Ventolin interview: Mí studenti chodí na moje koncerty rádi

Vydáno 14.09.2017 | autor: Hana Bukáčková

Ventolin je elektronický projekt Davida Doubka, zakládajícího člena skupiny Kazety a člena divadla Nejhodnější Medvídci a zároveň vysokoškolského profesora. Vznikl v roce 2007 jako boční "odpočinkový" projekt, velmi záhy se však dostal do povědomí na místní klubové scéně. Mimo jiné odjel turné se skupinou Midi Lidi. V pátek 15. září vychází jeho nové album Vitajte, které označuje za písničkářské. K singlu Disco Science natočil bizarní klip Petr Marek z Midi Lidi

Ventolin interview: Mí studenti chodí na moje koncerty rádi Ventolin interview: Mí studenti chodí na moje koncerty rádi

Davide, zaregistrovala jsem vás teprve před rokem, jak vás napadlo vystupovat jako Ventolin?
Vzniklo to náhodně před deseti lety, když jsem měl kapelu a měli jsme hrát na jedné akci. Jenže jiný člen kapely odřekl na poslední chvíli a mně bylo hloupé to zrušit, tak jsem během pár dní vymyslel svůj první set. Zalíbilo se mi to natolik, že jsem se v tom rozhodl pokračovat.

VIDEO: Ventolin vás roztančí v rytmu Disco Science

Působíte na mě trochu introvertně a to mi moc nejde dohromady s tím, že rozjíždíte show v klubech a různých párty….
Neřekl bych, že jsem přímo introvert, ale je pravda, že rád mlčím. Ale vždy mě nakopne energie z atmosféry, která panuje při mém setu, a bavící se publikum.

Jak připravujete své vystoupení?
Finální podoba vzniká přímo na místě. Neobejde se to ale bez podkladů, které si doma připravím.

Jakým způsobem tvoříte?
Pohrávám si se svou sestavou nástrojů a synťáků, se kterou hraju své živé sety. Občas se stane, že mi zbydou nějaké motivy, když pracuju na různých jiných projektech. Zpětně se na to podívám a projdu si jednotlivé motivy a popřemýšlím, jestli by se nedaly více rozvinout. Část vznikne třeba i na zvukovce. Rád improvizuju a občas z toho vyleze něco zajímavého.

HIPHOPEŘI NA MOSTECKU MĚ NEPOBRALI

Učíte na vysoké škole, co vám hraní přináší?
Mně jde o to udělat dobrou show a strhnout publikum.

Bylo někde publikum, kde se to přímo nepodařilo?
Jednou kdysi na Mostecku, kde probíhal turnaj ve stolním fotbálku. Vystupoval jsem mezi hiphopery, kteří mě moc "nepobrali". (smích)

Co na vaši tvorbu říkají vaši studenti, chodí na koncerty?
Chodí a jsou rádi. Málokdo se může pochlubit učitelem, který by takhle hrál. (smích)

Spolupracujete s Midi Lidi, jak vlastně mezi vámi spolupráce vznikla?
Petra Marka znám od doby, kdy s Prokopem Holoubkem hráli u nás v domě improvizované divadlo Beruška. Od té doby, co jsem přišel s projektem Ventolin, jsem navázal kontakt s Prokopem Holoubkem, se kterým se často bavím a řeším svoji tvorbu. Ale až Vitajte je první naše přímá hudební spolupráce.

Petr Marek Vám udělal klip k písni Disco Science, námět byl pouze v jeho režii?
Petrovi jsem to nabídl a jemu se to zalíbilo. Netrvalo dlouho a přišel s hotovým konceptem, že to vidí hodně na venkov a že ho právě teď fascinuje green screen. V klipu sice hraju, ale všechno zařizoval a vymyslel Petr, včetně toho, že tam zakomponoval svoji maminku. Johuš Matuš vybírala lokace, na kterých se to natáčelo, a zvířata.

NEVĚDĚL JSEM, CO MÁ PETR MAREK ZA LUBEM

Jste spokojený s jeho výslednou podobou?
Jsem nadšený, a to jsem nejdřív nevěděl, co má Petr za lubem, zvlášť když mi předtím poslal smsku, že mým hereckým partnerem bude jeho maminka. Věřil jsem, že ví, co dělá.

Jak vznikala nová deska včetně jejího názvu Vitajte?
Deska vznikala od ledna do půlky července. Název vznikl díky tomu, že jsem byl s Midi Lidi na turné k jejich desce, kde jsem jim občas dělal support. V Trnavě v jednom hotelu jsme při čekačce na koupelnu začali vymýšlet kraviny s věcmi, co tam byly. Jednou z nejzajímavějších věcí byl koberec s tímto nápisem, kytka a moje noční košile, ze které byli všichni uneseni. (smích) Tam vznikla i původní titulka alba, od které se nakonec upustilo, ale název přetrval.

Deska pracuje mimo jiné s tématem "Nejistota uvnitř, nejistota venku", vystihuje přímo album?
Je to spíš o rozpoložení, ze kterého to vycházelo, z pocitů, které člověk cítil, a potom vnímak, co se děje kolem něj. To se do desky odrazilo. Možná to zní pesimisticky, ale pesimista nejsem, spíš jsem skeptický v některých věcech, na které chci reagovat, jako například v technologickém pokroku, který spíš svazuje, než uvolňuje.

Čím se liší album od těch předchozích?
Jednoznačně texty a tím, že to jsou písničky. Materiál si o to sám řekl. Instrumentálky mi nestačily. Chtělo to, abych byl v tomhle větší a důslednější.

Deska je z půlky česky, z půlky anglicky, má to nějaký důvod?
Má to více důvodů. Jeden z důvodů je ten, že jsem chtěl, aby písničky byly srozumitelné i mimo český kontext, abych tomu, komu se to dostane do rukou, nemusel říkat, o čem je ten text, ale aby si to mohl postavit jinak - tak, jak chce. Ale také vystupuju v zahraničí, takže jsem chtěl, aby věci byly přímo srozumitelné pro zahraniční publikum. Dalším důvodem je, že angličtina je všudypřítomná. K tomu se váže i to, že jsem jednu dobu vedl samomluvu v angličtině, kdy jsem se angličtinu snažil naučit a přemýšlel jsem o věcech v anglických výrazech.

NEJZVLÁŠTNĚJŠÍ MÍSTO PRO HRANÍ? PODNĚSTŘÍ

V jakých zemích jste hrál?
Japonsko, Moldavsko, Polsko, Německo, Rakousko, Anglie, Holandsko a mnoho dalších. Skvělé publikum bylo v Polsku, bylo hodně spontánní. Ve Varšavě jsem hrál na střeše velvyslanectví do ulice. Byla to opravdu zvláštní situace, lidé byli daleko, kolem jezdila auta. Specifické publikum bylo v Japonsku, které bylo velmi decentní, ale na druhou stranu pozorné a prodal jsem všechno, co jsem s sebou měl. (úsměv)

Na jakém nejzajímavějším místě jste hrál?
Nejzvláštnější místo, kde jsem hrál, bylo Podněstří, což je nikým neuznaná republika mezi Ruskem a Moldávií, kde byla na začátku devadesátých let občanská válka podobná současné situaci na Krymu. Je to taková země postavená mimo čas. Koncert se odehrál v takové klubovně, ve které se netočil žádný alkohol, ani tam neprodávali žádné nealko. I přesto tam lidé zůstali do konce. To by se v Česku nestalo.

Bude k desce turné?
Deska vychází 15. září, pojedeme k ní do prosince několik koncertů. Support mi budou dělat Johuš Matuš, což je Johana Novotná, která spolurežírovala Disco Science a vloni vydala desku Rural Pop, melancholické elektronické písně zakomponované do venkovské tématiky. Dále tam bude olomoucký François Svalis, což je mladý kluk, který dělá elektronickou hudbu a patří do "stáje" Prokopa Holoubka, několik koncertů bude společně s Midi Lidi, Fiordmoss a Dné.

Napadlo vás hraní okořenit živými prvky = muzikanty?
Je možné, že se nějací objeví. Na šňůře s Midi Lidi i RSS B0YS jsme si společně zaimprovizovali a to bylo super. Takže je možné, že se do toho ještě někdo připojí a vystoupí.

Midi Lidi křtili místo desky internetový odkaz, vy plánujete nějaký křest?
Křest je naplánován na 4. 10. v MeetFactory a 5. 10. hrajeme v brněnském Kabinetu Múz. Budou vinyly a CD, pro které si za pár dní jedu, tak snad se nevyprodají do křtu, jako se to stalo Midi Lidi. Ti museli křtít odkaz... (smích)

Text: Hana Bukáčková, foto: archív interpreta, Romana Kovácsová

Témata: Ventolin, Midi Lidi, Disco Silence, Vitajte, Petr Marek, Prokop Holoubek, RSS BOYS, Dné, Johuš Matuš, François Svalis

zavřít