Ian Stewart - odvržený člen, bez kterého by se Rolling Stones nikam nedostali

Vydáno 21.05.2016 | autor: Dominik Pavliš

Ian Andrew Robert Stewart se proslavil jako skotský klávesista a zakládající člen jedné z nejvlivnějších rockových kapel historie - Rolling Stones. Mimo jiné také spolupracoval s o nic menší skupinou Led Zeppelin nebo blues-rockovým kytaristou Georgem Thorogoodem. V květnu 1963 byl nucen Stouny opustit na žádost managera Andrewa Loog Oldhama, podle kterého neodpovídal jejich image. Zůstal tedy pouze jako road manager a se zbytkem kapely byl v roce 1989 posmrtně uveden do Rock'n'Rollové síně slávy.

Ian Stewart - odvržený člen, bez kterého by se Rolling Stones nikam nedostali Šest členů prý bylo pro Rolling Stones příliš mnoho

Smrt si říká rock'n'roll (245.) - Ian Stewart

Narodil se ve vesnici Pittenween ve Skotsku 18. července 1938. Stewart, přezdívaný "Stu", začal již v šesti letech hrát na piano. Hned nato se začal učit na banjo a s těmito nástroji se později začal angažovat v různých začínajících kapelách. Z hudebních žánrů miloval rhytm & blues, boogie-woogie, blues a jazz. Když narazil na inzerát samotného Briana Jonese v Jazz News ze dne 2. května 1962, ve kterém stálo, že hledá hudebníky do nové r'n'b kapely, okamžitě se mu ozval a začali spolu hrát. Mick Jagger a Keith Richards se připojili v červnu téhož roku a společně s doplněnou sestavou o baskytaristu Dicka Taylora a bubeníka Micka Avoryho odehráli pod jménem The Rollin' Stones svůj první koncert v klubu Marquee 12. července 1962. Richards popsal setkání se Stewartem takto: "Hrával boogie-woogie po různých jazz klubech. Byl skvělý a nikdy předtím jsem neslyšel hrát bělocha tak, jak hraje Ian."

Andrew Wood - ten, jehož smrt spojila Soundgarden s Pearl Jam

Mezi prosincem 1962 a lednem 1963 se do sestavy přidali Bill Wyman a Charlie Watts, kteří nahradili řadu předchozích baskytaristů a bubeníků.

PRO SLAVNOU KAPELU BYL PŘEBYTEČNÝ

Stewart měl stálou práci u firmy Imperial Chemical Industries a jelikož nikdo z ostatních členů nevlastnil telefon, nabídl se, že z kanceláře bude bookovat termíny koncertů a své číslo společně s inzerátem zveřejnil v Jazz News. Také pořídil kapelní dodávku pro přepravu na koncerty.

vložte odkaz, text nemažte

Začátkem května 1963 oznámil manažer Andrew Loog Oldham Stewartovi, že by již neměl na jevišti se zbytkem sestavy vystupovat. Jako důvod uvedl, že šest členů je příliš mnoho pro populární kapelu a že svou image nezapadá k ostatním. Nabídl mu, že může dále pokračovat v roli tour managera a hrát na piano na nahrávkách Stones. Stu tuto degradaci přijal.

Ian nakládal kapelní věci do dodávky, domlouval skupině koncerty, měnil struny na kytarách a seřizoval Wattsovi bicí. V prvních desetiletích hrál na piano a občas na varhany na většině alb. Mick Jagger se k němu po jeho smrti vyjádřil následovně: "Pomohl kapele 'dostat šťávu' na zásadních nahrávkách jako např. Honky Tonk Women' a mnoho dalších. Chtěli jsme jeho souhlas při psaní a zkoušení nových skladeb. Byli jsme rádi, když se mu to líbilo."

Donald Trump naštval po Adele i Rolling Stones. Jeho zvolení je noční můra, říká Keith Richards

SPOLUPRACOVAL S LED ZEPPELIN I HOWLINEM WOLFEM

Stewart se také podílel na písních Led Zeppelin - Rock And Roll z alba Led Zeppelin IV a Boogie With Stu z desky Physical Graffiti. Spolupracoval i s Howlinem Wolfem v roce 1971 na The London Howlin' Wolf Sessions, kde mimo jiné vystupoval např. i Eric Clapton, Ringo Starr či Charlie Watts. Hrál na piano a varhany na desce Bad To The Bone kapely George Thorogood And The Destroyers, s Ronniem Lanem odehrál živě vysílaný loncert a piano také nahrál na druhou desku kapely Blues 'n' Trouble - No Minor Keys z roku 1986.

SMRT SI PRO NĚJ PŘIŠLA V ČEKÁRNĚ ZNIČEHONIC

Na začátku prosince roku 1985 začal mít Stewart problémy s dýcháním. Dne 12. prosince šel s dýchacími potížemi na kliniku. V čekárně však dostal infarkt a na místě zemřel. Když vyšla v roce 2010 autobiografická kniha Life od Keitha Richadsa, vzpomíná v ní na Stua takto: "Ian Stewart. Stále pro něho pracuji. The Rolling Stones je jeho kapela. Bez jeho znalostí, organizace... bychom nikde nebyli."

text: Dominik Pavliš

zavřít