady jako promo před tour nějaký společný tracky. Hentai byli ve studiu a Adam vůbec nereagoval a ozval se až týden před vypuknutím turné, což bylo pozdě. Škoda, nepovedlo se. S Hentai jsme si sedli, myslím, v podstatě okamžitě, s Prago to bylo spíš o vzájemným respektu, ale nějak zásadně jsme nepokalili. Ve výsledku to bylo ale celý příjemný a úspěšný.

Hentai Corporation a Cocotte Minute interview: Jsme banda buzniček, co si jedou hrát na tvrďáky do kulturáků

Byla nějaká zastávka, na kterou nezapomeneš?
Legendární zastávka, kterou si spíš nepamatuju, byla v Ostravě, to bylo hodně záživný. (smích) Dlouho jsem po akci nedostal tolik vtipných emailů jako po Ostravě. Byl to hodně divokej mejdan a nakonec jsme se shodli, že jsem měl "virózku". Nejdřív to začalo s tím, že jsem všechny obešel a řekl jim, že jsem Martin z Prahy, a tím bylo jasný, co se pak bude dít… pak už tam lítaly flašky chlastu, šipky jsem házel do lidí, zpíval jsem na baru, pak jsem do něj i skočil. Jsem gumovej a byl jsem vožralej, a jak to tak bývá, tak se mi nic nestalo. (smích) Musím říct, že za těch pětadvacet let, co hraju, si nepamatuju tři koncerty, z toho s Cocottama jsou dva, kdy mám totální okno. A to jsou promilové ztráty při takové kvantě koncertů. Kdo to ku*va  u nás v Česku může říct. (smích) A tohle byl právě jeden z nich.

Za pár týdnů jedete s Cocotte Minute turné, na co se můžeme těšit?
Turné startujeme 1. listopadu. Máme připravenou dvouhodinou show, dodělávali jsme playlist, byla to  strašná rychta. Oproti našemu standardnímu setu přidáváme deset věcí, takže jich zahrajeme dvacet šest. Teď to celé dolaďujeme.

NIKDY JSME DÝL NEHRÁLI

Je to váš nejdelší playlist?
Nikdy jsme dýl nehráli. Je to dáno tím, že zakončíme dobu Rituálu a zahrajeme dvě nové věci, které jsme natočili teď v Rakousku. Dokončíme tak dvouletou éru comebacku, která se povedla. Desku přehrajeme potřetí celou. Prvně jsme ji hráli při jejím natáčení, podruhé jsme s ní jeli první turné a potřetí zazní tu. Ale zahrajeme i starší věci Další ráno, Drž se mě a další zásadní kousky, které jsme dlouho nehráli. Uvažujeme, jestli zahrajeme Můj čas, protože to standardně nezařazujeme kvůli tomu, že nechci profitovat na coverech. Navíc písnička je napsána pro klávesy a tři zpěváky a jak to zpívám sám, tak se stíhám sotva nadechnout.

Cocotte Minute předvedou na podzimním turné svůj nejdelší setlist. Dvě nové skladby nahrají ve Vídni

Stalo se ti, že jsi měl někdy okno?
Stane se to vždy ve chvíli, kdy začneš přemýšlet, abys neměl okno. Občas se stane, že mentálně nejsem na koncertě a hlava mi myšlenkama lítá jinde. Ale je to automatický, protože prostě víš, co bude následovat. Musíš to nechat bejt a tvoje nevědomí si s tím poradí samo. Obecně jsem člověk kontrolovanej sám sebou, a když hraješ, přepneš se do jiného časoprostoru. Kolem tebe svět samovolně plyne a z tebe to vychází pak samo. Někdy se ale stane, že když se na delší dobu otočíš zády od publika, vypne to a musíš se vrátit zpátky.

Jak se koncentruješ na koncert?
Hlavně chci, aby mě nikdo neotravoval, takže jdu někam pryč, zalezu si do kouta a jdu třeba spát.

Turné jste označili za nejvíc vytuněné, na co se můžeme těšit?
Určitě na konfety, protože kdo nemá konfety, je nula. Kdo má konfety, je slavnej, a já věřím, že se díky tomu konečně už proslavíme. (smích) Ještě přemýšlím, že bychom zařadili přestávku a v tom nejlepším udělali tombolu. Napadlo mě, že by první místo byla prasečí tofu hlava. Pak nás napadlo, že bychom Máru pronajali na striptýz, Czendu na vrtání poliček apod.

Bude nějaká předkapela?
Nebude, proto hrajeme dvě hodiny, navíc nás nebaví jezdit brzy na zvukovky. (smích) Samozřejmě, že bych rád píchnul mladým začínajícím kapelám, ale je to technologicky strašně složitý. Museli bychom přijet na třetí odpolední, ale to jsme všichni ještě v práci.

Kdo sestavoval playlist?
Já s Čendálem. Zfetovali jsme se asi dvanácti kafi a dali jsme ho dohromady. (smích) Samozřejmě, že všichni chtějí slyšet staré pecky. Je prokázaný, že maximálně ti projdou dvě nové věci mezi deseti starými.

Jakou písničku máš nejradši právě z poslední desky?
To je těžký, každá splnila svůj účel. Tak třeba Bordel je "tupá" rozbíječka dveří mezi posluchačem a kapelou, není to nijak sofistikovaná pecka, ale je o tom, že máš rozbít dva stoly, aby bylo vědět, že jsi tady. Mám rád všechny pecky stejně, každá má jiný hitový potenciál….

Vaši fanoušci jsou proslulí vlajkami a kotlem. Stalo se vám někdy, že se vaše pověstné peklo pod pódiem nekonalo?
Nejsme úplně začínající kapela, takže tvrdé jádro udělá peklo, ale do toho se nepočítá, když vletíš ve tři odpoledne na městské slavnosti v Lanškrouně mezi šedesát důchodců. (smích)

Cocotte Minute a X-Core rozžhavili plzeňské Divadlo pod Lampou

Pamatuju si, jak jste loni udělali peklo ve stanu na Rock for People…
To byl vrchol sezóny, letos jsme tam hráli taky, ale dali nás na velkou scénu, což pro nás byla čest, ale osobně bych radši byl zase v tom stanu. Přeci jen jsme klubová kapela, a tak máme postavenou show pro malé a střední stage, na obrovských už je třeba pracovat jinak. Ale i tak jsme házeli bedny do lidí.

Nové pecky jste natáčeli v Rakousku pod producentským okem Micka Wolfa, jak vznikla tato spolupráce? A jak jste s výsledkem spokojení?
Dali jsme se dohromady přes Kontrust. Teď jsem to dával poslechnout zvukařovi z RockZone a říkal, že je to hodně dobrý a je v tom vidět velký posun.

Posun v čem?
Je to generačně vyzrálejší.

SPOLUPRÁCE S MICKEM WOLFEM BYLA FAKT TOVÁRNA

Jak se s ním spolupracovalo?
Poprvé jsme vlastně spolupracovali s nějakým producentem, do té doby jsme si to dělali sami. Mick je puntičkář a spolupráce s ním byla fakt továrna. Zpěvy jsem dělal 14 hodin a to jsem zpíval jenom dvě písničky (Králům koruny, Zapal), které maj dohromady 7 minut. Ještě je s ním dolaďujeme a hádáme se, aby to tolik neřvalo. Naše starý desky z toho důvodu neposlouchám.

Bude spolupráce pokračovat? Natočíte pod jeho vedením celé album?
Zda vznikne pod ním celé album, to zatím neřešíme. Teď jsme ve fázi, že uděláme k oběma singlům klipy a budeme je postupně pouštět ven. Vydávat celou desku asi není na pořadu dne…

Setlist turné Cocotte Minute bude mít 26 písní

NIKDY JSEM NEMĚL POTŘEBU BÝT UMĚLEC

Splnil se ti se zahraniční spoluprací sen?
Nikdy jsem neměl potřebu být umělec, jen jsem si říkal, když to dělají všichni tak blbě, tak proč bych nemohl i já. (smích) Zajímavým paradoxem je, že jsem zjistil, že v zahraničí to jiný není. Detaily to celé dodělávaj, ale gró je velmi podobný. Podle mě neuměj Češi dotahovat věci do konce a v tom je ten rozdíl.

Co tě zaručeně rozčílí?
Blbci, lidi, co lžou, lumpové a dementi, co říkaj, že něco nejde, protože jsou líní… Lidská hloupost, malost, závist.

Co tě naopak potěší?
Když věci fungují, lidi neserou a fungujou. (smích) Moje děti, vyprodaný křest, kdy ti lidi hltaj doslova každé slovo.

text: Hana Bukáčková, foto: archiv

Témata: Cocotte Minute, Zeller, Hentai Corporation, Prago Union

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika SOUTĚŽ: Filmový festival Karlovy Vary 2024
zavřít