Věra Špinarová - Královna vysokých tónů, která pro lásku k hudbě přetrpěla i pár facek

Vydáno 01.04.2017 | autor: Hana Bukáčková

Energická žena, která se nikomu nepodbízela a stála si pevně za svým - to byla Věra Špinarová. Její rockový hlas byl ojedinělý, zarýval se pod kůži, hladil i mrazil zároveň. Díky nezaměnitelnému altu se ostravské zpěvačce přezdívalo česká Janis Joplin či Tina Turner. Se životem se rozloučila u své milované profese, když zkolabovala při koncertě v Čáslavi, načež o pár dní později zemřela.

Věra Špinarová - Královna vysokých tónů, která pro lásku k hudbě přetrpěla i pár facek Věra Špinarová - Královna vysokých tónů, která pro lásku k hudbě přetrpěla i pár facek


SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL (289.) - VĚRA ŠPINAROVÁ

Věra Špinarová se narodila v prosinci 1951 v Pohořelicích u Brna, v sedmi letech se s rodiči přestěhovala do Ostravy. Matka pro ni chtěla seriózní povolání - například profesi učitelky, ale místo toho se vyučila chemičkou. Této profesi se však nikdy poté nevěnovala. Zato hudbu milovala odmalička. První lidovky ji učil dědeček, a když slyšela cimbálovku, běhal jí mráz po zádech. Za její hudební kariéru však můžou Beatles. Když přišel film o nich do českých kin, musela ho hned vidět.

Zemřela Věra Špinarová, malá velká dáma českého poprocku. Bylo jí 65 let

PRO LÁSKU K MUZICE SCHYTALA I PÁR FACEK

Ve dvanácti letech jí učarovala kytara, za kterou vyměnila housle, a rozhodla se, že bude zpěvačkou stůj co stůj. Proto se jako patnáctiletá přihlásila potají na pěveckou soutěž Hledáme talenty, kde si jí všiml její budoucí manžel Ivo Pavlík. Posléze natočila svoji první píseň Já před tebou klečím a začala znít z rádia. Její touhu zpívat nepodporovala maminka, od které dostávala v mládí někdy pár facek za to, že hrála s Flamingem na odpoledních čajích. Nikdo ji nevedl za ručičku, ale musela si kariéru vydřít.

vložte odkaz, text nemažte

 

OSUDOVÝ IVO PAVLÍK

Zpočátku zpívala krom Flaminga i s Royal Beatem a vzápětí se vystřídala s Marií Rotrovou ve skupině Majestic, v jejímž čele stál Ivo Pavlík. Za toho se provdala v osmnácti letech a později se jim narodil syn Adam, který když dospěl, dělal mamince manažera a doprovázel ji se svou skupinou na koncertech.

TOP 7 nezapomenutelných písní Věry Špinarové

V roce 1972 vyšla její první sólová deska Andromeda. Koncertovala také po klubech a barech v Německu a ve Švýcarsku. Na německé benzínce koupil Pavlík kazetu se skladbami od Ennia Morriconeho, na které nechyběla ani ta z Tenkrát na Západě, a hned ho napadlo, že by Věře sedla. Vzešel z toho její největší hit Jednoho dne se vrátíš. 

Poté, co se vztah s Pavlíkem kvůli jeho nevěře rozpadl, se - trochu natruc - vrhla do náruče Vítězslava Vávry a přešla ke Speciálu a později ke kapele Notabene. Vztah s Vávrou po letech vyšuměl (každý totiž žili v jiném městě) a zůstali přáteli. Dalšího životního partnera už nehledala a zůstala žít ve své milované Ostravě. Zůstala jí věrná, i když se jí hrnuly pracovní nabídky z Rokoka, Semaforu, či dokonce z Paříže. 

Před koncertem potřebovala tři hodiny na svůj rituál, který zahrnoval kávu, tři litry vody, líčení a rozezpívání, včetně zvukovky. Byla realistka. Žila přítomností a nedívala se do budoucnosti. Neměla ráda zpívání na playback. Období kolem revoluce pro ni nebylo pěvecky růžové, málem ukončila kariéru z nedostatku zájmu o koncerty, řešila finanční nouzi, krach manželství s Vávrou a svoje chmury utápěla v alkoholu, z jehož spárů nakonec vyklouzla. Dlouhou dobu neslavila Vánoce, protože je měla spjaté s nevyjasněným úmrtím (nejspíš zavražděním) bratra Luboše, který se nevrátil v roce 1980 z Prahy, kde pracoval. Kolem případu zůstala řada nezodpovězených otázek. 

Zpěvačka malého vzrůstu se svou výškou 152 centimentrů konkurenci převyšovala svým hlasem. Mezi její nezapomenutelné hity patří Musicbox, Bílá Jawa 250, Ty jsi můj song, Valentino, Raketou na Mars, A já tě závidím, To máme mládež, Andromeda, Fernando, Být sluncem na tvých víčkách, Kouzlo bílejch čar, a samozřejmě již zmíněná filmová melodie Jednoho dne se vrátíš. Učinkovala v muzikálu Benzín a mejkap, v roce 2007 získala pozvání vystoupit na ostravském koncertu Joea Cockera.

 

MĚLA JEŠTĚ SPOUSTU PLÁNŮ

Špinarová byla před svým srdečním kolapsem v Čáslavi plná života, na podzim měla naplánované turné s kolegyní Heidi Janků a také chystala píseň s kapelou Eddie Stoilow. Byla známá i tím, že neuznávala moderní techniku, včetně počítačů - i když později přiznala, že si našla cestu k Facebooku. 

O tom, že její zdravotní stav po kolapsu je vážný, svědčila i skutečnost, že byly okamžitě zrušeny všechny plánované koncerty do konce roku. Jen málokdo si dokázal připustit, že by mohlo dojít k tomu nejhoršímu. Zpěvačka, které se přezdívalo královna vysokých tónů, byla energická, charismatická, cílevědomá, trochu tvrdohlavá a nebála se říct, co měla právě na jazyku. Odešel s ní nezaměnitelný hlas a nefalšovaný klenot české hudby. 

Poslední rozloučení se uskuteční v sobotu 1. dubna od 9 do 12 hodin ve smuteční obřadní síni krematoria ve Slezské Ostravě.

Text: Hana Bukáčková

Témata: Věra Špinarová, Jednoho dne se vrátíš, Ivo Pavlík, Vítězslav Vávra, Heidy Janků, Eddie Stoilow, Bílá Jawa 250, Ostrava, Beatles, Janis Joaplin, Tina Turner, Tenkrát na Západě

zavřít