Příběh českého hitu: Chinaski - Punčocháče

Vydáno 20.10.2023 | autor: Andrea Štipčáková

Punčocháče patří mezi nejstarší písně Chinaski. Její základy můžete hledat v roce 1986, podobu, v jaké ji známe dnes, však skladba získala až o osm let později. Následně se objevila na debutové desce. Tenhle rozverný song dodnes nesmí chybět na žádném koncertě. Se zpěvákem Michalem Malátným jsme si popovídali o tom, jak vlastně Punčocháče vznikly.

Příběh českého hitu: Chinaski - Punčocháče Příběh českého hitu: Chinaski - Punčocháče

V koncertním repertoáru Chinaski nenajdete skladbu, jejíž kořeny by sahaly dál než u písně Punčocháče. Ačkoliv patří mezi první, kterou kapela napsala, dodnes nesmí chybět na žádném jejím vystoupení. Natolik ji fanoušci milují. Jak ale slavný refrén „kdybych to věděl / že je to poprvé / tak bych tolik nepospíchal / kdybys tolik nepospíchal / sundala bych si punčocháče“ vznikal?

Příběh českého hitu: Chinaski - 1970

Jak vypráví Michal Malátný, musíme se vrátit až do roku 1986. Tedy do let před vznikem Starých hadrů, jak se dříve Chinaski jmenovali. „Pavel Grohman pro podezření na žaludeční vředy odjel na léčebný pobyt do Karlových Varů. Těch čtrnáct dní, které tam strávil, měly pro budoucí vývoj kapely dva zásadní významy,“ vzpomíná frontman kapely.

„Zaprvé to byl jeho první osobní kontakt s punkem a z něho plynoucí náš rychlý odklon od heavy metalu a hardrocku, hlavně si ale Pavel dovezl skvělej vtip, kterej slyšel asi taky od těch pankáčů: Kdybych to věděl, že je to poprvé [...],".

Ale až o dva roky později však ta slova, která v Karlových Varech bubeník Grohman zachytil, Chinaski použili. „Seděli jsme na zkoušce v sále zámku Staré Hrady u Libáně a Pavel mi zazpíval svou představu o refrénu a já jsem rovnou dělal sloky. Trvalo to dvacet až třicet minut. První verze byla skutečně punková a v rámci našich juvenilních schopností ‚drsná',“ říká Michal.

Mimochodem, právě na vzpomínaném zámku Staré Hrady kapela odehrála své první koncerty. Jelikož však nikdy neudělala přehrávky tehdy nutné pro veřejná vystoupení, hrála vždy pololegálně. Koncerty byly zpravidla vydávány za soukromou oslavou narozenin.

Příběh českého hitu: Chinaski - 1. signální

Podobu, v jaké známe Punčocháče dnes, získala píseň až v roce 1994. „Přidal jsem basovou linku a kytarista Robert Jína mezihru a sólo. V minimálně změněné podobě to tak hrajeme dodnes. Miluju tu písničku a nikdy mě nepřestalo bavit ji hrát,“ dodává Michal Malátný.

Punčocháče jsou součástí albové prvotniny Chinaski, která vyšla v roce 1995 a obsahovala jedenáct skladeb. Jejími producenty byli Radim Hladík a Bohumil Zatloukal.

Chinaski budou jedním z hlavních koncertních hostů vyhlášení Hudebních cen Žebřík 5. dubna 2024 v DEPO2015 v Plzni.

Text: Andrea Štipčáková, foto: Karel Meister, archiv iREPORTu
Témata: Chinaski, Punčocháče, Michal Malátný, Pavel Grohman, Příběh hitu

zavřít