Na co se těšit v červnu: Před prázdninami přijedou Black Sabbath, Paul McCartney, Korn, Muse i Iggy Pop

Vydáno 04.06.2016 | autor: David Stoklas

Kdo čeká, že červen bude v Česku ve znamení pomalého odumírání hudebního dění před okurkovou sezónou, nejspíš neviděl seznam hvězd, které se k nám chystají. V Praze totiž vystoupí Black Sabbath, Paul McCartney, Muse , Korn, Pentatonix a hned několik věhlasných jmen, z nichž vyčnívá hlavně Iggy Pop, představí první ročník Metronome festivalu. Z české scény je jednoznačnou událostí měsíce gigantické turné Lucie

Na co se těšit v červnu: Před prázdninami přijedou Black Sabbath, Paul McCartney, Korn, Muse i Iggy Pop Black Sabbath uzavřou červnovou přehlídku koncertů v Česku

STALIN

co: oblíbený spot na Letné zase s plným programem
kdy: celý červen - Letná, Praha

Letošní druhá sezóna už běží v plném proudu a téměř každý víkend se prostor pod letenským metronomem zaplňuje lidmi. Zábava, známí, dobré pití, něco na zub a často také živá produkce. Program na červen není zatím příliš odkryt, nicméně už jenom první týden toho nabídne více než dost. Od promítání spojeného s Cenou Pavla Kouteckého k večírku utvořeného ve spolupráci s Lunchmeatem nebo až k odpolednímu chillu s disco rytmy Disco Moretiho. A v půlce měsíce se můžete přijít podívat například na živou dub formaci Shakk-Attack.

SUZANNE VEGA

co: z newyorských klubů rovnou do celého světa
kdy: 4. června - Porter Arena, Parudbice a 5. června - Kongresové centrum, Zlín

Hned dvakrát předvede americká zpěvačka Suzanne Vega emocionálně nabitý koncert. Suzanne začínala v osmdesátých letech pouze s kytarou dobývat kluby v americkém New Yorku. V roce 1987 vydala jednu ze svých nejúspěšnějších skladeb Luka, která se objevila na její druhé desce Solitude Standing. Vega Českou republiku navštěvuje poměrně časo, od jejího posledního koncertu uplynul totiž teprve rok.

Suzanne Vega potěší Pardubice i Zlín: TOP 5 nejlepších písniček vypravěčky newyorských ulic

MUSE

co: audiovizuální nářez, který vám rozvibruje nervy po celém těle
kdy:  4. června - O2 arena, Praha

Trio Muse si svoji českou premiéru už také odbylo a konečně nastal čas pro další nášup nezkrotných kytar pečlivě máčených v ostré elektronické omáčce. Jejich poslední studiová deska Drones dýchá temnou a nezkrotnou energií a je jisté, že blížící se pražský koncert bude mít obdobnou atmosféru. Jako speciálního hosta navíc Muse oznámili Jacka Garratta. Debutujícího Brita, který stihl vyhrát jak Critics' Choice BRIT Awards, tak prestižní anketu BBC Sound Of 2016.

PENTATONIX

co: virální pěvecký kvintet na světovém turné
kdy: 9. června - Forum Karlín, Praha

Po dvou letech se do České republiky vrací internetový hit Pentatonix. Prorazit se jim však povedlo až v roce 2011 díky vítězství v americké talentové soutěži, kvůli které se původní trio rozrostlo na kvintet. Pomocí vlastního hlasového rozsahu a beatboxu začali přezpívávat ty nejznámější hity a chrlili jedno úspěšné video za druhým. V současné době má jejich kanál přes deset milionů odběratelů a videa více než 1,4 miliardy zhlédnutí. Není proto vůbec pozoruhodné, že velká část koncertů jejich světového turné je beznadějně vyprodána.

vložte odkaz, text nemažte

TOPFEST.CZ

co: zámecký park rozburácí přední čeští a slovenští umělci
kdy: 11. června - Slavkov u Brna

Jednodenní festival TOPFEST.cz se bude konat už 11. června v malebném prostředí zámeckého areálu Slavkov u Brna. O program se postarají Čechomor a Lenka Dusilová, Horkýže Slíže, Desmod a další přední interpreti české i slovenské scény. Mezi hlavní taháky festivalu dále patří Chinaski nebo Meky Žbirka, který si ke svým třiašedesátinám nadělil nové album, jež si ve finále užijí spíše jeho fanoušci.

Topfest.cz přivítá v zámeckém parku ve Slavkově Chinaski, Horkýže Slíže i Mekyho Žbirku

RESPECT FESTIVAL

co: pravidelná přehlídka world music s Mahmoudem Ahmedem či Zuco 103
kdy: 11. - 12. června - Výstaviště Holešovice, Praha

Letos proběhne již devatenáctý ročník Respect festivalu, tentokrát v areálu holešovického Výstaviště, na louce u bruselské cesty. Pořadatelé k nám pravidelně přivážejí africké interprety, tentokrát ovšem dojde na opravdovou hvězdu - headlinerem letošního ročníku je etiopský zpěvák Mahmoud Ahmed. Unikátní vystoupení s šestičlenným orchestrem okrášlí sobotní den, kdy se ještě představí Kamel El Harrachi nebo Hudaki Village Band z Ukrajiny. Druhý den bude zase patřit nizozemskému uskupení Zuco 103 a rakouskému duu Attwenger. Do konce měsíce pak proběhnou ještě dva koncerty: 21. v Paláci Akropolis Iva Bittová s Paolem Angelim a o týden později na Nákladovém nádraží Žižkov vystoupí Orchestre Les Mangelepa.

AERODROME

co: třetí ročník festivalu pro tvrďáky tentokrát pod střechou
kdy: 15. června - Tipsport arena, Praha

Fanoušci tvrdé muziky se mohou těšit na sedmihodinový maraton kytar, křiku a mocných úderů do bubnů. Na Prahu se totiž chystají hvězdy jako Korn, Billy Talent, Bring Me The Horizon a spousta dalších. I přes to, že se celý festival z venkovních prostor přesunul do hokejové haly, nemusí se fanoušci vůbec bát, že by přišli o atmosféru. Naopak, všechno bude stmelenější a pod střechou holešovické haly bude určitě pekelně horko!

LUCIE

co: velkolepé open-air turné českého rockového velikána
kdy: během června v Praze, Plzni, Brně a Bratislavě

Lucie se s plnou parádou vrátila na pódia v roce 2014, kdy byl o comebackové koncerty obrovský zájem. Od té doby znovu vystupovala minimálně. Dá se tedy čekat, že o lístky na koncerty, s nimiž se podívají i k sousedům na Slovensko, bude opět boj. Letos na jaře navíc Lucie dostala cenu Anděl pětadvacetiletí za hudební skupinu. O tom, že je to legenda a jedna z nejvlivnějších kapel, tak nemusí být už více sporu.

PAUL MCCARTNEY

co: baskytarista, zpěvák, vegetarián a legendární brouk je pořád při síle
kdy: 16. června - O2 arena, Praha

Koncerty bývalého člena legendárních The Beatles nabízejí mnohem více, než by kdo čekal. Ty, kteří na ně zavítají, čeká tříhodinová show, kdy se vydají zpátky do minulosti a atmosféra šedesátých a sedmdesátých let na ně dýchá každým okamžikem. Aktuální Paulovo turné nebude výjimkou. McCartney se svou kapelou vystoupili v celé řadě jedinečných lokalit a míst: před římským Koloseem, na Rudém náměstí v Moskvě, před Buckinghamským palácem, v Bílém domě nebo v Mexiku, kde hráli zdarma pro více než 400 000 lidí.

Paul McCartney vystoupí po dvanácti letech v Praze

POLYGON: CIO D'OR, RROSE

co: další vydání populární tundergroundové aneční akce
kdy: 17. června - ?, Praha

Už snad ani nelze spočítat, kolik akcí pod hlavičkou Polygon se (zejména) v Praze odehrálo. Svou popularitu však neztrácí ani před létem 2016 a do Česka nyní přiveze populární německou DJku Cio D'Or, která už patnáct let hraje nejen německému publiku a její sety mají údajně vysoký akcent na minulost a důležité hodnoty v historii hudby. To ostatně dokazuje nahrávka Distanz vydaná roku 2012, k níž využila nástroje orchestru. Do minulosti, alespoň pomocí své přezdívky, se ohlíží také Rrose odkazující k alteregu Marcela Duchampa. Ke svému živému hraní navíc používá ženskou prezentaci, doplnění k Cio bude tedy více než příznačné. Na druhou stranu, kdo to v té tmě pozná. Jako obvykle, ani nyní není doposud známé jméno lokace.

THE KILLS

co: nové album, které přijedou The Kills představit živě v srpnu do Prahy
kdy: 17. června

Páté studiové album The Kills nese název Ash & Ice. Mělo by obsahovat 13 nových skladeb včetně již zveřejněných singlů Doing It To Death, Heart Of A Dog a Siberian Nights. Deska vychází pět let po Blood Pressures a podle vlastních slov má znít odlišně než předchozí materiál. Newyorské duo chystá na podporu také světové letní turné, během něhož se představí kromě festivalů jako Off nebo Frequency také premiérově v pražském klubu Roxy. Pokud jste ještě náhodou neměli s kapelou čest, můžete začít rovnou poslechem novinky, nebo starším kouskem Midnight Boom, kde jsou takové hity jako Cheap And Cheerful, U.R.A. Fever a Black Balloon, které doplnily nejeden seriál.


SUPERCROOO

co: dvě stálice českého hip hopu opět spolu pod značkou Supercrooo
kdy: 18. června - Rock Café, Praha

Není tomu dlouho, co se vrátili Supercrooo v plné parádě a vyprodali Roxy. Nyní se vrací do útulného prostředí Rock Café, které bude čelit ještě většímu náporu "dvou nosáčů tankujících super". Společnost jim budou na pódiu dělat tentokrát Marat a White Russian. Supercrooo vydali své debutové album před dvanácti lety, k němu přidali hned o rok později České kuře: Neurofolk. Poté už vyšla pouze jedna kompilace a Hugo Toxxx s James Colem se vydali po vlastní ose. Díky tomu vznikla díla jako Orikoule, Rok psa, Halucinace ze třetího patra nebo Legální drogy a Illegální kecy. Legrace nekončí, to dokazuje i nová deska Orfeus, která Coleovi právě vychází. Ale o tom zase někdy příště...

SOUTĚŽ o 2 x 2 vstupy na Supercroon

METRONOME FESTIVAL

co: nová tvář mezi českými festivaly přiveze legendy i nadějné umělce
kdy: 25. a 26. června - Výstaviště, Praha

Během posledního červnového víkendu se do Prahy chystá na třicet zvučných zahraničních jmen napříč žánry a generacemi. Můžete se těšit na legendárního Iggyho Popa, britskou kytarovku Foals, The Kooks, zpěvačku Ellu Eyre či Crystal Fighters. Ani tuzemská scéna nepřijde zkrátka. Představí se Mydy Rabycad, J.A.R. nebo Ivan Král. Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti a TicketPro a GoOut.

SOUTĚŽ o 2 x 2 vstupy na Metronome festival

UNITED ISLANDS OF PRAGUE

co: pražské ostrovy ožijí hudbou všech žánrů
kdy: 25. a 26. června - Praha

Pražský multižánrový festival United Islands Of Prague proběhne v červnu již potřinácté a rozezní  Kinského zahradu, Kampu, Střelecký Ostrov a Janáčkovo nábřeží. Letos poprvé bude jeho hlavní program probíhat především v sobotu a v neděli 25. a 26. června spolu s novým Metronome festivalem. Návštěvníci se mohou těšit například Emma Smetana, Monika Načeva nebo L'Aupaire. Vstup na United Islands Of Prague je letos opět díky podpoře hlavního města Prahy a partnerů zdarma.

BLACK SABBATH

co: Ozzy Osbourne se loučí a vyráží na poslední štaci
kdy:  30. června - O2 Arena, Praha

Turné s příznačným názvem The End je skutečně poslední možnost, když viděl heavy-metalovou legendu na pódiu. Black Sabbath vznikli v roce 1968 v anglickém Birminghamu a hned bylo jasné, že to bude nářez. Počet jejich studiových alb se nebezpečně motá kolem číslovky dvacet a svým stylem ovlivnili nejednu další kapelu. Dá se takřka s jistotou prohlásit, že heavy-metal jako takový oni stvořili. A tomu všemu nyní bude konec.

text: David Stoklas, Ondřej Bambas

zavřít