RECENZE: Experimentující Květy na nové desce baví i po půl osmé

Vydáno 18.06.2017 | autor: Hana Bukáčková

Květy ani po sedmnácti letech neuvadají, naopak zrají jako pšenka na poli. Udělejte si oblíbený drink a nechte se unášet na vlnách nestereotypní melancholie při poslechu dvanácti nových kousků této brněnské party.

RECENZE: Experimentující Květy na nové desce baví i po půl osmé Experimentující Květy na nové desce baví i po půl osméKvěty

Komik do půl osmé

Skladby:
Kouzelník, Odpočinout, Byt, WNS, Holka, Ptáček, Vzhůru, Datel, Dům zrcadel Scarabeus, Socha, Indián, Komplikovaná růže

12 trax / 40:11 min

Vydavatel: Indies Scope

Nuda v Brně? Tak ta rozhodně s bandou pod taktovkou Martina Evžena Kyšperského nehrozí. Květům nový obal i obsah sluší. Je svěží, elektronický, zároveň neubírá kapele na křehkosti a éteričnosti. Komik do půl osmé aspiruje stát se jedním z nejzajímavějších počinů tohoto roku. Baví nejenom do půl osmé, ale i po ní.

Květy interview: Elektronika není o zvuku, je to stav mysli

Elektronika se poslední dobou mezi alternativci rozmohla jako houby po dešti. Obměněná sestava vyměnila dva muzikanty za jednoho. Housle nahradila syntezátory. Propojila se tak skrytá energie, která začíná na povrchu pulsovat a prolínat se plynule, ale nikterak podbízivě celou nahrávkou. Aranže byly ovlivněny příchodem nového člena, multiinstrumentalisty Ondřeje Kyase, který neváhal zapojit synťáky a posunout tvorbu Květů o level výše. Pokud máte rádi určitou ulítlost a originalitu, Květy jsou pro vás skvělou volbou. Čistá papírová rasa připomíná oříška, který vznikl zkřížením Midi Lidi a Zrní.

GENIALITA SE SNOUBÍ S PRAŠTĚNOSTÍ

 Květy měli vždy šťávu. Vysoce produktivní skupina chrlila jednu desku za druhou. Ne tak obyčejné, ale kritikou hojně opěvované a cenami ověnčené. Touto deskou se posunuli zas o krok dál, ne o mravenčí, ale o mílový. Synťáky jim sluší. Genialita se snoubí s praštěností, ve které vyniká excentričnost Evženova zpěvu a dává celku jiný rozměr.  Místy máte pocit, že překračujete hranice předem daného. Možná nás přenesou na Mars.

Osobitá kapela, která stojí na ještě osobitější zpovědi Evžena, výhradního autora repertoáru, tak nenechává nikoho na pochybách, že i po změně sestavy a modernizaci zvuku má sílu hledat nové cesty a přitom si udržet svůj nezaměnitelný styl. Brilantní poskládání slov a hraní si s nimi povyšuje jejich genialitu a podtrhuje talent v jejich žilách. 

Nahrávka je nakažlivá, co píseň, to unikát. Mezi nejvýraznější hity patří Odpočinout a Byt. Další výrazná deska s originálním nápadem, která stojí za poslech.

Text: Hana Bukáčková

Témata: Květy, Martin Evžen Kyšperský, alternativa

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít