Leon Russell - hudební bůh svého druhu, kterého si oblíbil i Elton John

Vydáno 03.12.2016 | autor: redakce

Na hudební scéně působil od konce 50. let a v plánu měl další turné v roce 2017. Americký hudebník a skladatel Leon Russell však již nikam nevyjede. Člen Rock'n'rollové síně slávy zemřel 13. listopadu ve svém domě v Nashvillu ve věku 74 let.

Leon Russell - hudební bůh svého druhu, kterého si oblíbil i Elton John Leon Russell - hudební bůh svého druhu, kterého si oblíbil i Elton John


Smrt si říká rock'n'roll (273.) - Leon Russell

Zarostlý muzikant, který spolupracoval s Frankem Sinatrou, Bobem Dylanem, Rayem Charlesem, Rolling Stones, Ericem Claptonem, Barbrou Streisand a desítkami dalších špičkových umělců podle oznámení své manželky zemřel ve spánku. Již v červenci 2016 prodělal infarkt, zrušil koncerty a zotavoval se doma.

Elton John a Leon Rusell spolu po 40 letech

SMUTNÝ ELTON JOHN

Smrt rodáka z Oklahomy zasáhla také Eltona Johna, s nímž v roce 2010 vydal společně velmi ceněné album The Union. "Můj miláček Leon Russell zemřel. Byl mým mentorem, inspirací a byl ke mně tak laskavý." reagoval Elton John, který Russella označoval za "svého druhu hudebního boha".Na albu Union začal Russell s Johnem a Bernie Taupinem spolupracovat v roce 2009. Stalo se jeho šestým albem oceněným zlatou deskou. Nahrávání muselo být v lednu 2010 přerušeno, protože Russell byl hospitalizován a podstoupil operaci kvůli úniku tekutiny z mozku, léčbě srdečního selhání a zápalu plic. Prestižní časopis Rolling Stone umístil Union na třetí místo na jeho seznamu 30 nejlepších alb roku 2010. Skladba Hey Achab z alba Union se stala základem playlistu koncertního turné Eltona Johna.

PŘÍLIŠ MLADÝ PRO NOČNÍ KLUBY

Claude Russell Bridges, známý jako Leon Russell, se narodil 2. dubna 1942. Na klavír začal hrát ve čtyřech letech a od čtrnácti vystupoval v nočních klubech v Tulse. Tehdy přijal jméno Leon od kamaráda, který mu propůjčil falešný průkaz, aby se dostal do klubů, v nichž byl na legální hraní příliš mladý. Po přestěhování do Los Angeles v roce 1958 se stal vyhledávaným studiovým pianistou, který stál za množstvím popových hitů. Uspěl i v dalších žánrech, jako jsou rock, blues, country nebo bluegrass.

vložte odkaz, text nemažte

Natočil 33 desek, na nichž je přes 400 skladeb. Mimo jiné je autorem hitu Delta Lady nazpívaného Joe Cockerem, skladeb Everybody Loves a Clown a She's Just My Style pro Garyho Lewise a Playboys, desítky zpěváků měly v repertoáru jeho skladbu z roku 1970 A Song For You. Hrál jako člen Delaney & Bonnie and Friends. Na jeho eponymním debutovém sólovém albu ze stejného roku se sešli takoví muzikanti jako Eric Clapton, Ringo Starr, George Harrison, Mick Jagger, Charlie Watts nebo Bill Wyman. S některými se setkal i na slavném koncertu pro Bangladéš v roce 1971.


Ve světě country hudby je Russell známý pod jménem Hank Wilson. V roce 1979 vydal společně s Willie Nelsonem, s nímž absolvoval i turné, album One for the Road. Jejich duet Heartbreak Hotel se stal jedničkou country žebříčku. Jako Wilson natočil Russell v roce 1984 další nahrávku Hank Wilson, Vol. II. V 80. letech Russell na delší dobu zmizel ze scény, obnovenou popularitu mu přinesla zejména nahrávka Union s Eltonem Johnem, na níž hostovali také Brian Wilsona a Neil Younga. Úspěch podnítil Rusella k vydání dalších sólových alb a turné po celém světě.

Roman Jireš

Témata: Leon Russell, Elton John, Smrt si říká rock'n'roll

zavřít