Prince - fialový malý velký muž pop music

Vydáno 23.04.2016 | autor: redakce

Jsou zprávy, kterým se prostě nechce uvěřit. Jednou z nich je ta z tohoto týdne o úmrtí Prince Rogerse Nelsona, kterého znal celý hudební svět jako Prince. Jak uvěřit tomu, že do muzikantského nebe odešel někdo tak vitální a plný sebevědomých plánů v pouhých sedmapadesáti letech? K pochybnostem sváděla i údajná příčina úmrtí, za kterou některá média uváděla chřipku, kvůli níž přerušil své turné Piano&Microphone.

Prince - fialový malý velký muž pop music Prince za sebou zanechal 39 studiových alb a mnoho nezapomenutelných zážitků

Smrt si říká rock'n'roll (241.) - Prince

Princovu smrt však nejdříve hned 21. dubna potvrdila jeho mediální zástupkyně Yvette Noelová-Schureová, přesnou příčinu však neuvedla. Lékař, který diagnostikoval hudebníkovu smrt, se k její příčině odmítl vyjádřit. Již druhý den však americký server TMZ, který se specializuje na aktuality o celebritách, uvedl, že malý velký muž světové hudební scény se šest dnů před smrtí léčil z předávkování opiáty. Soukromé letadlo Prince několik hodin po koncertu v Atlantě 15. dubna náhle dopravilo na pohotovost do města Moline, kde mu údajně lékaři provedli zákrok zvaný save shot, který se obvykle dělá s cílem utlumit účinky opiátů.

RETRO: "Máte rádi pop? Tak jste na špatné adrese," řekl spratek Prince v Berlíně. Místo hitů hrál jazz

Lékaři podle zdrojů TMZ doporučili Princovi, aby zůstal ležet v nemocnici nejméně 24 hodin. Nemohli ale zpěvákovi poskytnout samostatný pokoj, a tak se Prince a jeho doprovod rozhodli odletět domů, přestože se zpěvák necítil dobře. Bezvládné tělo Prince se našlo ve výtahu nahrávacího studia u něj doma v obytném resortu Paisley Park nedaleko jeho rodného města Minneapolis. Přivolaným policistům a záchranářům se hudebníka již nepodařilo oživit.
Podle posledních zpráv se veřejnost dozví příčinu úmrtí Prince až za několik dní, možná týdnů.Oznámily to po pitvě americké úřady. Šerif Jim Olsonna tiskové konferenci uvedl, že na těle zpěváka nebyly nalezeny zjevné známky poranění a není důvod se domnívat, že by spáchal sebevraždu.

Inovátor, sexuální rebel i ten, co šel proti době: 10 podob legendárního Prince

SVĚT V ŠOKU

Lítost nad náhlým úmrtím Prince okamžitě vyjádřil prezident Barack Obama a řada dalších osobností. Obama ho označil za jednoho z nejnadanějších, nejtvořivějších a nejproduktivnějších hudebníků současnosti. Černošský aktivista a někdejší demokratický prezidentský kandidát Jesse Jackson mimo jiné ocenil Princův boj za autorskou svobodu proti velkým hudebním firmám. Prince si několik svých alb vydal sám, bojkotoval klasickou distribuci i rádiové formáty a jestli něco jeho koncertům chybělo, tak to byla podbízivost. Spory a odchody od nahrávacích firem se datují od roku 1993. Odtud až do roku 2000 neužíval svého pseudonymu a za své umělecké jméno si zvolil speciální symbol zvaný "Lovesymbol".

vložte odkaz, text nemažte

"Jsem v šoku z úmrtí revolučního umělce a velkého hudebníka s ohromným talentem," prohlásil Mick Jagger. Královna popu Madonna uvedla, že je jeho smrtí zdrcena a označila Prince za "skutečného vizionáře, který změnil svět". Režisér Spike Lee zase připomněl, že měl kromě hudebního talentu také "úžasný smysl pro humor".

Revoluční umělec, vizionář, hrdina. Prince oplakávají Madonna, Mick Jagger, Paul McCartney a další kolegové

"Nemohu tomu uvěřit, jsem v naprostém šoku. Mám na něj tolik úžasných vzpomínek," sdělil Lionel Richie. "Taková rána. Je to opravdu neskutečné, neuvěřitelné. Byl to originál, jenom jeden toho druhu. Byl jenom jeden Prince," konstatovala Aretha Franklin.Se slovy uznání přispěchali také tuzemští hudební publicisté i muzikanti. Například Michal Pavlíček na Princovi ocenil jeho uměleckou komplexnost. "Prince byl výjimečný a originální. Jeho kytarové hraní nečnělo nad jeho projev, byl komplexní osobností, která to uměla rozbalit," řekl.

Hudební kritici oceňují, že posouval hranice populární hudby a nebál se experimentovat, A to navzdory tomu, že to kvůli tomu neměl vždy lehké s publikem očekávajícím jen hity. Hudební publicista Pavel Klusák zdůraznil, že díky zásadnímu talentu Prince nahrál na album sám všechny nástroje. "Hlavně byl figurou, která spojovala tělesnou, sexualizovanou radost z hudby a života se sofistikovaností a neustávající chutí hledat. Třeba i za cenu toho, že část publika to nevydýchá," uvedl.

NIKDO SE MU NEVYROVNÁ

Ať sáhnete po kterékoliv z několika desítek alb Prince, narazíte na originální hudební projev spojující prvky funku, rocku či r'n'b. Někdy se jednalo o nahrávky vstřícnější i k širšímu okruhu posluchačů, jakými jsou Diamonds And Pearls z roku 1991 či Black Album vydané o tři roky později, často jsou to však desky určené hudebním fajnšmekrům. Pro ně Prince vytvořil nadčasová díla jako Musicology nebo Plectrumelectrum.

Prince uměl napsat i mainstreamový hit, jako jsou Cream či I Wanna Be Your Lover. A snad každý zná snad nejlepší baladu začátku 90. let Nothing Compares 2U, kterou proslavila holohlavá Irka Sinéad O'Connor. A to ani nemluvě o titulní písni ke snímku Purple Rain z roku 1982, za kterou Prince získal Oscara za hudbu a která nabízí jedno z nejkrásnějších kytarových sól v historii rockové muziky.To všechno si mohl posluchač v České republice poslechnout. Pokud však nevyrazil za hranice, nikdy neměl šanci na vlastní oči vidět Princova energická vystoupení plná extravagantních kostýmů a erotických dvojsmyslů, ale především skvělé muziky. Prince tak zůstane jedním z mála významných světových muzikantů, kteří se naší zemi bohužel koncertně vyhnuli.

Roman Jireš

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít