Zapomenuté české kapely 36. | Modrý pondělí

Vydáno 22.11.2020 | autor: Petr Korál

Hudební publicista Petr Korál se věnuje české kytarové scéně bezmála čtyři dekády, po celou tu dobu s nadšením oddaného fanouška i pečlivostí archiváře. V době kulturní hibernace sám sobě uložil výzvu - každý den připomene jednu spíše zapomenutou, přesto ale výjimečnou českou kapelu. Seriál Zapomenuté české kapely tak představuje unikátní sondu do pestrosti tuzemského rocku, bigbítu a alternativy.

Zapomenuté české kapely 36. | Modrý pondělí Zapomenuté české kapely 36. | Modrý pondělí

Pro píseň Maria Blond mám už čtvrt století slabost. Vkusná, nesmírně chytlavá melodie a posmutnělý text takříkajíc ze života, to všechno do sebe zapadlo. Přesto se z ní nikdy hit nestal a na pražskou skupinu Modrý pondělí, z jejíhož repertoáru pochází, upadl prach zapomnění. Dějiny populární hudby jsou často nespravedlivé…

Zapomenuté české kapely 35. | Senova

Modrý pondělí existovalo v první polovině 90. let a jeho ústřední postavou byl kytarista, zpěvák a autor skladeb Viktor Chalupa. V letech 1994 až 1995 pořídili ve studiu Petra Jandy Propast šest zdravě dospělých nahrávek včetně zmíněné Marie Blond, žádný nosič z nich nicméně nevzešel. 

Charismatický frontman Chalupa se po zániku kapely bohužel už nikdy k muzice nevrátil. Zato většina jeho někdejších spoluhráčů je dodnes aktivních a na scéně uznávaných.

Například baskytarista Filip Benešovský v současnosti hraje s Roman Dragoun & His Angels, Luboš Andršt Group, Marií Rottrovou nebo Neřež, byl také hybatelem několika velkolepě pojatých koncertních show s hudbou Pink Floyd. Bubeníka Davida Uhra můžete vídat s H.U.G.O. a Rolling Stones Revival Prague, klávesák Ivan Němec hraje na baskytara v Bílé nemoci a saxofonista Josef "Pepson" Snětivý vystupuje sólově.

Text: Petr Korál
Témata: Zapomenuté české kapely, Modrý pondělí, Roman Dragoun & His Angels, Luboš Andršt Group, Marie Rottrová, Neřež

zavřít