TOP 9 českých hudebních průserů za rok 2017: Vyhození Hentai Corporation z festivalu, machinace výsledků ve Slavíkovi, reorganizace Chinaski

Vydáno 08.01.2018 | autor: Marta Pušová

Loňský rok byl bohatý na průšvihy, které se nevyhnuly ani české hudební scéně. Opustilo nás také hodně muzikantů včetně Věry Špinarové, Wabiho Daňka, Mariana Vargy či Karla Štědrého. Veselo bylo i na festivalovém poli. Legendární festival Trutnoff se po dvaceti letech nekonal, bouřliváci Hentai Corporation byli vyhozeni za nepřístojnosti z pódia a politici okupovali jeden festival za druhým. 

TOP 9 českých hudebních průserů za rok 2017: Vyhození Hentai Corporation z festivalu, machinace výsledků ve Slavíkovi, reorganizace Chinaski TOP 9 českých hudebních průserů za rok 2017: Vyhození Hentai Corporation z festivalu, machinace výsledků ve Slavíkovi, reorganizace Chinaski

Hentai Corporation vyhození z dačického festivalu

Kapela Hentai Corporation jako jedna z mála v Česku naplňuje označení "rock'n'roll" se vším všudy. Nekonvenční chování, pro které je známá na pódiích i mimo ně, však netolerovali pořadatelé Rockfestu v Dačicích a kapelu vykázali ze scény. Na místě jsme nebyli, takže nevíme, jak to ve skutečnosti bylo, ale pokud si někoho někam zvu, tak asi musím vědět, jaký je a co od něj mohu očekávat. Koncerty Hentai Corporation jsou o show, kontroverzních projevech zpěváka Radka Škarohlída, ale o i živočišné a hudebně geniální muzice, kterou produkují. I kdyby tam Škarohlíd říkal cokoliv a jistý „fanoušek“ ho za to napadl, logicky měli pořadatelé vzít útokem návštěvníka festivalu, ne pozvaného interpreta, který „standardně“ odváděl svoji práci, jak je zvyklý, a proto se na něj jeho zastánci jdou podívat.

LIVE: Nezkrotní bouřliváci Hentai Corporation pokřtili album ve vyprodaném klubu

Český slavík – manipulace s výsledky

Poslední ročník ankety Český slavík se opět neobešel bez kontroverze. Pořadatelé se rozhodli neuznat všechny zaslané hlasy skupině Ortel a jejímu zpěvákovi. Kapela nakonec po redukci bodů kvůli porušení pravidel skončila druhá, Tomáš Ortel mezi zpěváky třetí. Porušení fair play viděl organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017, který vyzýval k zapojení do organizované akce, aby se zpěvák stal Zlatým slavíkem, a aby fanoušci hlasovali z více mobilů. Posty současně obsahovaly doporučení, pro koho se nemá hlasovat na druhém a třetím místě, aby se záměr realizoval. 

Organizátoři se nejspíš báli reakcí ohledně skutečného umístění Ortel, ale i kdyby rovnou vyhlásili správné výsledky s tím, že Ortel se umístil na prvním a Tomáš Ortel na druhém místě, určitě by to vyvolalo menší haló, než když interprety, veřejnost a samotné hlasující ošidili. Na konto aféry cenu vrátili Kabát a Michal David, kteří by dle regulí skončili o příčku níže. Upadající renomé této ankety je očividné. Je otázkou, zda má vůbec nějaký smysl v ní pokračovat, když je doprovázena skandály a stagnujícími výherci.

Potvrzeno: Ortel měl opravdu dostat Slavíka za prvenství, přiznali to pořadatelé

Stoupající "sláva" kapely Ortel

Ještě jednou Slavík, respektive nejdiskutovanější umělec ankety. Ortel do Českého slavíka podle našeho názoru nepatří. Kontroverzní skupina s neonacistickou minulostí těží z nenávisti a strachu posluchače, navíc v něm podporuje negativní emoce vůči jiným rasám a uprchlíkům. Rýžuje tak ze vzniklé situace, která celkově otřásá společností. Takové kapely by se veřejně neměly vůbec podporovat a jejich fanoušci by se měli zamyslet, proč podporují takto xenofobní kapelu. Zaslouží si vůbec takovou reklamu, jaké se jí v posledních letech dostává? Pořadatelé Slavíka by si měli uvědomit, že na každého by měli mít stejný metr, aby nedocházelo k situacím, jako je třeba vyloučení Řezníka v roce 2013 nebo Joakima Brodéna ze Sabatonu z posledního ročníku, kteří prý porušili pravidla soutěže. Přitom Ortel je porušuje dvojnásob.

VIDEO: Ortel letos na Slavíky nepřijde. Nechce prý anketu přeměnit v politickou agitku

Rozpad dosavadní sestavy Chinaski

V listopadu loňského roku zakončili Chinaski své turné Není nám do pláče v beznadějně vyprodané pražské O2 Areně. Dva dny poté kapela překvapila celou veřejnost, když oznámila výraznou změnu sestavy s tím, že odejdou hned čtyři členové: Otakar Petřina, Štěpán a Ondřej Škochovi a Petr Kužvart. Michal Malátný a František Táborský si uvědomili, že chtějí kapelu dělat jinak a chtějí to zkusit zažít ještě jednou s novými lidmi. Na tom by nebylo nic divného, kdyby našli lepší způsob, jak to oznámit vypadnuvším muzikantům. Ti to více méně nečekali, cítili jen houstnoucí atmosféru v zákulisí, která tam panovala už rok a půl. To, že jdou z kola ven, se dozvěděli před velkolepým turné, které však se ctí dohráli až do konce. Na začátku ledna kapela oznámila, co slíbila, tedy novou sestavu. Za bicí usedne Lukáš Pavlík, baskytary se ujme Tomi Okres a klávesy převezme Jan Steinsdörfer. Na jaře vyrazí Chinaski na turné po menších klubech. Kapela se prvně představí bez dechů, které jsou pro ni tak typické. 

LIVE: Chinaski v Brně - Naposledy jako jedna kapela?

Účast politiků na hudebních festivalech

V loňském roce snad nebyl ani jeden větší festival bez účasti politiků, kteří si tam nenápadným způsobem vydupávali předvolební agitku u mladých lidí a chtěli je „opít rohlíkem“ před blížícími se podzimními volbami a následnými prezidentskými volbami. Tak se stalo, že jsme na festivalech neustále mohli narážet na Andreje Babiše, Tomia Okamuru a další. Politici totiž pochopili, že na hudebních akcích mohou oslovit slušný počet lidí. Jejich účast je veřejností brána jako negativní a muzikanti se od nich distancují, avšak pořadatelé účasti politiků na festivalech zabránit nemohou. Tak jsme si to snad loni vybrali a při letošních akcích už nás svojí účastí „prudit“ nebudou.

Aleš Brichta zpívá českou hymnu pro Okamurovu SPD

Když vyhrál Miloš Zeman prezidentské volby, zazpíval mu na jeho počest státní hymnu Daniel Hůlka. Necelých pět let jsme si museli počkat na podobnou tragikomedii, kterou si vzal pod svou režii skomírající Aleš Brichta. Toho si pozval Tomio Okamura, který nečekaně uspěl se svojí stranou SPD v podzimních volbách.  Brichta do volebního štábu SPD dorazil v očividně nedobré formě, vypadal, že má již „nakoupeno“ odjinud, šlapal si na jazyk a kromě toho byl zcela nevhodně oblečený. Vyfikl se do kožené bundy s kostlivcem, za jakou by se nemusel stydět nejeden motorkářský gangster. Samostatný zpěv byl falešný, a tak se hymna místo patřičné noblesy, kterou si zaslouží, dočkala spíš umučení v přímém přenosu.

Úmrtí Věry Špinarové

V květnu loňského roku vstoupila Věra Špinarová do Síně slávy při udílení cen Anděl. Toto ocenění dostala in memoriam, protože o pár týdnů dříve ji přímo na jevišti postihla srdeční mrtvice, na jejíž následky zemřela. Rázem jsme tak přišli o jeden z nejvýraznějších ženských hlasů v rámci populární hudby. Špinarovou si všichni pamatujeme jako energickou ženu, která se nikomu nepodbízela a stála si pevně za svým. Její rockový hlas byl ojedinělý, zarýval se pod kůži, hladil i mrazil zároveň. Mezi její nezapomenutelné hity patří Musicbox, Bílá Jawa 250, Ty jsi můj song, Valentino, Raketou na Mars, A já tě závidím, To máme mládež, Andromeda, Fernando, Být sluncem na tvých víčkách, Kouzlo bílejch čar, a samozřejmě filmová melodie Jednoho dne se vrátíš.

Věra Špinarová - Královna vysokých tónů, která pro lásku k hudbě přetrpěla i pár facek

Leoš Mareš vyprodal Forum Karlín

Světe div se, moderátorská ikona Leoš Mareš loni překvapila, když ohlásila, že na jeden večer zavzpomíná na své „pěvecké“ období a vrátí se na pódium jako zpěvák. V den svých narozenin, ve čtvrtek 27. dubna 2017 vystoupil na svém jediném koncertě v životě v pražském Fóru Karlín. Tuto ojedinělou událost v showbyznysu si nenechalo ujít hodně lidí, proto byl koncert vyprodaný. Jak ale už víme, jediný opravdu nebyl, o den později se konal další a v tomto roce nás čekají rovnou dva koncerty 24. a 25. dubna v největší hale v ČR – v O2 aréně. Koho by napadlo, že první termín vyprodá během chvíle? Zvlášť to zamrzí, když daleko známější a světově uznávané hudební osobnosti mají do vyprodání daleko. 

VIDEO: Pavel Callta a Leoš Mareš společným virálním hitem kralují českému internetu

Zmatky kolem ne/konání festivalu Trutnoff Open Air

Český Woodstock, který měl loni v půlce srpna slavit třicáté narozeniny, se nakonec nekonal. Legendární hudební festival Trutnoff byl v minulosti známý spíš jako Trutnov Open Air a patřil mezi nejstarší festivaly svého druhu v České republice. Nyní už je de facto minulostí. Nejméně půl roku před (ne)konáním bylo jasné, že se v programu neobjeví žádná zahraniční hvězda, což bylo vzhledem k předchozím ročníkům zarážející. Kvůli možným finančním problémům a dohadům s vedením města ohledně pronájmu areálu Bojiště, kde se každoročně konal, se tak festival nakonec neuskutečnil. Organizátoři přemýšleli i nad alternativou v podobě takzvané komornější Zahradní slavnosti, která by proběhla v okolí Trutnova, bohužel se tak nestalo. Uvidíme, zda se festival vzpamatuje, odrazí se ode dna a bude dál pokračovat v nastolené tradici.  

LIVE: Trutnoff jako Český Woodstock opět nezklamal. Pohrdání si kvůli Jakešovi nezaslouží

Text: Hana Bukáčková
Témata: Leoš Mareš, Věra Špinarová, Ortel, Český slavík, Hentai Corporation, Trutnoff, Aleš Brichta, Chinaski

zavřít