Michael Schenker interview: V sedmnácti letech jsem přestal poslouchat muziku

Vydáno 26.07.2016 | autor: Nicola Bernard

V sobotu 30. července bude Michael Schenker patřit k hlavním hvězdám festivalu Benátská! v Liberci. Povídali jsme si s ním o jeho vztahu k festivalům a k propojování různých hudebních kultur, provedl nás i jednotlivými etapami své kariéry. Nezapomněl také prozradit, proč přestal už jako teenager poslouchat hudbu. 

Michael Schenker interview: V sedmnácti letech jsem přestal poslouchat muziku Michael Schenker vystoupí na festivalu Benátská! v sobotu 30. července

Pane Schenkere, brzy budete hrát na festivalu Benátská! v České republice, konkrétně v Liberci. Na co se můžeme těšit?
Na to, že po dlouhé, dlouhé době budeme stát společně na scéně s Garym Bardenem, původním zpěvákem, hlasem prvních desek Michael Schenker Group (MSG). Po pěti nebo šesti letech bude k vidění a slyšení opět originální obsazení. Přijede také Chris Glenn, původní baskytarista, a Ted McKenna, který nastoupil po Cozym Powellovi. MSG bude tedy hrát ve starém složení. 

Na festival Benátská! přiveze Michael Schenker hity legend Scorpions a UFO

PŘESTAL JSEM POSLOUCHAT HUDBU, ABYCH NEKOPÍROVAL

Dva roky nazpátek, v roce 2014, jste vystupoval i na Masters Of Rock ve Vizovicích. To je festival, který má u nás skvělou pověst, jak se vám tam líbilo?
Já se těším na každý festival! Mě baví všechny! Hudba obecně může být opravdu zábava. A mě to prostě baví.

Znáte nějaké české kapely?
Neznám. V sedmnácti letech jsem přestal poslouchat muziku (smích), abych nekopíroval jiné kapely. Svou hudbu jsem vyvinul v první třetině své hudební dráhy v podstatě sám, ze sebe, a neměl jsem moc ponětí, co se kolem mě po hudební stránce dělo, protože jsem se soustředil na svůj vlastní výraz. V osmdesátých letech ode mě mnozí hudebníci ledacos přebírali, ale já jsem nikdy nebyl konzument, spíše tvůrce. Ale co je důležité - každý má svou funkci, svůj úkol, a mým úkolem je vytvářet nové věci, vyjadřovat je.

Teď jste dal dohromady zajímavý projekt - Michael Schenker Fest. Můžete nám ho trochu představit?
V podstatě to bylo tak: Pozvali se mnou Grahama Bonnetta, to bylo přání promotéra, a já jsem si pomyslel - proč ne i ti ostatní? A tak jsem se spojil s Garym, pak s Robinem, a navrhl jsem jim - teď, když máme s Temple Of Rock pauzu, proč nepředstavit něco z minulosti, s původními zpěváky? A pojmenovali jsme to Michael Schenker Fest, je to originální obsazení MSG, s Robinem Auleym, Grahamem Bonnettem a Garym Bardenem. Máme teď spoustu možností s různým obsazením. Hráli jsme v Barceloně a fantasticky nás to bavilo. A je to možné takhle dělat právě teď, protože máme s Temple Of Rock pauzu, až v roce 2017 budeme dělat novou desku. Teď můžeme přijet na festivaly v různém složení a můžeme i dál túrovat, teď Japonsko, pak to chceme přivézt do Francie a do ostatních evropských zemí, do Ameriky... A taky k vám.

vložte odkaz, text nemažte

HUDBA MĚ FASCINOVALA UŽ OD DVOU LET

Nedávno jsme dělali rozhovor s Helloween... a jejich kytarista Sascha Gerstner vyprávěl o svých začátcích a o tom, co ho ovlivnilo: "Jednoho dne jsem slyšel v rádiu píseň od Michael Schenker Group, měla skvělé kytarové sólo, zasáhlo mě to přímo do srdce, chtěl jsem tenhle pocit sám mít, když budu hrát. Proto jsem začal hrát na kytaru. Existují momenty, kdy posloucháte hudbu a něco to s vámi dělá..." Co tomu říkáte?
Ano, tak to bývá u většiny muzikantů - u mě to bylo stejně, také jsem svého času začínal. Ale byl to v mém případě prostě jen ten zájem, fascinace tím, co se dá vyloudit už jen z jedné jediné struny. Tohle mě fascinovalo snad už od dvou let. Ale pak, když mi bylo čtrnáct, slyšel jsem věci jako Black Sabbath, Led Zeppelin, Jeffa Becka a to se mi také líbilo. Pomyslel jsem si - to je ONO, něco TAKOVÉHO musím taky někdy umět. Takže přesně tak, jak to bylo výše popsáno, myslím, že se to stává každému hudebníkovi, bez toho by ani nevznikaly kapely. Ale musí být dobré i to ostatní - miluju kombinaci dobře znějící kytary a zpěvu, tuto rozmanitost. Kytara může vložit sólo, a pak zase zpěv, to mě fascinovalo, právě u Led Zeppelin, Black Sabbath, Jeffa Becka, Roda Stewarta. 

Byl jste vlastně velice mladý, když jste se mezinárodně proslavil. Jaké to bylo? Jak se za svou kariérou ohlížíte?
Když se člověk dnes ohlédne, vidí tři období. To první, to byla čistá radost z hraní, byla v tom prostě jen ta fascinace, co se dá vytvořit třeba jen pomocí jedné struny a s podporou zesilovačů, to je neuvěřitelné. A pak následovala dlouhá cesta. Co dále udělám z toho, co jsem si prvotně vytvořil? V první třetině svého života jsem si v podstatě vytvořil určitý zvuk, který ovšem mnozí napodobovali, a na tom jsem dále stavěl. Soustředil jsem se na nástroje, na experimentování s hudbou. Byla to součástí mého osobního vývoje. Co jsem v první třetině svého života používal nevědomě, mohu nyní, v nejnovějším období života, dělat vědomě.

Ještě jednou zpátky k Benátské! Je to multižántový festival - den před vámi vystupuje Tom Jones. Co říkáte na takové široké rozpětí?
Mohu jen říct, že Tom Jones je úžasná, fantastická osobnost.Umí v hudbě všechno. Rád si to zpovzdálí poslechnu. Má prostě silný, neskutečný hlas. Je víc z toho hitparádového světa. Řadu kapel, které zahrají, neznám, vím jen, že festival poprvá tři dny. Je dobrý nápad to takhle namíchat, hudební scéna roste a roste. Hudební setkávání má takovou sílu. Člověk nemusí ani umět různé jazyky, stačí jen poslouchat tu hudbu.

PŘÍŠTÍ ROK? NOVÁ DESKA!

Co chystáte na příští měsíce?
Příští rok se chystá nová deska s Temple Of Rock... Čtyři roky jsme byli na turné, udělali jsme dvě live CD, DVD a dvě studiová CD, to znamená, že člověk nepřetržitě něco dělá. Teď mám čas soustředit se na jiné věci, na ten projekt s původními zpěváky. Udělal jsem si čas zase na něco jiného, na to, co začalo v Japonsku s Grahamem Bonnettem, na to, z čeho se vyvinul Michael Schenker Fest. Byli jsme ve Švédsku, v Barceloně, líbí se mi to, noví fanoušci mohou zažít původní zpěváky a ti věrní to mohou prožít znova. Je dobré přicházet znova a znova s něčím jiným, teď zase s něčím starším, a těšit se, až bude člověk pokračovat dál. Teď mám spoustu možností představit svou minulost ve všech možných formátech.

Chtěl byste českým fanouškům něco vzkázat?
Řeknu jen tři slova: KEEP ON ROCKING!

Témata: Michael Schenker, Benátská!, Tom Jones, Temple Of Rock, Helloween, Black Sabbath, Led Zeppelin

zavřít