Zapomenuté české kapely 26. | Enter

Vydáno 12.11.2020 | autor: Petr Korál

Hudební publicista Petr Korál se věnuje české kytarové scéně bezmála čtyři dekády, po celou tu dobu s nadšením oddaného fanouška i pečlivostí archiváře. V době kulturní hibernace sám sobě uložil výzvu - každý den připomene jednu spíše zapomenutou, přesto ale výjimečnou českou kapelu. Seriál Zapomenuté české kapely tak představuje unikátní sondu do pestrosti tuzemského rocku, bigbítu a alternativy. Pro dnešek zůstáváme u metalu.

Zapomenuté české kapely 26. | Enter Zapomenuté české kapely 26. | Enter

Není Enter jako Enter. V dalším díle seriálu se nebudu zabývat tou královéhradeckou, v podstatě poprockovou partou již z nového tisícíletí, nýbrž českokrumlovskou thrashcorovou úderkou, která toto jméno nosila o zhruba deset let dříve.

Zapomenuté české kapely 25. | VUVR

Svého času jí bylo všude plno, protože schopný manažer Martin Fořt ji dokázal dostat téměř kamkoliv – navíc v době, kdy hudba v duchu tehdy módních spolků jako Pantera, Sepultura nebo Machine Head do značné míry válcovala i tuzemskou scénu.

Enter však vydali jen jedno album, Scared v roce 1995, a pak se nad nimi navždy zavřela hladina historie. Kytarista Marek Ciml následně prošel skupinami Locomotive, Hot Nails, StraightBack a naposledy jsem ho zaznamenal v Rooms of Silence. V dodnes existujících Locomotive se objevil i basák Enter Pavel Kaisler, ovšem v roli vokalisty.

Text: Petr Korál
Témata: Zapomenuté české kapely, Enter, Locomotive, Hot Nails, StraightBack, Rooms of Silence,  Pantera, Sepultura, Machine Head

zavřít