Příběh českého hitu: Aleš Brichta - Barák na vodstřel

Vydáno 27.05.2021 | autor: Tomáš Rumler

Oldies but goldies. Staré, ale dobré. Do této pozvolna se rozrůstající kategorie můžeme směle zařadit i flák, který v roce 1994 pomohl společně s písní Dívka s perlami ve vlasech odstartovat sólovou dráhu Aleše Brichty. Ten sice v bookletu CD Růže pro Algernon tehdejším spoluhráčům z Arakainu děkoval za toleranci, jenže všichni z tříštění sil nadšeni rozhodně nebyli.

Příběh českého hitu: Aleš Brichta - Barák na vodstřel Příběh českého hitu: Aleš Brichta - Barák na vodstřel

Ačkoliv dnes se mu otázky na jeho působení v Arakainu příliš nelíbí, většině fanoušků se při vyslovení jména Aleš Brichta jako ozvěna vrátí právě název české metalové legendy. V 90. letech minulého století mohl Arakain konečně - jako mnozí další - vydávat desky. A skutečně se činil. Novou nahrávku na lačný trh dodával každý rok. Přesto našel Brichta energii ještě na další aktivity - například účinkoval v muzikálu Jesus Christ Superstar.

Aleš Brichta: Otevřít si půjčovnu vrahů by byl skvělý byznys

Jeden z impulsů k výletu za hranice nejtvrdšího žánru paradoxně dodal i Mirek Mach, parťák z Arakainu. „Bývaly doby, kdy jsem skládal do šuplíku, abych měl, kdyby bylo potřeba, nějaké skladby v zásobě. A protože mi těch sirotků začínalo být líto, napadlo mě, že by nebylo od věci zkusit je vydat. Problém byl v tom, že nejsem zpěvák,“ vzpomínal Mach v knize Arakain - 20 let natvrdo.

Původní idea o využití různých hlasů časem vyšuměla. I tak studio „C“ Ostrava přivítalo velice interesantní sestavu. Kromě Brichty se v něm sešli Daniel Haftstein (bicí), Karel Adam (baskytara, el. piano), Mirek Hanuš (kytara, akordeon) a Mirek Mach (kytara, klávesy). Ve sborech můžete slyšet již nežijící Pavlu Kapitánovou, Tomáše Hradila a Romana Izaiáše.

To již bylo jasné, že album Růže pro Algernon (1994) bude zaštítěno osobou zpěváka. Jakkoliv tomuto nápadu zpočátku nakloněn nebyl. „Já nechtěl dělat sólovou desku. Do ní mě uvrtal Mirek Mach, když mě přesvědčoval, že má některé písničky, které nemůže u Arakainu udělat. Popron se toho chytil a řekl, ať to zkusíme,“ doplnil ve výše zmíněné publikaci Brichta.

Plzeň viděla Souboj rebelů: S Citronem dorazili Roland Grapow, Miloš Dodo Doležal i Aleš Brichta

Tenkrát už pochopitelně nebyl neznámou personou. Svědčí o tom třeba úspěch v anketě Černá vrána v roce 1992, díky němuž se stal součástí projektu Zemětřesení, který vznikl jako pocta Jiřímu Schelingerovi. Zásluhou sólového debutu se však jeho tvorba dostala k mnohem širšímu okruhu posluchačů. Celá kolekce obsahovala přístupnější materiál, než jaký nabízela domovská formace. Barák na vodstřel mu dveře do vysílání rozhlasových stanic nepootevřel, doslova je rozrazil.

Pokud by měl někdo dojem, že zklidnění a touha skládat nejen svižnou muziku jde ruku v ruce s postupujícím věkem, bude možná překvapen zjištěním, že Barák na vodstřel je naopak jednou z nejranějších Brichtových skladeb. „Je snad z roku 1975, kdy jsem ji napsal. Teda napsal... brnkal jsem si ji na kytaru jak u táboráku,“ odhalil hudebník na DVD Best Of Videos - Beatová síň slávy.

Rozhodnutí o natáčení videoklipu mu logicky udělalo radost, protože volba padla na song, ke kterému měl vztah. „Největší fór byl, že jsme nebyli schopní sehnat v Praze nějaký barák, který by se rozpadal, ale nechali nás v něm točit,“ přiblížil peripetie Brichta na nosiči, kde své nejslavnější hity okořenil krátkým komentářem. Vhodný prostor tvůrci našli na magistrále na Sokolské ulici. I když by obrazové ztvárnění této pecky zřejmě vypadalo jinak, kdyby měl v tomto směru hlavní slovo interpret, s výsledkem musel být spokojen. „Tento klip se asi nejvíc hrál,“ uznal nakonec.

Šťavnatá - tím spíš z dnešního pohledu - je i komerční stránka. Růže pro Algernon se může pochlubit platinovým oceněním za více než 50 tisíc prodaných nosičů. Tak alespoň praví web pražského rodáka. Jednoznačně proto patří mezi zásadní milníky jeho kariéry.

Lze proto prohlásit, že jeden dům určený k demolici poskytl základy pro pozdější pocty. V roce 2008 byl Aleš Brichta posluchači Radia Beat zvolen v kategorii „Osobnost“ do Beatové síně slávy. Na sklonku roku 2019 se stal prvním českým žijícím rockerem s vlastní poštovní známkou, když Česká pošta vydala sešitek s osmi motivy. Slovy jednoho zkrachovalého politika: Dámy a pánové, kdo z vás to má?

Text: Tomáš Rumler, foto: archiv iREPORT
Témata: Aleš Brichta, Arakain, Barák na vodstřel

zavřít