Sharon Jones - James Brown v ženském těle

Vydáno 26.11.2016 | autor: Dominik Pavliš

Sharon Lafaye Jones se proslavila ve světě soulu a funku, byla vůdčím hlasem brooklynské skupiny Sharon Jones & The Dap-Kings. V roce 2014 získali nominaci Grammy v kategorii Nejlepší R'n'b Album za desku Give The People What They Want. Zemřela po tříletém boji s rakovinou v polovině listopadu. 

Sharon Jones - James Brown v ženském těle Sharon Jones - James Brown v ženském těle

Smrt si říká rock'n'roll (272.) - Sharon Jones

Sharon se narodila a 4. května 1956 ve městě Augusta v Georgii jako nejmladší ze šesti dětí. Se sourozenci napodobovali zpěv a tanec Jamese Browna - zajímavostí je, že se jejich matka s Brownem znala, protože pocházel také z Augusty. 

Zemřela Sharon Jones, která zpívala s Princem i Lou Reedem. Rakovině podlehla v šedesáti letech

Pravidelně zpívala při evangelium v kostele a na počátku sedmdesátých let často obstarávala doprovodné vokály funkovým kapelám v talentových soutěžích. Jako studiová zpěvačka nedostala žádný nahrávací kontrakt, který byl nutný k započetí sólové kariéry, a tak strávila mnoho let jako korektorka pro hlavní vězení New Yorku Rikers Island a strážnou pro americkou banku Wells Fargo. To se změnilo, když se objevila na sessionu v doprovodných vokálech soulové a funkové legendy Lee Fieldse.

Session byla organizována Gabrielem Rothem a Phillipem Lehmanem, majiteli dnes již zaniklé francouzské nahrávací společnosti Pure Records. Vycítili její talent a povolali ji, aby jim představila své nahrávky. Byli nadšeni a její sólová kariéra mohla začít. Ze členů kapel The Soul Providers, Antibalas a Mighty Imperials se vytvořila skupina The Dap-Kings, která Sharon Jones doprovázela.

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: James Brown (14.)

DOKUMENT O BOJI S NEMOCÍ

Vydali celkem osm desek, z toho dvě kompilace. Mimo jiné spolupracovala s Lou Reedem, Princem nebo Davidem Byrnem z Fatboy Slim. Měla také menší roli ve filmu The Great Debaters z roku 2007, kde si zahrála zpěvačku Lilu po boku Denzela Washingtona. V roce 2015 o ni byl natočen dokument Miss Sharon Jones!, ve kterém režisérka Barbara Kopple oslavuje tuto královnu soulu a zároveň zachycuje zpěvaččinu neuvěřitelnou sílu stát tváří v tvář rakovině.

Mezi její idoly se řadí jména jako James Brown, Aretha Franklin, Otis Redding, ale i Michael Jackson, Prince či Beyoncé. Sharon Jones se někdy přezdívalo "James Brown v ženském těle".

Zpěvačce byla 3. června 2013 diagnostikována rakovina žlučových cest. Byla podrobena operaci, která ji znemožnila vydat album Give The People What They Want, termín vydání musel být posunut. Diagnostika byla později přehodnocena na rakovinu slinivky ve druhém stádiu, kvůli čemuž musela jít na operaci jater a podstoupit chemoterapii. V těchto těžkých časech vystupovala s holou hlavou - odmítala nosit paruky. Zdravotní stav se jí zlepšil, ale o dva roky později se rakovina vrátila. Sharon Jones zemřela 18. listopadu 2016 v newyorském městě Cooperstown ve věku 60 let.

Témata: Sharon Jones, James Brown, soul, funk, Prince, Lou Reed

zavřít