Tajemství úspěchu: 5 důvodů, proč Gabriela Gunčíková postoupila do finále Eurosongu

Vydáno 11.05.2016 | autor: Josef Martínek

Zdálo se, že po celé Evropě ostře sledovaná televizní soutěž Eurovision Song Contest je pro Čechy snad zakletá, nikdo z našich reprezentantů totiž v minulých ročnících neuspěl. Tuto bilanci změnila až Gabriela Gunčíková, která je historicky prvním českým finalistou. O vítězství bude ve švédském Stockholmu bojovat v sobotu večer s písní I Stand. A v čem že vlastně tkví tajemství jejího postupu? Tady je 5 stěžejních důvodů.

Tajemství úspěchu: 5 důvodů, proč Gabriela Gunčíková postoupila do finále Eurosongu Gabriela Gunčíková zlomila prokletí Čechů v Eurovizi

Poučili se z minulých chyb

Tým České televize, který od roku 2007 vyslal do Eurovize čtyři zástupce, z nichž žádný neprošel ze semifinále, se konečně poučil z chyb minulosti. Zatímco dříve nás reprezentovali interpreti, kteří byli příliš "nesvětoví" (Kabát), moc tuctoví (Tereza Kerndlová), mimo vkus mas (Gipsy.cz) nebo přepjatí a patetičtí (Noid a Marta Jandová), Gabriela Gunčíková byla ideální volba. Má zkušenosti s vystupováním ve velkých zahraničních halách, disponuje hlasovým nadáním, prezentuje se jako profesionálka, a navíc není prototypem klasické popové princezny, kterých najdete v soutěži přehršel. To by bylo, aby tahle kombinace evropského diváka neoslovila.

Postup do finále! Gabriela Gunčíková zajistila Česku historický úspěch v Eurosongu

Písnička sedla do formátu soutěže

Také její píseň se hodí k formátu soutěže - emotivní balady budou u televizního obecenstva vždycky fungovat. Není třeba si nalhávat, že skladba I Stand je nějak výjimečná, naopak z ní hned poznáte, že byla cíleně psaná pro Eurosong. Ve spojení s hlasem Gunčíkové a vkusným vizuálním ztvárněním scény nemohla diváka soutěže, zvyklého na všelijaké bizarnosti, ničím urazit. Je třeba podotknout, že ve srovnání s dalšími čísly, často dělanými hlavně na efekt, působila Gunčíková na pódiu velmi muzikálně, čímž se odlišila a u televizí zaujala.

Talentu má na rozdávání

Třetí důvod úspěchu vlastně plynule navazuje na ten předchozí: Gabriela Gunčíková totiž není ledajaká zpěvačka, ale v hrdle má nefalšované zlato. To jsme věděli už v roce 2011, kdy jako sedmnáctiletá dívka soutěžila ve zdejší SuperStar. Po dvou všelijak přijatých deskách v Česku se v roce 2014 připojila k americkému souboru Trans-Siberian Orchestra, který plní největší haly. Svoje vokální dovednosti zdokonaluje také v akademii Kena Tamplina, který jí hodně pomohl v tom, aby hlas používala co nejefektivněji. Není se tedy co divit, že po čistě pěvecké stránce patří Gábina v letošní Eurovizi k těm nejsilnějším soutěžícím.

vložte odkaz, text nemažte

Není bezejmenná

V Eurovizi nemohou pro daného reprezentanta hlasovat příslušníci jeho země, úspěch tedy závisí výhradně na podpoře zahraničních fanoušků. Proto jistě pomůže, když není český zástupce "usedlík", co pětkrát za rok objede koncertně celou republiku křížem krážem, ale do ciziny vyrazí maximálně na rekreaci. Jak už bylo řečeno, Gunčíková koncertovala s Trans-Siberian Orchestra, tudíž není mezinárodně žádné ořezávátko. Rovněž vokální akademie Kena Tamplina má svou prestiž a teprve pár týdnů nazpět Gábina jezdila po Německu a Švýcarsku s programem Rock Meets Classic. Na jednom pódiu s ní stanuli Doro Pesch, Joey Tempest (Europe) nebo Steve Walsh (Kansas).

Přidaná hodnota: půvab

Soutěže typu Eurosongu ale zdaleka nejsou jen o pěveckém nadání a dobré písničce. Úspěšný soutěžící musí umět zaujmout i jako člověk. Ať už silným příběhem, vzhledem nebo třeba prvoplánovou provokací. Gunčíková nejspíš získává tyto dílčí body hlavně za sympatii. Půvabná blondýna v něžném čísle, ale s hlasem ostrým jako břitva, na to jistě slyší muži ve všech koutech Evropy. Snad tohle kouzle zafunguje i v sobotním finále.

zavřít