Vydáno 02.05.2023 | autor: iREPORT
Rogeru Watersovi v březnu Frankfurt nad Mohanem vystavil stopku a zrušil jeho koncert. Důvodem byly zpěvákovy postoje k ruské invazi na Ukrajinu i výzva směrem k ostatním umělcům ke kulturnímu bojkotu Izraele. Bývalý člen Pink Floyd se následně ohradil a celou záležitost poslal k soudu. A ten vyhrál.
Roger Waters minulý rok upadl v nemilost části veřejnosti, když podpořil Rusko a jeho invazi na Ukrajinu. Následně svá slova na zasedání Bezpečnostní rady OSN zmírnil a označil ruskou agresi za nelegální, ale vyprovokovanou, vzhledem k jeho poznámkám nejen k současnému válečnému dění, ale také Izraeli, k jehož kulturnímu bojkotu v minulosti vyzval ostatní umělce, se Frankfurt nad Mohanem rozhodl jeho koncert v rámci turné zrušit.
Proti tomu se Waters odvolal a uvedl, že jeho právníci podniknou veškeré kroky, aby tento zákaz muselo město zrušit. A tak se také nyní stalo – soud se postavil na stranu muzikanta. Soudce uvedl, že bývalý člen Pink Floyd na svých koncertech nijak neoslavuje nacistické zločiny, a jestliže na nich využívá symboliku spojenou právě s nacismem, pak jde o formu uměleckého vyjádření.
Na podporu Waterse v minulosti vznikla také petice, kterou podepsali mimo jiné Eric Clapton, Peter Gabriel, Nick Mason nebo Tom Morello, z akademiků například Noam Chomsky či Cornel West. Souhlasí v ní s tím, že „všichni bratři a sestry bez ohledu na barvu pleti či své bohatství si zaslouží stejná lidská práva“ a že „organizátoři koncertů a hudební platformy nesmí podlehnout tlaku jednotlivců a skupin, kteří by Rogerovu hudbu nejraději vymazali ze světa“.
Na svém turné se muzikant zastaví také v České republice. V Praze vystoupí hned dvakrát, a to 24. a 25. května, přičemž druhý z jeho koncertů se jako jediný na celé šňůře bude vysílat živě do kin po světě.
red, foto: Kate Izor, FB Roger Waters
Témata: Roger Waters, Pink Floyd, Eric Clapton, Peter Gabriel, Nick Mason, Tom Morello, zákaz, koncert, Německo