LIVE: Dekadentní návrat IAMX z blázince zpět na pódia

Vydáno 29.11.2015 | autor: Alena Bílková

Nemocná duše Chrise Cornera opět přilákala do Roxy plný dům svých následovníků. Od poslední návštěvy, kdy dostal IAMX od kritiky přes své kostnaté prsty, si uvědomil, v čem spočívá jeho silná stránka. Je to jeho šílenství.

LIVE: Dekadentní návrat IAMX z blázince zpět na pódia Dekadentní návrat IAMX z blázince zpět na pódia

IAMX
ROXY, PRAHA
27. 11. 2015

Před dvěma lety v Roxy Chris popíjel vínečko a předvedl bezkonfliktní malebnou podívanou, ze které odcházeli zklamaní všichni ti, jež byli od IAMX zvyklí na něco ostřejšího. A hysterické fanynky s vymalovanými slzami na tvářích pak nenáviděly kohokoli, kdo jim tehdejší výkon IAMX sepsul.

IAMX v Roxy: nová deska, skvělý setlist a narvaný klub

Tentokrát můžou jít v klidu spát. Na rozdíl od Chrise, z jehož poslední desky doslova mrazí a vyzpívává se na ní za zvuků vrzání mříží z insomnie i ze zoufale marného hledání štěstí. Pohled na vychrtého interpreta, jako by z pera vypadl Timu Burtonovi, vyvolává reálný strach, zda se zlomí vejpůl a zároveň překvapení, jak silný a přesvědčivý hlas z toho křehkého těla stále vychází.V kubisticky rozházených obrazovkách kolem do šera zahaleného pódia se rytmicky střídají výjevy exponovaných obličejů vyřvávajících do světa své bláznovství, Asiatky si mezitím olizují oční bulvy a vy se tak střetáváte s úpadkem lidskosti face to screen. Bojujete s nechutenstvím obrátit pozornost do sebe. "This is bringing back some memories, don’t stop!" reaguje na aplaus navazující na píseň Volatile Times Chris Corner, na kterém celá ta temná šaráda stojí. A vy si možná nejste jistí, jestli náhodou nechcete, aby přestal.

Protože tahle hudba přináší vzpomínky a nemilosrdně vás v nich máchá. IAMX tentokrát vybrali ze své historie ty nejsilnější a nejpřímočařejší písně od Alternative až po starou dobrou After Every Party I Die z éry Sneaker Pims na závěr. Z Metania vypíchli jen nejsilnější songy, známi faktu, že nemá cenu stavět nový materiál nad starý v situaci, kdy nejste zrovna na vrcholu.Tak jako tak, máme důvod kvitovat, že Cornerův kabaret hrůz našich niterných emocí se nezastavuje. Pan IAMX si stále drží nenahraditelnou pozici hudebního černokněžníka, jehož image nehraničí (na rozdíl od většiny "tvrdých" kapel) s trapnou obscénností. "To je nekuřáckej koncert… ale já ti to schvaluju," obrátil se návštěvník koncertu za dýmem z cigarety. No jo, vždyť taky peklo spojuje bez ohledu na pravidla.

text: Alena Bílková, foto: Čestmír Jíra

3,50

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Monkey Business v lomu Velká Amerika
zavřít