TOP 6 videoklipů týdne: Vojtěch Dyk leze na skálu, Cermaque s Lenkou Dusilovou vybízí k nákupu Nocleženek a Petr Soukup zpívá o své holce

Vydáno 22.12.2021 | autor: Andrea Štipčáková

Vojta Dyk si pro vydání nového videoklipu vybral symbolické datum 21. 12. 2021 ve 20:21, čas, kdy nastal zimní slunovrat. Jak uvedl, jeho singl Šumavský otčenáš patří nám všem, je o vyznání se přírodě a vzájemném porozumění. Cermaque a Lenka Dusilová krátce před Vánocemi připomněli ty, kteří nemají to štěstí trávit svátky v teple domova. Písní vybízí lidi k nákupu takzvaných Nocleženek. Petr Soukup spolupracoval na skladbě Moje holka s Jiřím Vidasovem a Billie Eilish si ve videoklipu léčí zlomené srdce. Vizuály vydali také Robert Křesťan s Druhou trávou a Kvietah.

TOP 6 videoklipů týdne: Vojtěch Dyk leze na skálu, Cermaque s Lenkou Dusilovou vybízí k nákupu Nocleženek a Petr Soukup zpívá o své holce TOP 6 videoklipů týdne: Vojtěch Dyk leze na skálu, Cermaque s Lenkou Dusilovou vybízí k nákupu Nocleženek a Petr Soukup zpívá o své holce


Vojtěch Dyk ve videoklipu leze na skálu

Vojtěch Dyk se v novém videoklipu vyznává přírodě, kráse a vzájemnému porozumění. Uvedl ho v symbolické datum, 21. 12. 2021 ve 20:21 hodin. Přesně ten den je zimní slunovrat, to jest návrat Slunce, návrat k tradici, návrat k hodnotám světelným. Navíc Luna bude ten den v Raku, což by mělo způsobit, že budeme všichni vnímavější, citlivější, schopni naslouchání. Tak snad,“ věří zpěvák.

LIVE: Vojtěch Dyk s kapelou předvedli v Praze strhující funky show s překvapivým gospelovým závěrem

Videoklip natáčel pod taktovkou Petra Krejčího. "Původně řekl, že polezu pouze na malý balvánek uprostřed lesa a neřekl mi, že ten balvánek bude ve skutečnosti skála. Takhle jsem asi až pět metrů pod vrcholem zjistil, že bych měl, jako absolutní nelezec, mít tak trochu strach. Pozdě. Strach se nekonal. Jen obrovská úleva a vděk. Petře, děkuju Ti za vše,“ vzkazuje zpěvák režisérovi klipu ke skladbě Šumavský otčenáš.

Cermaque a Lenka Dusilová zpívají na podporu lidí bez domova

Básník a písničkář Jakub Čermák, který vystupuje a vydává alba pod přízviskem Cermaque, přichází se singlem Vánoční růže na podporu lidí bez domova a projektu Nocleženka tuzemské Armády spásy.

ROZHOVOR | Lenka Dusilová: Pojmenovat, čistit a odplavovat zátěže minulosti

"V týdnu jsem na Národní třídě míjel člověka spícího na ventilátoru před trafikou. Byl mráz, ale spěchal jsem a nezastavil se, ani nepřivolal pomoc, " popisuje Čermák genezi písně. "Večer doma to ve mně hnětlo. Každý rok rád kupuju Nocleženky (projekt Armády Spásy zajišťující nocleh lidem v nouzi, www.noclezenka.cz), hrávám na různých beneficích pro lidi bez domova, ale konkrétní pomoci jsem schopen nebyl. Tak jsem si řekl, že udělám alespoň něco čeho schopný jsem. Vytáhnul jsem měsíc starou šuplíkovou písničku o pražských okrajích a rubu kapitalismu, polovinu vyhodil a ze zbytku uhnětl vánoční píseň o solidaritě, odpuštění a hledání domova - tedy tématech, která s betlémským příběhem niterně souvisí."

Petr Soukup zpívá o své holce

Petr Soukup přichází se čtvrtým videoklipem k albu Thrash Metal. Tentokrát natáčel pod taktovkou Karolíny Beranové vizuál k písni Moje holka, na které spolupracoval s Jiřím Vidasovem. Jak zpěvák říká, text je jeho zpovědí. "Jsem malej chlap a vždy jsem měl kladný vztah k vysokým holkám," směje se.

Víš, co se říká, zpívají Robert Křesťan a Druhá tráva

Klip ke skladbě Víš, co se říká Roberta Křeštana a Druhé trávy pojal režisér Tomáš Krejčí jako obrazovou báseň. Záběry z kamer doplnil rozhýbanými originálními grafikami bendžisty a výtvarníka Luboše Maliny. „Je to vlastně obrazová báseň o tom, jak někdy člověk dojde k vnitřnímu vyhoření, ale neměl by to vzdávat a měl by hledat cestu ven," popisuje režisér, který s hudebníky strávil celou noc natáčením v MockUp Space studiu na Harfě.

Finální zakomponování obrázků do klipu pak byla podle režiséra výzva. „Nakonec jsme oslovili jednoho z nejlepších animátorů a kompozitorů v Česku Jakuba Šikulu, který to zvládl. Celou kapelu ještě doplnila v malé cameo roli mladá herečka Laura Besserová," dodává Krejčí s tím, že jako kameramana oslovil Ondřeje Soukupa. „Výroba videa byla kvůli složitosti vizuálního konceptu celkem náročná, ale díky pohodové atmosféře, kterou kapela a štáb společně vytvořili, to byl naprosto skvělý zážitek," uzavírá. 

Billie Eilish si léčí zlomené srdce

Billie Eilish vydala porozchodovou píseň Male Fantasy. V ní se srovnává s koncem vztahu, a to blouděním po domě z místnosti do místnosti. Kromě toho si pak zlomené srdce léčí tradičně jídlem a přemýšlením nad tím, co udělala špatně. Jak zpěvačka prozradila, jde o poslední singl z jejího aktuálního alba Happier Than Ever. Příště už se tak její příznivci mohou těšit na zbrusu novou muziku.

Kvietah o věcech, na které nepomáhá paralen

Druhý singl z připravované desky Hejno černejch koček zpěvačky a songwriterky Kvietah se jmenuje Indián. Pojednává o věcech, které bolí a o stesku, na který nepomáhá paralen. „Singl řeší složitost mezilidských vztahů, snahy jednotlivců je nějak zvládat. Mám pocit, že máme ze složitých vztahů strach. Zároveň většině z nás ty povrchní nestačí, máme potřebu hlubšího porozumění,” vysvěluje zpěvačka, která videoklip natáčela na zasněženém Břevnově.

Znázorňuje snahu vyrovnat se se špatnými myšlenkami, uniknout jim nebo s nimi bojovat. „Indiáni mě vždycky fascinovali. V klipu jsme si od nich vypůjčili válečné malování a symboliku ohně,” přibližuje volbu obrazů Kvietah. Celý klip působí stejně jako hudba spíše intimně a více než na dějovou linku se zaměřuje na atmosféru.

Text: Andrea Štipčákováfoto: archiv interpretů, Tomáš Vodňaský
Témata: Vojtěch Dyk, Vojta Dyk, Lenka Dusilová, Cermaque, Petr Soukup, Robert Křesťan, Druhá tráva, Billie Eilish

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít