Experimenty, pop, rock i elektronika: TOP 6 nejzásadnějších alb chameleona Davida Bowieho

Vydáno 11.01.2016 | autor: Daniel Maršalík

Zpráva o smrti Davida Bowieho zasáhla hudební svět opravdu hluboce. Navíc přišla pouhé tři dny po vydání alba Blackstar. Většina médií právě publikovala pozitivní recenze na desku, se kterou se Angličan zase žánrově odchýlil od poprocku. I když jeho novinku nemůžeme nazvat jazzovou, využil při jejím nahrávání jazzové muzikanty a z freejazzu hodně čerpá.

Experimenty, pop, rock i elektronika: TOP 6 nejzásadnějších alb chameleona Davida Bowieho David Bowie byl výjimečným hudebníkem, který se nebál experimentů

Bowie tu po sobě zanechal 25 studiových alb a 111 singlů. Ale lze předpokládat, že z Blackstar nějací singloví sourozenci ještě přibudou. Hudebníka přemohla rakovina, ale již před více než deseti lety měl problémy se srdcem. První příznaky onemocnění se projevily během koncertu v Praze, který kvůli bolestem nedokončil. Po Bowiem tu kromě muziky zbyla manželka Iman a dvě děti – dcera Zulekah a syn Duncan Jones, který se živí jako filmový režisér.

Zemřel David Bowie, odešel jen dva dny po vydání nového alba

 Space Oddity (1969)

Prvním albem, se kterým Bowie zanechal opravdu výraznou stopu v hudební historii, je deska Space Oditiy z roku 1969. Album se původně jmenovalo jednoduše David Bowie, ale protože se pletlo se zpěvákovým dva roky starým debutem, následně získalo název podle hitového singlu Space Odity. 47 let stará skladba je pro mnohé hudební fanoušky tou Bowieho vůbec nejlepší. Vypráví příběh smyšleného astronauta Majora Toma a zmiňuje film Stanleyho Kubricka 2001 Vesmírná odysea, kterým se hudebník při vzniku písně inspiroval. 

 

 Hunky Dory (1971)

Na začátku sedmdesátých let Bowiemu šla karta. Vydal album The Man Who Sold the World (1970), kterým se pro mnohé stal kultovním umělcem, a stvořil rockového mimozemšťana Ziggiho Stardusta (1972). Mezitím ale vydal v roce 1971 desku Hunky Dory, která je obecně považována jako nejzdařilejší v celé Bowieho bohaté diskografii, a to přesto, že po hudební stránce vyznívá hodně popově. Přinesla hity Changes, fascinovanou změnami kompulzivní umělecké povahy, a Life on Mars?. Angličan na albu také vzdal hold kolegovi Bobu Dylanovi a popartovému umělci Andy Warholovi, kterého v 90. letech ztvárnil ve filmu Basquiat.

 

Heroes (1977)

O Bowiem se často mluví jako o hudebním chameleonovi a jeho tvorba se dělí na etapy. V 70. letech minulého století je velmi známá tzv. berlínská etapa zahrnující tři alba vzniklá ve spolupráci s Brianem Enem. Nejvíce zdařilá je prostřední deska Heroes (1977). Nahrávání v západním Berlíně odráží ducha doby studené války, jehož nejsignifikantnějším symbolem bylo právě rozdělené město Berlín. Nahrávka se líbila i Johnu Lennonovi, který se při nahrávání desky Double Fantasy v roce 1980 nechal slyšet, že bych chtěl udělat tak dobré album, jako je Bowieho Heroes.

VIDEO: David Bowie je jako černá díra. Klip k singlu Blackstar vás pohltí

 

Let's Dance (1983)

Komerčně nejúspěšnější deskou Davida Bowieho je Let's Dance z roku 1983. Na rozdíl od posluchačů album příliš vřele nepřijala kritika. V osmdesátých letech světu vládnul podbízivější pop a na to reagoval i Bowie. Mnoho písní z té doby zapadlo v prachu dějin, ale titulní Let's Dance nebo další hity, např. píseň China Girl (napsanou původně pro Iggigo Popa), lze poslouchat i dnes. Deska je zajímavá také tím, že poškodila vztah s do té doby dvorním producentem Tonym Viscontim. Bowie si ke spolupráci vybral Nila Rodgerse z funkových Chic a zpěvákova asistentka Tonymu vzkázala, že ho nebudou potřebovat. Oba muži se pracovně opět sešli až téměř po dvaceti letech při nahrávání alba Heathen (2002). 

 

Earthling (1997)

V polovině 90. let Bowie zareagoval na nástup elektronické hudby. V roce 1995 vydal koncepční album Outside, kde už první koketerie s elektrem lze slyšet. Deska Earthling z roku 1997 už se plně veze na vlně industriálního rocku, electronicy, drum and bassu, junglu a techna. I když Davidovi bylo v době vydání nahrávky 50, směle mohl konkurovat zástupcům mladé generace The Prodigy, underworld nebo Nine Inch Nails. Samotný Trent Reznor zremixoval píseň I'm Afraid Of Americans.

 

Blackstar (2016)

Bowie žil jako legenda a stejně tak ukončil i svůj život. Vydal desku, kde se nebude spekulovat, že její pochvalné recenze vzešly ze slušnosti. Většina z nich byla napsaná ještě před oznámením smutné zprávy o zpěvákově odchodu. Album Blackstar zpěvák připravil opět s producentem Tonym Vicontim. Společně se zase vydali do neprobádaných vod a připravili moderně znějící desku s velkým vlivem freejazzu a artrocku. Nadšení vyvolal již první téměř desetiminutový singl Blackstar a obrazově velmi povedený klip, který je jakousi oslavou ostatků záhadného kosmonauta.

RECENZE: David Bowie udělal dva kroky vzad od popových posluchačů

Daniel Maršalík

 

zavřít