RECENZE: Nadčasoví Midi Lidi vzkazují: Udělejme si pořádek v životě!

Vydáno 02.08.2016 | autor: Hana Bukáčková

Již čtvrté řadové album s názvem Give Masterpiece A Chance! vydala crazy partička Midi Lidi. Na předchozí nahrávky navazuje svojí ztřeštěností i nadčasovostí a připomíná, že bychom si měli udělat čas a pořádek ve svém životě. Zároveň slouží jako návod, jak se povznést nad starosti všedního dne.

RECENZE: Nadčasoví Midi Lidi vzkazují: Udělejme si pořádek v životě! Midi Lidi si na novém albu dělají pořádek v životě


Midi Lidi

Give Masterpiece A Chance!

Skladby:
Tak už se zachraň!, Koupaliště tajemné, Pokec s tátou, Volám, Rande s přírodou, Ten bonbón, Duch, Lux, Žižla, Ohýnek, Prosím, kam?, Pojď ven!

12 trax / 61:01 min

Vydavatel: Bumbum Satori & Xproduction

Není pochyb, že se jedná opět o "veledílo". Vyniká svojí jednoduchostí a tanečním provedením, vyzařuje z něho lehkost, hravost a radost, se kterou byla deska natočena. Unášet se na vlnách této geniální "trapnomelancholie" je ten nejlepší nápad, jaký můžete dostat. 

BIZARNÍ TEXTY, SKVĚLÁ HUDBA A VTIPNÉ HLÁŠKY

Deska zní ulítle jako ty minulé, zato je ale o poznání veselejší. Elektro riffy jsou vymazlené a svádí nás při jejím poslechu k vrtění, ale nechybí ani živé nástroje. Pokud vás baví jejich praštěnost, novinka vás dozajista lapí a nepustí. Je pestrá, střídají se tu pomalejší kousky s těmi rychlejšími. Songy tvoří povětšinu rýmované bizarní jednoduché texty doplněné mimořádně vynikající hudbou.

Nahrávka začíná pomalým hučením, které ale v zápětí dostane úplně jiné gradace a dává vyniknout úvodní písni Tak už se zachraň!, která je průběžně vhodně doplněna trefnou rytmickou hláškou "To je blbost, to je blbost". Na první dobrou vás uchvátí třeba Lux, Rande s přírodou a Žižla, ale album obsahuje i řadu songů, ke kterým musíte chvíli cestu hledat, než si je zamilujete.

Midi Lidi interview: Nová deska je jako víno, které nebyl čas pít

Midi Lidi si rádi hrají s texty, jsou totiž továrnou na vtípky a zajímavá slovní spojení. V Žižle pobaví hláška: "Jestli nebudeš držet hubu, tak brzo skončíš v sudu", kterou má na svědomí duo Kaťka a Baťka. 

NECHYBÍ ANI YOUTUBEŘI

Midi Lidi neváhali oslovit ani všudypřítomné YouTubery - ve Volám hostují Anežka s Jiříkem a čeká na nás jejich dialog o sušených krevetách. Duch zní jako stará "indiánská" skladba končící prapodivně - hláškou GPS a melodickým vyšuměním, což je škoda. Nahrávku navíc zpestřuje recitace Mardoši z Tata Bojs v Ten bonbón či klávesové sólo Romana Holého v Lux. Chvílemi vám zpěv Petra Marka může typově připomínat Jirku Macháčka z Mig 21.

 

Se svojí zdánlivou jednoduchostí kráčí kapela vstříc novým zítřkům. Texty písní jsou jednoduché, krátké a tak absurdní, až jsou zkrátka geniální. A hudba? Ta zní skoro jako z jiné vesmírné dimenze. Tenhle mix Midi Lidi znovu odlišuje od všeho, co u nás vzniká, a proto by vám nová deska určitě neměla uniknout.

text: Hana Bukáčková, foto: archiv kapely, Lucie Levá

Témata: Midi Lidi, Petr Marek, Mig 21, Tata Bojs

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít