Vydáno 01.09.2017 | autor: redakce
Letošní ročník britského Readingu se spolu se svým současně probíhajícím sesterským Leeds festivalem zapsal do historie celou řadou bizarních, legendárních, navzájem perfektně vyvážených a inovativních událostí a elementů. Ať už pro studenty, kteří přijeli oslavit úspěšné složení GCSE zkoušek, nebo pro postarší fanoušky klasik promenádující se ve festivalových tričkách z roku 1992, Reading stále představuje dokonalé místo útěku od všeho, kde si každý najde to své. Letos to platilo ještě více než kdy předtím.
Žánrová diverzita účinkujících je ze strany organizátorů pozitivním krokem kupředu pro festival, který byl dříve známý spíše pro typicky rockové a indie-rockové skupiny. Letošní ročník se může pyšnit vysokým zastoupením jak elektronických umělců, jako například Fatboy Slim, Flume, Mura Masa nebo trio Major Lazer, tak velkými jmény z rapové a hip-hopové scény včetně Giggs a Loyle Carnera.
LIVE: Britský Reading festival: Oheň, slunce a pot s Red Hot Chili Peppers nebo Biffy Clyro
Eminem vévodící sobotnímu večeru byl při jeho ohlášení velkým překvapením snad pro všechny, ale dav, který plnil plochu před hlavním pódiem téměř k prasknutí, dokázal, že se jedná o nezaměnitelnou ikonu svého žánru a jeho hudba má stále schopnost sjednotit desetitisíce lidí. Jeho show měla vše, co si natěšení fanoušci mohli přát od hitů The Real Slim Shady přes Lose Yourself až k výkřikům kritizujícím Trumpa nebo píseň Love The Way You Lie, ke které si namísto Rihanny přizval zpěvačku Ebony.
ROCKBLOG: V Česku má vystoupit Eminem, Bruno Mars i Divoký anděl. Ale nevěřte všemu
I přes snahu o co nejvíce inovativní a svěží line-up si zde stále našla místo velká jména typická pro tento festival. Energetiční Korn, Liam Gallagher, který rozezpíval celý festival, když zahrál několik profláklých Oasis písní, a hardcoroví Architects spolu s While She Sleeps adekvátně vyvážili celý line-up.
Na Readingu mají skupiny v oblibě dělat nečekaná vystoupení na malých pódiích a nebo přijet i přesto, že vůbec nejsou v programu. V minulých letech měly tyto tajné neoznámené koncerty například Foals a You Me At Six. Letos však velkolepost těchto vystoupení překonala předchozí ročníky, když vystoupili Queens of The Stone Age (kteří ještě ten samý den hráli v Leeds v pravé poledne pro skoro prázdný stan). Wolf Alice a The Hunna také překvapili návštěvníky, když se bez oficiálního oznámení (pouze po naznačování na sociálních sítích) prostě zjevili a začali hrát.
Po zrušené části letního turné Marmozets (včetně vystoupení na Rock For People) přijela rodinná skupina nové písně z dlouho očekávaného alba představit na kryté pódium ve stanu. Jeho bezprostřední a syrová atmosféra jim svědčila podstatně více než hlavní stage, kde vystoupili před dvěma lety a tehdejší koncert působil lehce nedoceněně a opomenutě. Dalším interpretem, který přivezl představit nové album, byli Everything Everything, kteří svým až dadaistickým mixem emotivních textů zpívaných vysokým hlasem zpěváka Jonathana, elektronických prvků a úderných kytarových rytmů z právě vydaného alba A Fever Dream roztančili celý stan.
Na seznamu věcí zakázaných v areálu byly mezi drogami, zbraněmi a výbušninami v neposlední řadě ananasy. Ovoce které se zdá být nevinné, bylo údajně označeno jako zdraví ohrožující, a tak bylo návštěvníkům striktně zakázáno ananasy s sebou nosit. Toto bizarní nařízení vychází z jednoho z textů skupiny Glass Animals, kde se zmiňují ananasy a pořadatelé moc dobře věděli, že jejich fanoušci mají ananasy jako svůj symbol. Místo toho měli na jejich vystoupení tedy všichni v rukách alespoň nafukovací, papírové ananasy, plážová lehátka a sluneční brýle ve tvaru ananasů. Nebylo překvapení, když až absurdně energický set, který se převážně skládal z hitů z nového alba How To Be A Human Being, završil déšť konfet s potiskem zmíněného zakázaného ovoce.
Páteční večer patřil skupině okolo Toma Meighana, který přišel na pódium se slovy "I'm fucking still alive" poté, co jen před pár dny museli Kasabian zrušit koncert v Belfastu a Tom byl hospitalizován. Večer, kdy zahráli svůj typický setlist, byl okořeněn hostem na pódiu, když si při skladbě Vlad The Impaler přizvali herce a komika Noela Fieldinga v kostýmu valašského knížete Vlada III. Napichovače, který se objevuje ve videu, v němž si Noel rovněž zahrál. Přátelství Kasabian a Noela nejspíše není potřeba vysvětlovat hlavně proto, že se objevuje v drtivé většině jejich videoklipů a často je i zván aby se skupinou vystupoval na některých koncertech ve Velké Británii.
Muse se v neděli na Reading vrátili po tom, co před šesti lety odehráli legendární set obsahující celé album Origin of Symmetry (koncert, pro který by každý jejich příznivec vraždil). A i přesto, že mají momentálně ve zvyku otevírat sety levnou politickou popovkou Dig Down, představení krátce poté rychle nabralo jiný rozměr, když zahráli srdcervoucí raritu Showbiz, na kterou každý jejich fanoušek, co věděl o nedávném koncertě plném podobných lahůdek z prvních dvou alb v Shepherd's Bush Empire, čekal.
LIVE: Muse si v Praze na otáčivém pódiu opět vybojovali titul: Nejlepší koncertní kapela současnosti
Hlučnost a divokost davu po odehraných stálicích nepřestávala gradovat, když se na podiu zjevil Brian Johnson a za instrumentální pomoci Muse odzpíval píseň AC/DC Back In Black. Matt Bellamy se v ten moment proměnil v malé natěšené dítě, když se nonstop v Brianově přítomnosti usmíval od ucha k uchu a při loučení na něj doslova skočil. Skladba Knights of Cydonia, ke které znal text každý v davu, se stala spolu s masivními ohňostroji oficiálním závěrem celého festivalu.
text: Barbora Gadlinová, foto: Barbora Gadlinová, Daily Mail (titulní)
Témata: Reading festival, Eminem, Muse, Kasabian, Marmozets, Glass Animals
5,00
čtenáři
hlasuj