Jaki Liebezeit - bubeník, kterému se přezdívalo "Napůl člověk a napůl stroj"

Vydáno 18.03.2017 | autor: Dominik Pavliš

Jaki Liebezeit byl hnacím motorem německé krautrockové skupiny Can, která slavila úspěchy především v 60. a 70. letech. V té působil jako bubeník a byl jedním ze zakládajících členů. V lednu 2017 bohužel odešel na věčnost ve věku 78 let.

Jaki Liebezeit - bubeník, kterému se přezdívalo Jaki Liebezeit - bubeník, kterému se přezdívalo "napůl člověk a napůl stroj"


Smrt si říká rock'n'roll (287.) - Jaki Liebezeit

Narodil se 26. května 1938 v německých Drážďanech. Jeho hudební kariéra započala, když se stal v polovině 60. let součástí Manfred School's quintet. Následně se přesunul do skupiny Can, kde se mu otevřely úplně nové možnosti hry na bicí nástroje, především díky vlivům psychedelické hudby. Společně vydali 12 studiových alb.

Can

Roku 1980 se stal členem Phantombandu a vytvořil bubenická uskupení, jako byli například Drums off Chaos a Club off Chaos. Později působil na nahrávkách s hudebníky jako Jah Wobble či Philip Jeck, se kterými produkoval album s názvem Jah Wobble's 30 Hertz Records.

Zemřel Jaki Liebezeit, bubeník krautrockových Can

V průběhu let také působil jako hostující muzikant (bubeník a perkusista) na mnoha albech různých kapel. Namátkou můžeme zmínit například desku Ultra od Depeche Mode nebo Before and After od Briana Ena. V roce 2002 spolupracoval na desce Secret Rhytms od Burnta Friedmana.

vložte odkaz, text nemažte

Jaki Liebezeit byl vždy považován za velice nadaného a zručného bubeníka. Spoluhráči z kapely o něm dokonce tvrdili, že je "napůl člověk a napůl stroj".

SMRT SI ŘÍKÁ ROCK'N'ROLL: PŘÍBĚHY ZESNULÝCH ROCKOVÝCH HVĚZD

Osudným se mu stal zápal plic, na který 22. ledna 2017 zemřel v Kolíně nad Rýnem. Bylo mu 78 let. "Odešel pokojně, obklopen svými blízkými. Bude nám obrovsky chybět," uvedla na sociálních sítích kapela Can. Britský baskytarista Jah Wobble zase v reakci na zprávu o jeho úmrtí napsal, že "byl nejlepší evropský bubeník".

Témata: Jaki Liebezeit, Can, krautrock

zavřít