LIVE: New Order ve Foru Karlín - Nové pořádky se starou radostí

Vydáno 04.10.2019 | autor: Iva Hadj Moussa

Je až k neuvěření, že u nás New Order zahráli úplně poprvé. A dojatí fanoušci (někteří doslova plakali) se s nimi jenom těžko loučili. New Order v Praze předvedli, jak zahrát na strunu prudké nostalgie.

LIVE: New Order ve Foru Karlín - Nové pořádky se starou radostí LIVE: New Order ve Foru Karlín - Nové pořádky se starou radostí

 

NEW ORDER
FORUM KARLÍN, PRAHA
3. 10. 2019

Skutečně, když jste se rozhlédli po zaplněném Foru Karín, hned vám došlo, že většině lidí je tu přes čtyřicet, přes padesát. Mnohým z nich se splnil životní sen, a to slyšet kapelu jejich mládí naživo.

FOTOREPORT: New Order poprvé v Praze: Ve Foru Karlín vzpomínali i na Joy Division

V roce 1980 ji založili členové skupiny Joy Division Bernard Sumner, Peter Hook a Stephen Morris - poté, co zpěvák Ian Curtis spáchal sebevraždu. Pak je doplnila kytaristka a klávesistka Gillian Gibert a senzace byla na světě. Každopádně je zvláštní, jak moc mají New Order s Joy Division stále společného. Už proto, že zahráli spoustu hitů své "staré" kapely - a co si budeme povídat, lidé právě na ty reagovali s největším nadšením.

Ale popořádku - poprvé se evropskému publiku představila čínská kapela Stolen, která nastolila pořádnou "tucku". Když dohráli, taneční rytmy pokračovaly, a tak si hodně lidí včetně mě myslelo, že nás čeká synthpopový večírek jako vyšitý. Bylo to ale jinak.

Peter Hook na brněnské Flédě oživil New Order i Joy Division

NEJEN VEČER NEW ORDER, ALE I JOY DIVISION

Ve chvíli, kdy přišli New Order na scénu, bylo jasné, že tohle bude mnohem víc než osmdesátková discopárty. Úvodní song Singularity nás projekcí přenesl do zdí obehnaného Západního Berlína a do nálady světem zapomenutých pankáčů uvězněných ve světě za zdí, ze kterého je jediná cesta ven, a to dovnitř sebe. Při následném songu Ceremony, který sice vyšel pod značkou New Order, ale je trochu starší, bylo jasné, že večer nebude zdaleka jen o New Order, ale taky o Joy Division.

Kromě hitů jako Blue Monday, Bizarre Love Triangle, True Faith, Age of Consent a samozřejmě Temptation, který proslavil i film Trainspotting, jsme měli tu čest poslechnout si Disorder, She's Lost Control, Transmission, Decades a Love Will Tear Us Apart od Joy Division.

I přes všechna světla, lasery a projekce byla show intimní, každý si ji užíval tak trochu sám pro sebe, se svými vzpomínkami. Je možné říct, že včerejší koncert byl pro mnoho diváků naprosto magický - a pro určitou generaci snad přímo legendární.

New Order a Joy Division jsou prostě jeden příběh. I když je škoda, že do Prahy přijeli bez původního basáka Petera Hooka, jehož zvuk a styl byly jedno z největších poznávacích znamení jak Joy Division, tak New Order. Na druhou stranu bylo sympatické, že prostě nenajali jiného basáka, který by hrál k nerozeznání od originálu a nestali se tak revivalem sama sebe.

Večer by se dal shrnout do věty, která stála na projekčním plátně během závěrečné Love Will Tear Us Apart a zněla "Joy Division Forever."

Text: Iva Hadj Moussa

Témata: New Order, Forum Karlín, koncert

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít