Fenomén Billie Eilish: Zpěvačka, která z ničeho nic patří mezi nejslavnější teenagery planety. Jak se to stalo?

Vydáno 16.08.2019 | autor: Aleš Harazim

Když byl zkraje roku na 20. srpna oznámen pražský koncert Billie Eilish, původně se měl odehrát ve Foru Karlín. Během chvilky byl vyprodán. Skutečně během chvilky. Asi za pět minut. Pořadatelská agentura ho tedy přesunula do O2 areny. A všechny lístky opět rychle zmizely. Možná že kdyby jí dali do Letňan, prostor také vyprodají. Billie Eilish totiž v současnosti patří mezi největší mladé hvězdy. Jak se to takhle z ničeho nic stalo?

Fenomén Billie Eilish: Zpěvačka, která z ničeho nic patří mezi nejslavnější teenagery planety. Jak se to stalo? Fenomén Billie Eilish: Zpěvačka, která z ničeho nic patří mezi nejslavnější teenagery planety. Jak se to stalo?

Na prvním místě žebříčku Billboard v sekci "alternativní songy" se v historii objevily pouze tři sólové zpěvačky. Alanis Morissette, Sinéad O'Connor a teď Billie Eilish. Její singl bad guy tak způsobil, že sedmnáctiletá Billie se stala historicky nejmladší interpretkou, které se něco takového podařilo. Přitom ještě před rokem jste ji mohli chytit v malých berlínských klubech, i když i to bylo na šestnáctiletou holku z Ameriky dost velký úspěch.

Billie Eilish přesouvá koncert do O2 Areny


JSTE STAŘÍ?!

Pokud Billie Eilish neznáte, máme pro vás špatnou zprávu. Jste staří. Pokud ji znáte, určitě se cítíte staří a že vám život uniká mezi prsty. Protože co jste dělali ve třinácti letech? V době, kdy Billie se svým tehdy sedmnáctiletým bráchou, Finneasem, skládali doma v ložnici Ocean Eyes, skladbu, která má na YouTube už přes 150 milionů přehrání?

Když tu písničku nahráli na SoundCloud, nic moc od toho neočekávali. Ovšem stal se z ní hit. Jak už jsme zmínili, Billie Eilish bylo v té době teprve třináct let. Dnes už má miliardy přehrání na Spotify, desku, téměř 35 milionů followerů na Instagramu a jak se ukazuje u nás, vyprodává i ty největší koncertní arény. Jak se to, sakra, stalo?

LIVE: Glastonbury, den třetí: Překvapivě skvělá Miley Cyrus, překvapivě nudná Billie Eilish a standardně dobří The Cure

PROMLOUVÁ K MLADÉ GENERACI, PROTOŽE JE AUTENTICKY STEJNÁ

Billie Eilish Pirate Baird-O’Connell se narodila tři měsíce po osudovém 11. září. A ano, to je její skutečné jméno. Pirate se tam přimotalo, protože jí tak v dětství neustále říkal brácha. Její rodiče Maggie Baird a Patrick O’Connell jsou umělci a tak trochu herci, kteří se rozhodli, že jejich děti s kreativním duchem budou vyučovat doma. Dělali všechno proto, aby jejich děti milovaly umění. Povedlo se.

Čím se Billie Eilish tak proslavila? Určitě existuje spousta talentovaných dívek, které umí zpívat a dodnes se o nich neví. Je to kombinace více věcí. Její bratr Finneas je skutečně senzační hudební producent a skladatel, ona skvěle zpívá, a navíc je krásným předobrazem mladé generace. Nevyrostla na disneyovkách, ale na japonských anime a filmech Studia Ghibli. Kouká na seriály (americkou verzi The Office zná téměř zpaměti). Přiznává, že si nikdy nekoupila hudební CD.

Nenosí minisukni jako Britney Spears, které ostatně také bylo 17, když vyšlo ...Baby One More Time, ale velké, plandavé oblečení, do kterého se schovává. Často nezakryje různé tělesné tiky a až poté, co se na YouTube začaly objevovat jejich kompilace, přiznala, že trpí Tourettovým syndromem. "Je jako já a ještě navíc skvěle zpívá o věcech, které se mě dotýkají, a rozumím jim." Takhle se proslavila. Proto je největší hvězdou mladé generace.


VYTVÁŘÍ NEZAŘADITELNOU HUDBU

Navíc se nedá ani pořádně říct, jaký dělá hudební žánr. Není to pop, není to indie, není to rock. Je to něco nezařaditelného, originálního. Někteří hudební kritici tomu prostě říkají "hudba generace Z", i když ani to nám moc nevysvětluje. Jisté je jen to, že je její hudba prostě... Divná. Stejně jako její generace, řekli by staří páprdové. Takže v pořádku.

Zpívá o sebevraždách, hororech, monstrech pod postelí. A lidi to zajímá. Když vyšlo její debutové album When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, 14 písniček z něj se umístilo v žebříčku Top 100. Když podepsala smlouvu s hudebním vydavatelstvím, posílali za ní producenty se "zaručenými hity", ale všechny vyhodila, zavřela se do pokojíku s bráchou a celé album nahráli, zatímco dvaadvacetiletý Finneas všechno zprodukoval.

Billie Eilish by asi nikdy nebyla Billie Eilish bez svého bratra. Dva sourozenci, hudení géniové. Štěstí, talent, nadání, trefení se do hudební mezery, která tady chyběla. To všechno dělá z Billie Eilish to, co je dnes. A tak vznikla. Tak se to stalo. Tak se zrodila nová hudební hvězda.

Text: Aleš Harazim

Témata: Billie Eilish, bio, biografie, fenomén, koncert, O2 Arena

zavřít