Mydy Rabycad interview: V Americe jsme hráli i v kasinu, po našich deskách se zaprášilo

Vydáno 26.07.2017 | autor: Jarda Hudec

Dvoutýdenní americké turné přineslo Mydy Rabycad spoustu zážitků. Kromě koncertů stihli také natočit nový klip a pozvolna dokončují svou třetí desku, kterou vydají v říjnu. Před tím je ale do konce prázdnin čeká ještě řada koncertů v zahraničí. V Praze budou během léta k vidění jedinkrát - 2. srpna na lodi Cargo Gallery na pražské Náplavce. Jejich koncert bude spojen s oslavami 26. narozenin iREPORTu. Na naše otázky odpovídali Žofie Dařbujánová a Nèro Scartch.

Mydy Rabycad interview: V Americe jsme hráli i v kasinu, po našich deskách se zaprášilo Mydy Rabycad interview: V Americe jsme hráli i v kasinu, po našich deskách se zaprášilo

Před pár dny jste se vrátili z Ameriky. Jaké státy jste tam navštívili a kde všude jste hráli?
Nèro: Byli jsme hodně v Kanadě, konkrétně v Ottawě a Quebecku, kde jsme odehráli celkem tři koncerty. Poté jsme jeli do Wisconsinu, do hlavního města Madison.
Žofie: Šlo o koncerty na festivalech, jen ten první, v Ottawě, byl speciální, protože jsme hráli v kasinu.

BLOG: Mydy Rabycad zahráli poprvé v Africe. Koncert v Cairo Jazz Clubu okem a uchem manažera a zvukaře Petra Blažka

V kasinu? V takovém, jak ho známe z amerických filmů?
Žofie: Přesně tak. Vtipné bylo, že když jsme stavěli pódium, hned vedle probíhal tournament v automatech, kterého se účastnili jen samí penzisti. Bylo zábavné to sledovat a pozorovat, jak se baví.

V MONTREALU JSME NATOČILI NOVÝ KLIP

Jak dlouho jste na cestách byli a co dalšího jste kromě koncertů zažili?
Žofie: Celkem jsme v zámoří strávili dva týdny, v každém městě jsme pobyli alespoň dva dny. Jen škoda že jsme byli po koncertech vždy úplně vyřízení a nikde jsme se moc nestihli podívat, čas jsme prospali. Ale v Montrealu jsme natočili klip k novému singlu.

vložte odkaz, text nemažte

K jaké písničce ten klip je?
Žofie: Jde o písničku, kterou jsme ještě nevydali, brzy vyjde jako singl. Bude to poslední singl před chystanou novou desku a zároveň vzpomínka na turné, které pro nás bylo opravdu zásadní.
Nèro: Režisérem byl opět Vladimír Jedlička, který točil všechny naše klipy od Just Dance. Naše spolupráce se pořád prohlubuje a jsme s ní moc spokojeni, je to kontinuální práce.

Kdy album vyjde?
Žofie: Vyjde v říjnu, rozhodli jsme se, že už předem fanouškům postupně představíme několik písniček. Na minulém albu Glamtronic jsme měli spoustu srdcovek, ke kterým jsme ale pak klipy nenatočili, což nám přišlo líto. Řekli jsme si proto, že tentokrát chceme, aby měla každá skladba pozornost, jakou si zaslouží.
Nèro: Na albu se proto objeví všechny singly, které jsme v posledním roce vydali. Budou tam tedy Just Dance, I Don't Care, Sensation, Rise Up a k tomu ta nová.

Mydy Rabycad roztančili Plzeň: Peklo ovládly kšandy a peříčka v rytmu swingu

DO STUDIA JDEME NA JISTOTU

V jaké fázi tedy momentálně album je, už se blížíte k dokončení?
Žofie: Zhruba polovinu písniček už máme nahranou, a teď během následujícího měsíce doděláme zbytek. Všechny songy už ale mají nějakou konkrétní podobu, máme demoverze a do studia jdeme na jistotu.

Jak u vás takový tvůrčí proces probíhá?
Nèro: Já, Mikuláš a Honza tvoříme instrumentální část, nejdřív někdo z nás přijde s nějakým nápadem a pak ho doladíme společně. Když už je písnička v určité formě, pustíme ji producentovi Tomášovi Konupkovi, který je zároveň naším bubeníkem. Ten nám k tomu řekne svoje a ve chvíli, kdy už je hudba hotová, se Tomáš sejde s Žofkou a nahrávají zpěvy.


Na koncertech Mydy Rabycad je opravdu živo. Foto: Tomáš Klíma

Už máte jasno, kdy a kde proběhne křest alba?
Žofie: Jasno zatím ne, máme spoustu nápadů a musíme se rozhodnout pro ten nejlepší. Bude to někdy v listopadu. 
Nèro: Už teď ale můžeme prozradit, že budeme mít úplně nový vizuál, tedy novou pódiovou prezentaci, kostýmy i světla.

Kdo se postará o cover art?
Nèro: Už od první desky spolupracujeme s designérem Pavlem Fuksou, který je ve svém oboru světová špička. Dělal například pro Google, Facebook, pro Obamu. Byl dokonce zařazen mezi 30 nejlepších grafických designérů světa.
Žofie: Také obaly singlů jsou jeho práce, dobře se nám s ním spolupracuje. Jak bude vypadat obal alba, zatím nevíme, právě teď se řeší, který z nápadů zrealizujeme.

V ZAHRANIČÍ LIDÉ STÁLE KUPUJÍ DESKY

Vyjde album i na vinylu?
Žofie: Už od začátku naší kariéry víme, že bychom vinyly chtěli, ale zatím jsme se k nim nějak nedostali.
Nèro: K tomu mám jednu historku z Ameriky. Přišel tam za mnou jeden člověk a ptal se mě, zda máme vinyly. Odpověděl jsem, že ne, protože minimální množství, které vám je někdo ochotný vyrobit, je 500 kusů a my jsme si nebyli jisti, jestli by o ně tolik lidí mělo zájem. A on na to: "Kdybyste je tady dneska měli, tak je těch 500 kusů pryč..." To byl moment, kdy jsem si uvědomil, že bychom asi opravdu vinyly udělat měli. V zahraničí, kam jezdíme čím dál tím víc, je pro lidi stále běžné desky kupovat. Měli jsme s sebou pár kusů CD, po kterých se ale rychle zaprášilo a další zájemci stále čekali ve frontě, museli jsme jim ale bohužel říct, že už další CD nemáme.

VIDEOPREMIÉRA: Mydy Rabycad pomáhají novým klipem a sérií pohlednic seniorům

Co budete hrát 2. srpna v Cargo Gallery? Zařadíte už i songy z nové desky?
Nèro: Kromě už vydaných čtyř singlů zahrajeme ještě jednu novinku, nebude to zmíněný singl, ke kterému jsme natáčeli klip, ale jiná píseň. Hráli jsme ho už na americkém turné a lidi reagovali skvěle.

Když přidáváte novinky, musíte z repertoáru vyškrtnout některé starší songy…
Žofie: My rádi hrajeme dlouhé koncerty, abychom moc škrtat nemuseli, ale teď se nám párkrát stalo, že byl náš koncert časově limitován a museli jsme vybrat, co vyřadíme. Seděli jsme nad tím v dodávce a nevěděli si rady. V Cargo Gallery ale naštěstí bude času dost, takže se fanoušci nemusejí bát, že o něco přijdou.


foto: Dan Adam

Jaké jsou vaše další koncertní plány?
Nèro: Spousta festivalů, nejblíž bude asi Brod 1995.
Žofie: Taky se rádi vracíme na Rock for Churchill a pak se chystáme do Švýcarska, Německa, Holandska. A k tomu máme spoustu dalších akcí.

Po registraci na www.objevtevicemuziky.cz je vstup na koncert na Cargo Gallery zdarma, hradí se pouze rezervační poplatek 100 Kč. Tato částka vám bude u vstupu vrácena formou voucherů na drinky.

text: Jarda Hudec, foto: Dan Adam (rozhovor), Tomáš Klíma (koncert), archiv

Témata: Mydy Rabycad, Žofie Dařbujánová, Cargo Gallery, koncerty

zavřít