TOP 10 zpěváků a zpěvaček, kteří v Česku nikdy nevystoupili a už ani nevystoupí: Prince, Whitney Houston i Amy Winehouse

Vydáno 19.10.2018 | autor: redakce

Na kapely, které se nesmazatelným písmem zapsaly do popové či rockové historie, ale u nás nikdy nezahrály, jsme si už posvítili. Teď přicházejí na řadu sóloví zpěváci a zpěvačky. Janis Joplin nebo Jimi Hendrix v roli hvězd šedesátých let sice zemřeli už v sedmadvaceti a na výjezd za českými fanoušky tak neměli moc času, Whitney Houston, Prince nebo Tom Petty jsou ale jména, která nám promotéři dovézt mohli. A měli. 

TOP 10 zpěváků a zpěvaček, kteří v Česku nikdy nevystoupili a už ani nevystoupí: Prince, Whitney Houston i Amy Winehouse TOP 10 zpěváků a zpěvaček, kteří v Česku nikdy nevystoupili a už ani nevystoupí: Prince, Whitney Houston i Amy Winehouse


Whitney Houston

Afroamerická zpěvačka s mimořádnými hlasovými kvalitami se k nám za pětadvacet let své pěvecké dráhy nedostala. I když patří k nejprodávanějším interpretkám historie, v pozdější fázi kariéry hodně bojovala se závislostí na drogách. Má na svém kontě šest Grammy, sedm studiových alb a dva filmové soundtracky. V únoru 2012 byla nalezena mrtvá ve vaně v hotelovém apartmá v Beverly Hills, příčinou smrti bylo předávkování léky v kombinaci s alkoholem. O tři roky pozdějí ji na věčnost ve velmi mladém věku za podobně tragických okolností následovala i její jediná dcera Bobbi Kristina. (Tomáš Vrtek)

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: Whitney Houston (152.)

Prince

Tento multiinstrumentalista, který uměl hrát prakticky na libovolný nástroj, má na svém kontě téměř čtyřicet alb pod svým jménem. A ještě více těch, na kterých se spolupodílel coby producent. Přesto do České republiky nikdy koncertně nepřicestoval, i když v Praze pobýval. Čeští fanoušci se tedy za ním museli vydávat do Rakouska a Německa. I když se o uskutečnění jeho tuzemského koncertu uvažovalo, na realizaci nedošlo - Prince zemřel v roce 2016 na předávkování opiáty. (Tomáš Vrtek)

Inovátor, sexuální rebel i ten, co šel proti době: 10 podob legendárního Prince

Tom Petty 

Legendární americký rocker zemřel minulý rok ve věku pouhých 66 let na zástavu srdce. Našli ho v jeho domě ležet v bezvědomí a ani rychlá hospitalizace mu život nezachránila. Kytarista a zpěvák byl znám především jako lídr skupiny The Heartbreakers, se kterou vydal dohromady třináct studiových desek. Americký prodejní žebříček se mu povedlo dobýt až poslední řadovkou z roku 2014 s názvem Hypnotic Eye, za kterou - také s The Heartbreakers - získal nominaci na Grammy v kategorii Nejlepší rockové album. Byl také členem Rock'N'Rollové síně slávy a během své kariéry prodal více než 80 milionů kopií svých nahrávek. (Dominik Pavliš)

Tom Petty - Rock'n'rollový lamač srdcí, který hrál až do konce

Amy Winehouse

Další z osobností, které k nám nikdy nezavítaly, patří do takzvaného Klubu 27. Nikoho tedy nepřekvapí, že měla problémy s drogami a alkoholem. O těchto démonech zpívá ve spoustě svých písní, které se vešly na dvě alba, třetí vyšlo posmrtně. Amy Winehouse zemřela v roce 2011 na otravu alkoholem. O čtyři roky později slavil úspěch dokumentární snímek Amy. Před nedávnem se však objevila zpráva, že britská zpěvačka se na pódiích objeví alespoň coby hologram. Světové turné má začít koncem roku 2019. (Tomáš Vrtek)

Scatman John

Původně jazzman, který spojil styl zvaný scat s technem, což mu zajistilo celosvětový úspěch. Kdo by neznal jeho hit Scatman (Ski Ba Bop Ba Dop Bop), ve kterém naplno využil své vrozené vady - koktání. Dostal se také do Síně slávy amerického národního sdružení koktavých lidí. Touto vadou trpěl již odmala a díky tomu neprožil nijak hezké dětství. Ve dvanácti letech začal hrát na klavír a později se učil zpívat pomocí nahrávek Louise Armstronga, kterým se inspiroval. Právě ve hře na klavír viděl smysl života a zároveň si jí kompenzoval vadu řeči. V interview z roku 1966 sdělil: "Hra na klavír mi ukázala cestu, jak mluvit… Schovával jsem se za klavír, protože jsem se bál mluvit." John Paul Larkin zemřel 3. prosince 1999 ve svém domě v Los Angeles a následně byl zpopelněn a rozprášen do moře poblíž Malibu. (Dominik Pavliš)

Miles Davis 

Obecně je považován za jednoho ze zakladatelů moderního jazzu, byl také vynikající skladatel a trumpetista. Napsal spoustu skladeb, které jsou dodnes hojně hrány jazzovými muzikanty po celém světě. Nikdy se však nebránil moderním vlivům, což vyústilo i v dost nečekané spolupráce hlavně v osmdesátých letech. Spojil se například s Princem, Marcusem Millerem, Quincym Jonesem a dalšími. Jeho poslední deska z roku 1991 vyloženě koketuje s hip hopem. Ve stejném roce začala Česká jazzová společnost na rok 1992 domlouvat koncert v Praze, kterého se však publikum bohužel nikdy nedočkalo - Davis zemřel v listopadu roku 1991 na zápal plic. (Tomáš Vrtek)

Jimi Hendrix

Za svůj krátký život toho stihl tento věhlasný kytarista a skladatel hodně, bohužel koncert v naší republice do jeho plánů zapadnout nestihl. Proslavila ho však jiná vystoupení, z nichž je třeba zmínit festival ve Woodstocku v roce 1969, kde například do té doby neslýchaným způsobem zahrál na elektrickou kytaru americkou hymnu. O rok později, v září 1970, byl ve svých sedmadvaceti letech nalezen mrtev v londýnském apartmá. Důvodem bylo užití amfetaminu a následné udušení zvratky. (Tomáš Vrtek)

Janis Joplin

Dodnes je považována za jednu z nejlepších zpěvaček rockové historie. V mnoha ohledech toho měli s Hendrixem hodně společného. Jak období, ve kterém vystupovali (hráli spolu na již zmíněném Woodstocku), tak bohužel i zálibu v užívání různých omamných látek. Janis Joplin zemřela na předávkování drogami v říjnu 1970 v sedmadvaceti letech. Její chraplák se stal pro mnohé nezapomenutelný a taktéž hity jako Piece Of My Heart nebo Cry Baby si připomínáme dodnes. (Tomáš Vrtek)

Frank Sinatra

Jeden z komerčně nejúspěšnějších swingových zpěváků u nás také nikdy nekoncertoval, mimo USA koneckonců moc nevyjížděl. V Americe byl však populární už od konce třicátých let dvacátého století, kdy začal svou bohatou kariéru, která trvala přes padesát let. Vystupoval snad se všemi jazzovými big bandy a zpěváky (COunt Basie orchestra, Ella Fitzgerald, Nat King COle atd.) až do poloviny devadesátých let, kdy se jeho zdravotní stav začal zhoršovat. Zemřel v roce 1998 v nedožitých třiaosmdesáti letech. (Tomáš Vrtek)

text: Tomáš Vrtek, Dominik Pavliš

Témata: Whitney Houston, Prince, Amy Winehouse, Frank Sinatra, Janis Joplin, Miles Davis, Jimi Hendrix, Scatman John, Tom Petty

zavřít