Okopírovali melodii písně, nebo ne? Led Zeppelin zamíří se Stairway To Heaven opět k soudu

Vydáno 08.09.2020 | autor: Andrea Štipčáková

Ještě v březnu se zdálo, že dlouholetý spor o melodii skladby Stairway To Heaven je u konce. Odvolací soud v San Franciscu rozhodl ve prospěch Led Zeppelin a celá kauza o okopírování písně Taurus americké skupiny Spirit měla být uzavřena. Jenže, všechno je zase jinak.

Okopírovali melodii písně, nebo ne? Led Zeppelin zamíří se Stairway To Heaven opět k soudu Okopírovali melodii písně, nebo ne? Led Zeppelin zamíří se Stairway To Heaven opět k soudu

Spor táhnoucí se od roku 2014 pravděpodobně skončí u Nejvyššího soudu Spojených států amerických. Michael Skidmore, správce majetku kytaristy Randyho Wolfa, jenž složil píseň Taurus, která je tak podobná právě Stairway To Heaven, není spokojen s výsledkem březnového soudu, který rozhodl ve prospěch Led Zeppelin.

Led Zeppelin se v kauze kopírování Stairway To Heaven zastalo 123 hudebníků, včetně Korn, Judas Priest, Tool i Linkin Park

Práva na odvolání využil advokát z toho důvodu, že porota dostala k dispozici pouze notové zápisy a ani jedna z písní nebyla v jednací síni puštěna. Skidmore dále tvrdí, že měla kapela Spirit Led Zeppelin k napsání jejich nejslavnějšího songu přímo inspirovat. V letech 1968 a 1969 odjely totiž skupiny společné turné a členové slavnější formace měli tak možnost píseň zaslechnout.

Pro Led Zeppelin navíc v tomto případě hovoří i to, že nahrávka uložená v archivu úřadu pro autorská práva, který vznikl v roce 1972, tedy čtyři léta od vydání Taurus, je poškozená a není na ní tak patrná podobnost se Stairway To Heaven, která vyšla v roce 1971.

Kauza táhnoucí se několik let

K prvnímu soudu došlo v roce 2014, tedy dvě léta po podání obžaloby. Soudce tehdy rozhodl ve prospěch Led Zeppelin, odvolací soud však dva roky na to jeho výsledek zrušil s tím, že se soudce dopustil chyb.

Během dalšího slyšení přítomní soudci žalobce údajně doslova „grilovali“ a působili dojmem, že se přiklání spíše na stranu Led Zeppelin. To také nakonec učinili, a ačkoliv autoři Stairway To Heaven, Jimmy Page a Robert Plant, vyhráli, museli zaplatit soudní výlohy ve výši přibližně dvou milionů korun.

Na čí stranu se přikloní Nejvyšší soud Spojených států amerických, je ve hvězdách. Skidmore i nadále argumentuje tím, že bylo ve slavném hitu použité podobné složení akordů, jako v písni kapely Spirit, o čemž v minulosti promluvil i její frontman Wolfe.

„Poslechněte si ty dvě písničky a udělejte si vlastní úsudek. Je to jako by nás znásilnili. Ti kluci na tom songu vydělali miliony a nikdy nám neřekli ‚děkujeme‘, nikdy se nezeptali ‚mohli bychom vám za to něco zaplatit?‘. To hodně bolí. Možná je jejich svědomí někdy donutí s tím něco udělat,“ uvedl pro magazín Listener.

Led Zeppelin vykradli Jakea Holmese i další

Není to poprvé, co se s Led Zeppelin někdo soudí o autorství písně. Jejich fanouškům je jistě známý případ písničkáře Jakea Holmese, který dělal v roce 1967 přeskokana kapele Yardbirds. V ní tehdy působil kytarista a později zakládající člen Led Zeppelin Jimmy Page, který zaslechl Holmese zpívat skladbu Dazed and Confused. Ta se mu zalíbila natolik, že ji Yardbirds přepracovali a novém aranžmá začali hrát.

Později píseň použili na svém debutovém albu i Led Zeppelin, a dostali se i díky ní na výslunní. Když pak skupinu v 80. letech Holmes požádal o to, aby uvedla na pravou míru, kdo song složil, mlčela. V roce 2010 se tedy písničkář rozhodl na kapelu podat žalobu, spor byl však nakonec vyřešen mimosoudně. Na reedicích alba teď musejí Led Zeppelin uvádět "inspirováno Jakem Holmesem".

      

Podobnou zkušenost měla s Led Zeppelin také kapela Vanilla Fudge, od níž si rockeři "půjčili" části skladby Fresh Garbage. A byli to právě Vanilla Fudge, kteří se jako jedni z prvních postavili ve sporu Stairway To Heaven na stranu Spirit.

A nit nezůstává na Led Zeppelin suchá ani v případě kauzy o autorství písně Black Mountain Side, která vyšla stejně jako Dazed and Confused na jejím debutovém albu. Song je silně inspirován verzí skladby Blackwaterside zpěváka Berta Jansche, který zvažoval žalobu Jimmyho Page. Nakonec od ní však upustil.

Led Zeppelin: Synonymum divoké tvůrčí energie a nekonečného experimentování

Kariéra slavných "Zeppelinů" je pak protnutá i dalšími písněmi s pochybným autorstvím. V minulosti vedli také spor ohledně textu skladby Whole Lotta Love, který byl až nápadně podobný tomu v songu You Need Love autora Willieho Dixona. V Since I´ve Been Loving You zase použili část textu songu Never kapely Moby Grape. A pokud bychom nahlédli do produkce Led Zeppelin hlouběji, našli bychom jisté podobnosti s písněmi jiných interpretů i ve skladbách Babe I´m Gonna Leave You, The Lemon Song, Bring It On Home nebo In My Time Of Dying.

Text: Andrea Štipčáková

Témata: Led Zeppelin, Spirit, Stairway To Heaven, Michael Skidmore, Randy Wolfe, Jimmy Page, Robert Plant

zavřít