Český hudební trh je na vzestupu. Nejvíc loni prodali Kryštof, stoupá zájem o digitál i vinyly

Vydáno 27.04.2018 | autor: Josef Martínek

Český hudební průmysl zažívá dobré časy. Zatímco ještě v nedávné minulosti příjmy z prodeje hudby rok co rok klesaly, éra digitálního šíření přináší konečně své ovoce. 

Český hudební trh je na vzestupu. Nejvíc loni prodali Kryštof, stoupá zájem o digitál i vinyly Český hudební trh je na vzestupu. Nejvíc loni prodali Kryštof, stoupá zájem o digitál i vinyly

Příjmy hudebního průmyslu v Česku loni stoupy o 11 % na 834 milionů. Díky vzrůstající popularitě streamovacích služeb byla stoupající tendence patrná již v minulých letech, ne však tak výrazně. Oproti loňském roku jsou příjmy vyšší hned o 87 milionů korun. 

LIVE: Kryštof na Strahově - Nejpompéznější koncert české kapely

Poprvé v historii převažují příjmy z digitální distribuce nad fyzickými prodeji. Digitál tvoří 51 % z celkové sumy, přičemž hned 87 % z této cifry obstaral streaming. Není divu - počet předplatitelů streamingových služeb za rok vzrostl o 65 % na současných 215 tisíc uživatelů. Naopak zájem o placené stahování meziročně klesl. 

Doba ale přeje i vinylům. Za uplynulý rok se jejich prodej zvýšil o 38 %. Díky tomu tak mírně vzrostl i celkový příjem z prodejů fyzických nosičů, a to o 4 %. 

Nejprodávanější album loňského roku měli Kryštof. Na dračku šla jejich výběrovka 25. Druhý skončil celosvětový fenomén Ed Sheeran s albem Divide a třetí Depeche Mode s nahrávkou Spirit.

Z vydavatelství je na tom u nás nadále nejlépe Universal Music, jehož podíl na trhu činí 26,5 %. Na druhém místě je Warner Music (20,1 %) a na třetím Sony Music (14.9 %), nejúspěšnější českou značkou zůstává stále Supraphon (11,6 %).

Top 10 - nejprodávanější alba roku 2017:
1. Kryštof - 25
2. Ed Sheeran - Divide
3. Depeche Mode - Spirit
4. Jaromír Nohavica - Poruba
5. David Gilmour - Live At Pompei
6. Imagine Dragons - Evolve
7. Chinaski - Není nám do pláče
8. U2 - Songs Of Experience
9. Lucie Bílá - Bílé Vánoce Lucie Bílé II.
10. Pavel Šporcl - Christmas On The Blue Violin

Témata: hudební průmysl, Kryštof, Ed Sheeran, Depeche Mode

zavřít