Toby Smith z Jamiroquai - Příliš mladý pro smrt

Vydáno 15.04.2017 | autor: Dominik Pavliš

Ve věku 46 let zemřel ve středu 12. dubna bývalý a zároveň zakládající člen britské funkové kapely Jamiroquai - Toby Smith. Ve skupině působil jako hráč na klávesové nástroje. Mimo jiné byl také producentem a autorsky se podílel na mnoha písních formace. 

Toby Smith z Jamiroquai - Příliš mladý pro smrt Toby Smith - Ten, který dokázal rozesmát i rozplakat Jamiroquai


Smrt si říká rock'n'roll (291.) - Toby Smith

Na Smithovu smrt pochopitelně reagovali i jeho bývalí kolegové z kapely. Stuart Zender, který ve skupině v 90. letech hrál na baskytaru, se na svém Twitteru vyjádřil následovně: "Byl jsi nejtalentovanějším muzikantem, se kterým jsem kdy spolupracoval. Děkuji, že jsi obohatil můj život. Odpočívej v pokoji."

Zemřel Toby Smith, původní klávesista Jamiroquai

Velmi osobní vyjádření na Facebooku Jamiroquai uveřejnil frontman Jay Kay. "Moje srdce je tak těžké žalem a bolestí, že jsem až dnes dokázal s obtížemi najít slova, abych o tom něco napsal. Nedávný úspěch našeho nového alba je samozřejmě ve stínu této zprávy naprosto bezvýznamný," poznamenal. 

Smith působil v Jamiroquai od jejich vzniku 10 let. Byl tedy členem nejslavnější sestavy, s kapelou nahrál prvních pět studiových alb - Emergency on Planet Earth (1993), The Return of the Space Cowboy (1994), Travelling Without Moving (1996), Synkronized (1999) a poslední A Funk Odyssey (2001).

vložte odkaz, text nemažte

Spoluautorsky se také podílel na známých hitech Virtual Insanity, Blow Your Mind, Deeper Underground, Love Foolosophy nebo symbolicky Too Young to Die.

RECENZE: Jamiroquai vás opět chtějí vidět tančit

HUDBĚ SE VĚNOVAL I PO KONCI V JAMIROQUAI

V roce 2002 se rozhodl kapelu opustit, aby mohl více času trávit s rodinou. Poté působil jako manažer a hudební producent například pro britskou indie-popovou skupinu The Hoosiers či koprodukoval album Porcelain zpěváka Matta Cardlea. Také vlastnil nahrávací studio.

"Chci na Tobyho vzpomínat jako na toho, kdo mě v roce 1992 zasáhl svou hudební magií, když jsem ho poprvé slyšet hrát v mém malém obýváku. Na toho, který nás dokázal rozesmát i rozplakat se stejnou intenzitou, s jakou jsme psali písničky, jež jsme všichni zpívali," uvedl k Tobyho památce Jay Kay.

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava, na kterém právě Jamiroquai vystoupí, může být tedy v jistém smyslu zasvěcen i jeho vzpomínce. "Všechno, co musíš udělat, je pustit si jeho hudbu, ať jsi kdekoliv, ať máš jakoukoliv náladu," vyzývá Kay s dovětkem, že nebýt Tobyho, nebyli by ani Jamiroquai

Témata: Jamiroquai, Toby Smith, Jay Kay, Colours Of Ostrava, funk

zavřít