TOP 7 kapel, které v Česku nikdy nehrály a už ani nezahrají: Beatles, ABBA, Nirvana a další

Vydáno 28.09.2018 | autor: redakce

V posledních letech zažíváme v České republice doslova koncertní žně, jezdí sem jedna velká hvězda za druhou. Jenže řadu z těch pro historii popové a rockové hudby nejvýznamnějších jsme už nenávratně propásli. Těchto sedm kapel jsme v Česku nikdy neviděli a už ani neuvidíme. 

TOP 7 kapel, které v Česku nikdy nehrály a už ani nezahrají: Beatles, ABBA, Nirvana a další TOP 7 kapel, které v Česku nikdy nehrály a už ani nezahrají: Beatles, ABBA, Nirvana a další


Nirvana

Za sedm let svého působení vydala grungeová ikona soustředěná kolem Kurta Cobaina tři studiová a po rozpadu ještě čtyři živá alba. Na rok 1994 Nirvana plánovala sérii koncertů, v níž byla zahrnuta i Praha. Někteří fanoušci už na zdejší koncrt dokonce vlastnili vstupenky. Kurt Cobain ovšem nakonec realizoval vlastní plán. Jeho střelná zbraň způsobila, že hity jako Come As You Are nebo Smell's Like Teen Spirit už bohužel naživo v originále nikdy neuslyšíme. (Tomáš Vrtek)

TOP 7 coververzí Nirvany: Smells Like Teen Spirit ve swingové úpravě i v podání tisíce rockerů

Beatles

Kapela, kterou není třeba sáhodlouze představovat. O jejím obrovském vlivu svědčí fakt, že její písně hrají dodnes různí muzikanti všech možných žánrů po celém světě. Je neuvěřitelné, že za méně než deset let dokázal někdo vyprodukovat takovou řádku světových hitů. Ty si ovšem fanoušci Beatles moc neužili v živých provedeních - koncertní činnost "brouků" oficiálně skončila po zhruba čtyřech letech jejich účinkování v roce 1966. Není tedy divu, že nás v tomto období jejich koncert minul, i když Paula McCartneyho i Ringa Starra jsme mohli sólově několikrát vidět. (Tomáš Vrtek)

ABBA

Ani švédská legenda popu v období své největší slávy do tehdejšího Československa nezavítala - mimo jiné z politických důvodů. V roce 1983 se Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid rozpadli a od té doby návrat tvrdošíjně odmítali. Nyní, po pětatřiceti letech, se však přece jen dali dohromady. Na jaře společně zavítali do studia a nahráli dvě zbrusu nové písně. Slyšet bychom je prý měli v prosinci. S koncertním comebackem ale ABBA v žádném případě nepočítá. Ještěže fanoušci se mohou kochat aspoň úspěšným muzikálem Mamma Mia! a spoustou revivalů. Jeden z nich nazvaný The Show k nám dorazí příští rok. (Josef Martínek)

Hity skupiny ABBA rozezní pražskou Tipsport arénu. The Show je prý nejlepší revival švédské legendy

Queen v původní sestavě

Koncerty Queenů patřily zejména díky Freddiemu Mercurymu k nezapomenutelným zážitkům. Není překvapující, že naši republiku kapela opomněla navštívit, o jejích kvalitách se však mohli přesvědčit fanoušci alespoň v nedaleké Budapešti v roce 1986. Po smrti Mercuryho v roce 1991 se zbývající členové několikrát pokusili skupinu restartovat, ale nikdy se už ani nepřiblížili nejúspěšnějšímu období. Zato se párkrát podívali do České republiky, naposledy s Adamem Lambertem za mikrofonem. (Tomáš Vrtek)

Led Zeppelin

Jedna z nejvlivnějších kapel rockové historie Led Zeppelin v kompletní sestavě Robert Plant, Jimmy Page, John Paul Jones a John Bonham v Česku rovněž nikdy nevystoupila. Po smrti bubeníka Bonhama v roce 1980 skupina ukončila činnost. Hlas Led Zeppelin jsme ale měli možnost slyšet naživo hned několikrát. Robert Plant se s kapelou The Sensational Space Shifers představil naposledy letos v červenci v Pardubicích. (Markéta Koloničná)

Robert Plant a The Sensational Space Shifters postavili halu v Pardubicích na nohy

Doors

Jedna z nejzajímavějších kapel rockové historie, jejímiž zakládajícími členy byli zpěvák Jim Morrison a klávesista Ray Manzarek. Skupina hrála bez basy, její linky obstarával Manzarek levou rukou na své hammondky, které byly páteří veškerého zvuku. Mezi lety 1967-1971 stihli muzikanti nahrát šest alb a složit skladby jako Light My Fire nebo Rider's On The Storm. Rozlet kapely zastavila smrt Jima Morrisona v roce 1971 v pouhých sedmadvaceti letech na předávkování, zbylí členové ovšem v činnosti pokračovali dál. Raye Manzarka jsme mohli několikrát slyšet i u nás. (Tomáš Vrtek)

Bee Gees 

Barry, Robin a Maurice Gibbové. Tři bratři na scéně působili bezmála pětatřicet let. Během této doby stihli nahrát více jak dvacet alb, na nichž se objevily písně jako Words, Stayin' Alive nebo Massachusetss. Mají také na svědomí hudbu k filmu Horečka sobotní noci, za niž obdrželi v roce 1978 cenu Grammy. Koncertovali až do smrti Maurice Gibba v roce 2003. K nám bohužel nikdy nedorazili. (Tomáš Vrtek)Témata: koncerty, Beatles, Queen, Nirvana, ABBA, Led Zeppelin, Bee Gess, Doors

zavřít