Midi Lidi interview: Nová deska je jako víno, které nebyl čas pít

Vydáno 13.07.2016 | autor: Hana Bukáčková

S veselou partou Midi Lidi jsme se sešli, abychom si povídali o nové desce Give Masterpiece A Chance!, která vyšla v polovině června. "Je to takový soundtrack k létu. Já mám totiž strašně rád, když se nějaká deska trefí do konkrétního počasí a potom se mi s tím počasím po několika letech vrací a vybavuje," prozrazuje Petr Marek. Z trojice muzikantů jsme vytáhli i informaci, že část alba vznikla v mobilu.

Midi Lidi interview: Nová deska je jako víno, které nebyl čas pít Midi lidi novou deskou nabádají, ať si uděláme čas. Foto: Hana Bukáčková

Vaše hudba je správně ujetá, do jakého žánru byste se vy sami zařadili?
Petr (dále P.): Jsou to elektronické písničky, ale té elektroniky je třeba na téhle desce míň a míň než dřív a dřív. Možná v nás je slyšet trochu Neu, OMD, Cure, Kraftwerk či Talking Heads. Což je koneckonců mix, který nedávno dokonale sumarizoval LCD Soundsystem. My jsme druhá liga.

VIDEO: Volají Midi Lidi! Je tady finále rohlíkové trilogie

Kdo je pro vás vzor?
P: My máme naposloucháno strašně mnoho kapel mnoha žánrů, a dokonce i protichůdných, takže můžeme říct, že máme rádi Coil i Beatles i experimentální nois a zároveň i Ivana Mládka, je to takhle široký.
Prokop (dále Pr.): Je to strašně široký, jsou to tisíce jmen.
P: Ale já třeba osobně mám nejradši, když se kombinuje disco s punkem jen maličko, jemně, a to máme, myslím, všichni rádi. Taková ta puberta elektroniky, když ze začátku osmdesátých let se snažili kombinovat elektroniku s kytarami a ještě jim to úplně nešlo a zároveň to už šlapalo. Máme rádi softpunk lomeno hard disco. 

JSME AUTOMAT NA SLOVNÍ HŘÍČKY A BLBOSTI

S kým byste rádi spolupracovali, máte někoho vyhlídnutého z českých hudebníků?
Tomáš (dále T.): Na nové desce se objevuje Roman Holý. Monkey Business máme rádi, protože je s nimi sranda ve festivalových zákulisích. Dokonce jsme jim nabízeli, že jim určitým specifickým způsobem zprodukujeme desku, což si myslím, že...  odmítli?
Pr: Naopak, Roman říkal, že je to skvělý nápad, ať přijedu a nahrajeme to, ale já jsem napsal, že bych zůstal jenom u toho nápadu a zbytek ať si udělají sami.
P: Já jsem se domlouval s Mardošou, že bychom spolu něco udělali a nakonec z toho vzniklo to, že tam má dvě slova na desce, které říká on, ale teď začínáme dělat nějaké srandy. Ale třeba s Mayen, to je takový skvělý kytarista, který má kapelu, s ním bych něco rád udělal.        
T: A těšíme se, že jedna metalová kapela zahraje živě na našich koncertech Rád vařím.
Pr: Jedná se o Monroe, kteří se rozhodli to předělat.
T: Neznáme je osobně, ale bude to fajn.

Určitě už se vás na to někdo ptal a vaši fanoušci to vědí, ale přesto se zeptám pro nezasvěcené - proč se jmenujete Midi lidi?
P: Nápad vznikl v mé hlavě. MIDI je způsob komunikace elektronických hudebních nástrojů mezi sebou. No, a my jsme LIDI. A spojení MIDI LIDI  mi přišlo dostatečně stupidní. Prokop, když to uslyšel, řekl, že je to trapný, a tím mi posvětil, že je to dobrý název. Je to jednoduše zvučný a snadno zapamatovatelný. A má to i určitou porci vlezlosti.

Nedávno vyšlo vaše nové album s názvem Give Masterpiece A Chance! Fanoušci si na něj museli počkat pět let, proč tak dlouho a jak vznikl jeho název?
Pr: Protože některé věci potřebují svůj čas.
T: Ta deska je jak víno. Jen nebyl čas jej pít.
Pr: My nejsme jenom hudebníci, tak je těžší najít čas na hudbu.
P: Co se týká názvu, jsme automat na slovní říčky a blbosti. Vymyslíme většinou 20 názvů turné a desek denně. Tohle vzniklo podobným způsobem... Give Peace A Chance je klasická květinárna a pak mě došlo, že s tím Masterpiecem je to metaforicky o tom "Pojďme si raději udělat čas", zajít si ven, popovídat s kamarády, než třeba příliš pracovat, nadávat nebo ztrácet čas na internetu.

Jak byste desku charakterizovali?
P: Je  tam 12 písniček, ale na vinylovém vydání je jich 14, navíc jsou písně Sraz kjůristů a Masterpiece, které nedostaly na cédéčku šanci. Další hosté jsou: dívčí dětská kapela Kaťka a Baťka, to jsou holky, co natočily ve svých deseti letech (nyní jim je přes dvacet) nahrávku, z níž jsme použili několik motivů, perfektně. Jsou tam i YouTubeři Anežka a Jiřík, ezoterická kapela Pro Foro Interno a v jedné písni dokonce dechová sekce !No hnus! Jinak já jsem psal texty a hudbu jsme skládali úplně všichni. Jeden text napsala parta výtvarníků z AVU.

vložte odkaz, text nemažte

Jak se liší od vaší předchozí tvorby?
P: My máme desky míň a míň programované a víc a víc hrané. Třeba teď jsou tam místo automatických bicích reálné bubny a mnohem víc kytar. V podstatě jsme taková Tublatanka.
Pr: Na nás se mi líbí, že zhruba polovina písniček vznikla v telefonu. To mi připadá úplně perfektní. Tomáš je geniální telefonní tvůrce,  tzv. phone producer.
P: On má telefon, kde má software na dělání melodií a hudby, a cestou na koncert jede a jede... a najednou je 10 písniček, který si bohužel vymaže, a začne od znovu. Jednu várku se nám podařilo zachránit a z té je půlka desky.

Proběhne také křest alba? Pokud ano - kdy a kde?
P: Křest je srandovní slovo, ono se tomu tak říká, katolíci by nám spílali.
T: Teď je festivalová sezóna, tak se obtížně křtí, možná si to tedy schováme, až vlezeme do klubů.
P: Na festivalech je málo farářů.

PETR: JSEM HUDEBNÍ METEOROLOG

Chystáte se tedy po festivalech na turné?
Pr: Na podzim a na jaře.
T: Bude to 50 - 60 koncertů.
P: Nějaké nové písničky hrajeme už teď v létě. Protože ta deska, pozor na to: je vyloženě letní! Já jsem strašně rád, že se nám ji podařilo vydat teď, on je to takový soundtrack k létu. Já mám totiž strašně rád, když se nějaká deska trefí do konkrétního počasí a potom se mi s tím počasím po několika letech vrací a vybavuje. Jsem hudební meteorolog. 

AUDIO: Midi Lidi doluxovali. Teď berou bonbón a jdou s tátou ven na pokec

Proč jste se rozhodli vydat svoji novinku i na vinylu?
P: Protože to ještě nikdy nikdo neudělal.

Vydali jste k desce zatím tři klipy. Jak jste je zamýšleli?
P: Tvoří nám takovou trilogii, která bude čím dál méně zajímat diváky, protože bude méně a méně diváčtější. Proběhne takové klipové vyvanutí. Na konci už vás to nebude zajímat, ale my si myslíme, že jsou fakt skvělé. Klipy se vine taková červená nit rohlíku. První klip Lux, druhý Prosím, kam? a třetí Volám.

Letos slavíte 10 let, plánujete nějaké oslavy?
P: Ne, ale oslavou je asi tato deska.

FILMOVOU HUDBU UŽ NEDĚLÁME

Podíleli jste se i na hudbě k filmům Marka Najbrta Protektor a Polski film, pracujete v současné době na hudbě k dalším filmům?
P: My jsme to teď zatáhli. Už druhý rok filmovou hudbu neděláme, protože jsme neměli čas na život a na vlastní tvorbu.
T: Vzali jsme seriály, ať to není tak časově náročné, např. děláme hudbu ke Kanceláří Blaník a Žrouti - Luxus na talíři.

Heslem nové desky je "Udělej si čas na život". Máte nějakou radu, jak správně naložit s drahocenným časem? A co dělat, aby byl život efektivně strávený?
P: Do láku klidu. Naložit čas do láku klidu. A s tím klidem jít k lidem. K přátelům.

Nedá mi to se nezeptat na vaše další projekty - např. Petr je součástí Monikina Kina, dále jako Muzikant Králíček se dal po letech dohromady se skupinou Květy, a Tomáši s Prokopem, vy máte projekt Tomino&Myslivec. Co je nového a na čem právě děláte?
T: Čoko Voko chystá novou desku, kterou produkuju. Dále se staráme o celkovou kulturu v Brně, konkrétně o dva tamní kulturní prostory, jedním je Kabinet múz a druhým je Kavárna Praha.
P: Hrajeme divadlo s názvem LÁHOR/soundsystem, ve kterém učinkuje asi 10 lidí včetně Prokopa a mě. Hrajeme realistické a ironické improvizované hry. A máme  ještě další divadlo, které se jmenuje RÁDIO IVO, s Johanou Švarcovou ze skupiny Kazety a s Marianem Moštíkem. Jsou to improvizované rozhlasové hry na divadelním jevišti, kdy před příchodem nevíme, co se bude hrát. S Květy hráváme moje staré písničky před dvaceti lety napsané pod pseudonymem Muzikant Králíček. A s Monikinem Kinem neděláme teď nic, protože Monika letos státnicovala, dodělávála svůj film, tak neměla čas nic nového vyrábět. Tady hudební impulsy totiž chodí od Moniky, takže já čekám na to, až teď procitne.
Pr: Pozor, Peťa je filmový režisér a potom, co skončí humbuk kolem MIDI LIDI, začne točit zase další celovečerák po několika letech.
P: To bude perfektní, nebudu dalších pět let dělat nic jiného. Film se bude odehrávat v roce 1989 na malém městě a bude se tam zakládat buňka Občanského Fóra. Bude se to jmenovat Občanské fórum, podtitul je Nejsme jako oni.

text: Hana Bukáčková, foto: Lucie Levá

Témata: Midi lidi, Květy, Monikino kino, Petr Marek, Kraftwerk, hudba

zavřít