TOP 10 objevů roku 2019: Berenika Kohoutová, 7krát3, Walkmanz, Billie Eilish, Lizzo nebo Maggie Rogers

Vydáno 17.01.2020 | autor: redakce

Redaktoři dali opět hlavy dohromady a sestavili pětici tuzemských a pětici zahraničních interpretů, kteří byli v uplynulém roce objeveni širší veřejností. Někteří sice tvořili už v předešlých letech, ale až letopočet 2019 byl pro ně přelomový.

TOP 10 objevů roku 2019: Berenika Kohoutová, 7krát3, Walkmanz, Billie Eilish, Lizzo nebo Maggie Rogers TOP 10 objevů roku 2019: Berenika Kohoutová, 7krát3, Walkmanz, Billie Eilish, Lizzo nebo Maggie Rogers

 

DOMÁCÍ

 

Deaf Heart

Vezmete hudebníky od Ewy Farne, Lenny, Airfare, Rituálů nebo A Banquet, dáte je dohromady a vznikne vám superskupina - Deaf Heart. Hraje chytlavý rock v angličtině a zní vlastně dost světově. Od té doby, co hrála koncem října poprvé v klubu FAMU, se dost posunula. Přesvědčit se o tom můžete už 7. února v Rock Café.


Berenika Kohoutová

Znali jsme jí především jako herečku z televizních seriálů, i když už dříve zpívala v reggae kapele DiscoBalls nebo vydala v roce 2017 jazzové album. Ale až v minulém roce se do toho pustila pořádně. Vydalo song Dělám stojky, který se stal obrovským hitem. Berenika totiž začala dělat v elektropopu zhruba to co Kapitán Demo v hip hopu - tedy ze všeho si utahovat. Asi není překvapením, že album Holka roku jí produkoval právě Jiří Burian alias Kapitán Demo.

TOP 6 videoklipů týdne: Marek Ztracený si pozval hvězdu Mostu, Kali má letní hit, Berenika Kohoutová dělá stojky


7krát3

Je z Českých Budějovic, povoláním fyzioterapeut a vlastním jménem Štěpán Hebík. Umělecky si ale říká 7krát3 a je to takový černý kůň labelu BiggBoss. Aby také ne, když má jeho song Promiň na YouTube už téměř 250 tisíc zhlédnutí. V songu Tygrovanej sprej mu zase hostuje Jiří Korn, se kterým mají překvapivě dost podobné hlasy. Mohl by to někam dotáhnout.


Zvíře jménem podzim

Jasně, už vydali jednu desku, ale ta prošla trošku bez výraznějšího povšimnutí veřejnosti. Pak se dali nečekaně znovu dohromady, vydali album Září, o kterém jsme v recenzi napsali, že je to asi česká deska roku, a bylo vymalováno. Hned si jich všimla mnohem početnější skupina lidí. Zachytit je letos ještě můžete na několika koncertech na jaře a pak v létě na festivalech. Poté už nejspíš zase definitivně skončí. Poslední možnost!


Walkmanz

Thom Fröde se rozhodl uložit kapelu Imodium k zimnímu spánku. Dlouho mu ale pěvecký odpočinek netrval, protože dostal nabídku připojit se k nově vzniklé skupině Walkmanz Reného Rypara z Portless. Chvilku mu trvalo, než na to kývl, ale nyní už se chystají na koncerty, venku mají energický rockový singl Až přijde láska a vypadá to, že se fanoušci Imodium znovuobnovení kapely jen tak nedočkají. Je to dobrá náhrada?

Nová česká kapela Walkmanz: Naše hudba bude kytarová a moderní. Lidi si zaskáčouZAHRANIČNÍ

 

Billie Eilish

Nemohla tu chybět. Tato osmnáctiletá holka vtrhla na hudební scénu jako tornádo a převálcovala vše, co jí stálo v cestě. Vydává jeden hit za druhým, ačkoli za ní nestojí armáda skladatelů a producentů, ale všechny songy si skládá spolu s bráškou v dětském pokojíčku. Objíždí celý svět a vyprodává ty největší haly. Pamatujete, že u nás měla mít minulý rok koncert "jen" ve Foru Karlín? Jak bláhové… Nakonec po přesunu beznadějně vyprodala O2 arenu.

TOP 10 skladeb roku 2019: Vladimír Mišík, Vypsaná fiXa, Rammstein, Billie Eilish i Tool


Lizzo

Tato korpulentní dáma vzala svět hudby útokem podobně jako Billie Eilish. Ještě když jsme ji viděli před pár lety na Glastonbury, přišlo na ní asi třicet lidí a byla z toho nadšená k slzám. Minulé léto hrála už na páté největší scéně a měla před sebou pár tisíc lidí. Teď už by favoritka letošních Grammy (má hned osm nominací) klidně mohla být na hlavním pódiu. Její pozitivní energie je nesjpíš tím, co nám v hudbě dlouho chybělo.


IDLES

Jistě, punkoví IDLES existují už nějakou dobu. Konkrétně fungují v Británii už od roku 2009, ale až jejich Joy as an Act of Resistance z roku 2018 a skvělé koncerty je vykopli do neskutečných výšin. Koncert ve stanu na Rock for People patřil k tomu absolutně nejlepšímu, co bylo na festivalu k vidění. Šlo nejspíš o jeden z nejlepších koncertů v Česku za minulý rok. A co převáděli na Glastonbury? Neskutečné. Koukejte:


Maggie Rogers

Možná jste viděli video, kde zpívá svůj song Alaska před Pharrellem Williamsem a ten je z ní celý unesený. Pokud jste ho neviděli, koukejte to napravit. To video je už tři roky staré, ale v minulém roce vydala zpěvačka album Heard It in a Past Life a hned je z toho nominace na nejlepší novou umělkyni na Grammy. Dělá hudbu, která nezní jako obvyklý "popík", a dělá jí skvěle.


Lil Nas X

Skladba Old Town Road s Billym Rayem Cyrusem tohoto dvacetiletého rappera proslavila tak, jak nejspíš nikdy nečekal. Poté, co se stala hitem, vyhlásil do světa, že je gay. Je tak prvním hudebníkem, který něco takového udělal v době, kdy byla nějaká jeho skladba na prvním místě hitparády Billboardu. Na letošních Grammy byl nominovaný na šest cen včetně kategorie Nejlepší album. Není moc umělců, kteří se mohou ve dvaceti něčím takovým chlubit.

redakce

Témata: Billie Eilish, Lizzo, Idles, Lil Nas X, Maggie Rogers, Walkmanz, Zvíře jménem podzim, 7krát3, Berenika Kohoutová, Deaf Heart

zavřít