LIVE: IAMX přišel s noži, Fléda s růžemi

Vydáno 08.03.2016 | autor: redakce

IAMX zvítězil nad svými démony a své uzdravení stvrdil deskou Metanoia, k níž momentálně jede turné po Evropě. Po listopadové zastávce v Praze došlo konečně také na Brno.

LIVE: IAMX přišel s noži, Fléda s růžemi IAMX přišel s noži, Fléda s růžemi

IAMX
FLÉDA, BRNO
7. 3. 2016

Problémy začal mít Chris Corner alias IAM během svého působení v Berlíně, kdy ho začalo přemáhat zoufalství a deprese. Z berlínské izolace se proto rozhodl přemístit do Los Angels, tam se dal znovu "dokupy" a vrátil se k hudbě, takže mohla vzniknout deska Metanoia. To, co pro něj hudba a koncertování znamená, dával ostatně najevo i během hraní na Flédě. Navenek tuna líčidel a maska, jenže emoce a vnitřní pohnutí nic z toho nezakryje. IAMX se o to naštěstí ani nepokoušel.

FOTOREPORT: IAMX v Brně: Metanoia uhranula Flédu

Už nějakou dobu před začátkem koncertu to na Flédě vřelo, příchod Cornera na pódium však spustil první vlnu šílenství, která se různě přelévala v závislosti na aktuální položce setlistu. IAMX přišel s noži, tedy skladbou I Come With Knives z alba The Unfied Field, celý v černém a s kapucí. Tu během koncertu sundal téměř výhradně jen, aby ji vyměnil za čelenku s černým peřím. Nejvíce obscénní byly samozřejmě kostýmy členek kapely, které více odhalovaly, než zakrývaly. Spolu s psychedelickými projekcemi na plátnech za nimi vytvářely dokonalý celek bizarností.Setlist koncertu byl namixován ze všech desek, přičemž z té nejnovější zazněla jen necelá polovina. Jako první z Metanoiy zahráli skladbu Hapiness, doplněnou na plátnech projekcí videoklipu, nechyběla ani video novinka North Star. Při Oh Cruel Darkness Embrace Me přistál Cornerovi na pódiu svazek rudých růží, při Aphrodisiac dokonce část dámského spodního prádla, ve výsledném počtu dvou kusů.

Kapelní instrumentář je složený převážně ze syntezátorů a jiných mašinek, s nimiž si během koncertu hráli všichni v kapele až na bubeníka, příležitostně došlo také k výměně za kytaru nebo velký buben. Místy tvrdší, jindy lehčí elektronika proplétající se Cornerovým hypnotickým zpěvem byla však plně ve službách svého pána a ten ať v čisté nebo zkreslené podobě hlasu dovedl Flédu téměř do stavu transu. V prvním přídavku došlo i na něj, kdy přiznal, že je sám příliš rozrušen a musel se ve skladbě o kousek vracet.Koncert IAMX byl dokonalým zrcadlením emocí mezi pódiem a publikem. A jak vidno, Češi ho stále zbožňují… Stejně jako on je.

Setlist: I Come with Knives, The Alternative, Hapiness, No Maker Made Me, Tear Garden, Oh Cruel Darkness Embrace Me, Spit It Out, Nightlife, Insomnia, North Star, Aphorodisiac, Your Joy Is My Low // Bring Me Back A Dog, Kiss & Swallow, I Am Terrified, Mercy

text: Nikola Illeová, foto: Jitka Janů

4,50

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít