Eurovizi ovládl nebinární Švýcar Nemo. Radoval se tolik, že rozbil skleněnou trofej

Vydáno 12.05.2024 | autor: iREPORT

Letošní ročník Eurovision Song Contest zná svého vítěze. S celkem 591 body ho ovládl nebinární Švýcar Nemo, který uhranul televizní diváky písní The Code. Druhé místo ve švédském Malmö obsadil Chorvat Baby Lasagna, třetí pak Alyona Alyona a Jerry Heil z Ukrajiny. Právě jim a Izraeli mířilo nejvíce hlasů od českých posluchačů.

Eurovizi ovládl nebinární Švýcar Nemo. Radoval se tolik, že rozbil skleněnou trofej Eurovizi ovládl nebinární Švýcar Nemo. Radoval se tolik, že rozbil skleněnou trofej

Dvaadvacetiletého Nema stavěly do role favorita už sázkové kanceláře. Písní The Code zaujal už před Eurovizí, kdy dosáhl skvělých čísel na streamovacích platformách. Pojednává o jeho zkušenosti s vyrovnáním se s nebinární identitou. Při její tvorbě se nechal inspirovat mimo jiné Kouzelnou flétnou od Wolfganga Amadea Mozarta. Při interpretaci pak využil své zkušenosti z operního zpěvu. Ten zkombinoval s rapem i rockem.

Na Eurovizi bude Česko reprezentovat Aiko

Pro vystoupení si Nemo oblékl růžovobílý kožich se sukní, o choreografii se mu pak postaral Švéd Fredrik Benke Rydman. Zatímco ve finále od odborné poroty obdržel nejvíce bodů, a to 365, od televizních diváků získal „jen“ 226 bodů (nejvíce diváci zaslali Chorvatsku).

Při převzetí ceny se Nemo radoval tolik, že ztratil balanc a přímo na pódiu upadl. Když se snažil zvednout, omylem praštil s trofejí o podlahu, a ta se rozlomila na dvě části. Zpěvákovi tak zůstal v rukou pouze mikrofon, kdežto podstavec musel hledal na zemi.

Druhé místo obsadilo Chorvatsko, které ztratilo na vítěze jen 44 bodů. Třetí byla Ukrajina, čtvrtá Francie a pátý Izrael. Česká republika, kterou reprezentovala Aiko s písní Pedestal, se nedostala ze semifinále. Obsadila přitom první nepostupovou pozici. Obdržela celkem 49 bodů, přičemž poslední postupující Norsko získalo jen o čtyři body více.

red, foto: Eurovision Song Contest
Témata: Eurovision Song Contest, Eurovize, Nemo, Aiko, Švédsko

zavřít