Viktor Souček (Hrady CZ) interview: Československé hrady začaly v undergroundu

Vydáno 16.08.2016 | autor: Hana Bukáčková

Oblíbený putovní festival České hrady.CZ a Moravské hrady.CZ vstoupil v červenci do dvanáctého ročníku. Letos se rozšířil i na Slovensko, v září se rozprostře na hradě Červený kameň. Jaké jsou další novinky i něco málo z historie nám prozradil dramaturg a zakladatel tohoto festivalu Viktor Souček.

Viktor Souček (Hrady CZ) interview: Československé hrady začaly v undergroundu "Festival jako Hrady CZ je práce na celý rok," říká Viktor Souček

Viktore, jak jste spokojený s probíhajícím 12. ročníkem?
S tímto probíhajícím ročníkem jsem velmi spokojený. Zaznamenali jsme od minulého ročníku opět nárůst návštěvnosti. Navíc má u nás festivalovou premiéru jedna z největších kapel porevoluční historie Kabát, exkluzivně pouze na "hradních festivalech" vystupuje Pražský výběr. Ojedinělý hodinový jam Vladimír 518 vs. Rytmus je k vidění rovněž pouze u nás, tento projekt jsem mimochodem vymyslel a mám radost, že funguje víc než výborně.  

FOTOREPORT: Hrady CZ se přesunuly na Moravu. Kabát, UDG i Rybičky 48 buráceli pod hradem Veveří

Jak vás napadlo dělat festival na hradech? Proč právě v tomto prostředí, měl jste k němu nějaký vztah?
Vše začalo na hradě Klenová, kde jsem se svým bratrancem pořádal undergroundové mejdany, na kterých vystupovali například Psí vojáci, The Plastic People Of The Universe, Teatr Novogo Fronta, poté taneční parties s Hypnotix a můj kolega Michal Šesták vytvářel "hodnoty" s Michalem Ambrožem (Hudba Praha) na hradě v Lipnici nad Sázavou. Dali jsme se dohromady a výsledek je hradní festivalové turné v devíti regionech. Československé hrady začaly v undergroundu.

 

Jak se stalo, že festival tak vyrostl? Měl jste obavy, jak jeho novou podobu přijmou lidé?
Festival České hrady.CZ a Moravské hrady.CZ rostl do své dnešní velikosti dvanáct let. Když jsme začínali, festival byl mnohem komornější, ale postupem času si získal oblibu u návštěvníků natolik, že jsme se z hradních prostor, které už přestaly kapacitně dostačovat, museli přesunout do podhradí. Dnešní velikost festivalu dokazuje, že česká a slovenská scéna má své příznivce a že jdeme správnou cestou.

TÁHNE NÁS TOUHA NACHÁZET NOVÁ KRÁSNÁ MÍSTA

Již tehdy to probíhalo na tolika hradech?
Původně jsme začínali na hradech  Točník, Lipnice nad Sázavou, Budyně nad Ohří, Kunětická hora, Švihov, časem se přidal Rožmberk a Bezděz, po pár letech jsme "obsadili" hrady Veveří, Hradec nad Moravicí a Bouzov, nesmím zapomenout ještě na jednu zastávku ve Valticích. Táhne nás touha nacházet nová krásná místa a letos zahajujeme tažení i na Slovensko, konkrétně Červený kameň.

SOUTĚŽ O VSTUPY NA VYBRANOU ZASTÁVKU HRADY.CZ

Jak vás napadlo začlenit i oblíbenou soutěž o nejlepší masku v rámci karnevalu?
Chceme, aby se lidi na festivalu bavili a uvolnili se. Jak nejlépe se uvolnit, než si ze sebe dělat srandu a kreativně se vyjádřit pomocí karnevalové masky? Některé masky, které se na našich festivalech objevily, určitě zabraly dlouhé přípravy a jsem neskutečně rád, že tahle hravost v návštěvnících je. Masky rádi odměníme krásnými cenami. Letos se soutěží dokonce o elektrickou kytaru typu Peavey v designu značky Jack Daniel's. Karneval ale není jediná soutěž, která po dobu festivalu probíhá. Návštěvníci mohou soutěžit i ve fotosoutěži, která probíhá stejně jako vyhodnocování karnevalových masek na www.ceskeamoravskehrady.cz. Ceny pro vítěze jsou například  dvoukohoutové výčepní zařízení od Staropramenu, brambůrky Bohemia na každý den po dobu jednoho roku, barman na privátní párty od Havana Club a mnoho dalších cen včetně VIP vstupenek. Zapojte se a bavte se!!!

Čím si vysvětluje, že je u nás letní kulturní festival po hradech čím dál více oblíbený?
Česká a slovenská hudební scéna je dost silná, aby na ní byl postaven festival velkých rozměrů. Letní kulturní festival České hrady.CZ tuzemským umělcům věřil a vyplatilo se. V neposlední řadě se festival odehrává v netradičním prostředí a navštěvníci mají v ceně vstupenky vstup na hrady zdarma. 

Mně se například líbí, že o žádnou kapelu z line-upu nepřijdu, protože se nepřekrývají, ale plynule na sebe navazují. Kapely si pochvalují váš přístup a super zvuk. Dá se vůbec ještě něco zlepšovat?
Střídání  skupin na dvou pódiích  mi přijde jako nejlepší řešení pro návštěvníky i pro muzikanty.  Za pochvalu jsem velice rád, ale zlepšovat jde vždy. Letošní novinky jsou například tankové pivo od Staropramenu, kubánský bar a rumy od Havana Club, legendární  burgery Jack Daniel's od Bejzmentu, širší sortiment v gastronomii, přesvědčte se sami...

vložte odkaz, text nemažte

Vím, že program obměňujete, existuje ale nějaká kapela, která se zúčastnila všech ročníků?
Kapely se snažíme obměňovat, ale pokud interpret vydá novou desku, nebo projde jakoukoliv transformací, může hrát i několik ročníků po sobě. Důležité je, aby skupina měla publiku co nabídnout. Monkey Business odehráli deset ročníků, nejvíce ze všech skupin, a mají díky své luxusní pódiové show stále úspěch a jsou vlastně něco jako součást celého festivalu.

Letos, jak už jste zmínil, zamíříte na jeden festivalový víkend na Slovensko, co vás k tomu vedlo? Máte v plánu další lokace, případně obměnu některých stávajících?
Letos se vydáváme  premiérově na Slovensko, navštívíme evropský architektonický skvost, hrad Červený Kameň v termínu 10. září. Pokud budou odezvy pozitivní, je možné, že se na Slovensku poohlédneme i po dalších hradech. Na Slovensko jsme se vydali proto, že  nabízí spoustu krásných míst, které si zaslouží pozornost, a o to se naše festivaly snaží.

KABÁT JSME DOMLOUVALI TŘI ROKY

Exitují nějaké kapely, které  byste nepozval na váš festival?
Určitě ano, ale nechci ani jejich jména vyslovovat, protože i negativní reklama je propagace.

Je těžké dostat skupiny na festival?
Těžké není nic, pokud mají obě strany zájem se domluvit. Záleží na podmínkách spolupráce, pokud se s managementem najde společná řeč, nic není těžké. Obě strany musí být spokejené s výsledkem. 

Za koho jste nejvíc rád, že kývnul a vystupoval u vás?
Letos jsem velmi rád za exkluzivní spolupráci s kapelou Pražský výběr, která hraje v létě pouze na našich festivalech a v prosinci v Praze v O2 areně, samozřejmě jsem velmi rád za spolupráci se skupinou Kabát, která se domlouvala cca tři roky. 

Proč jste letos do programu zařadil skupinu tak velkoformátového významu? Pokud si dobře vzpomínám, nikdy předtím jste nic podobného jako Kabát neměli.
Vždy hrály na "hradních festivalech" hvězdy,  ať už to byly popové hvězdy typu Chinaski či Kryštof, tak například z mého pohledu punkové hvězdy Pipes and Pints či undergroundové legendy The Plastic People Of The Universe. Kabát znám osobně dvacet pět let, zapsali se nesmazatelně do historie české kultury a na letní kulturní festival logicky patří.

Koho byste ještě rádi chtěli získat?
Tuto informaci vždy sdělujeme až po podepsání smlouvy s daným účinkujícím a je jedno, jestli se jedná o Kabát či v uvozovkách začínající skupinu Smrtislav.

BIZARNOSTI? ZAŽIL JSEM JICH SPOUSTU

Nastala někdy nějaká bizarní situace během festivalu, která vás zaskočila?
Záleží, co pro vás znamená slovo bizarní. Jsem u pořádání akcí od svých sedmnácti let, zažil jsem spoustu bizarních situací. Takže mě už nic jen tak nerozhodí. Stěhování lanovkou aparatury a všeho na Bezděz byl myslím legrační kousek, sprchování s fanoušky a interprety v pivu v Hradci nad Moravicí bylo rovněž legrační a v neposlední řadě i vynález elektro mojito, o kterém v minulosti ještě v papírovém vydání vašeho časopisu vyšel komix. 

Jde o mojito ve velkém ice kýblu poháněné vzduchovacími motůrky na akvárium. Vynález "hradních festivalů", tato věc zaskočila myslím v backstage především interprety, téměř nikdo nechtěl z festivalu odjet. 

Jste připraveni na nepřízeň počasí?
Déšť s sebou vždycky přináší komplikace, ale vše se vždy zvládlo a návštěvníci nepocítili, že díky nepřízni počasí se stavbou pódií, velkokapacitních stanů, atypických barů, toalet a dalších desítek různých staveb byly problémy.

Co máte v plánu na příští ročník? Kdy se začíná s přípravami? Už se rýsují interpreti?
Samozřejmě, že přípravy jsou v plném proudu. Festival jako České hrady.CZ je práce na celý rok pro tým dvou produkčních agentur.  Interpreti se nám rýsují, ale ty vám v tuto chvíli nemohu prozradit.

Co byste vzkázal fanouškům?
Ahoj, milujeme vás!!!

text: Hana Bukáčková, foto: archiv Viktora Součka a Romana Šlapáková (Hrady CZ na Veveří)

Témata: Hrady CZ, Viktor Souček, Kabát, Pražský výběr, Monkey Business, Smrtislav, Kryštof, Chinaski

zavřít