LIVE: Skandálům navzdory. Rammstein v Polsku dostáli své ohnivé pověsti

Vydáno 04.08.2023 | autor: Barbora Turková

O Rammstein se v posledních měsících mluví hodně. Ne však kvůli jejich hudbě, ale skandálům, které provází jejich zpěváka Tilla Lindemanna. Několik fanynek ho obvinilo se sexuálního zneužití. Interpreta aktuálně vyšetřuje německá prokuratura, to mu však nebrání koncertování. Poslední červencový den tak sestava zavítala k našim sousedům do Polska.

LIVE: Skandálům navzdory. Rammstein v Polsku dostáli své ohnivé pověsti LIVE: Skandálům navzdory. Rammstein v Polsku dostáli své ohnivé pověsti

Rammstein
Chorzów, Polsko
31. 7. 2023

Rammstein nikdy neměli problém zpívat o věcech, na které se někteří jejich hudební kolegové bojí jen pomyslet. Till Lindeman, hlavní tvář berlínské skupiny, říká, že píše a zpívá o všech podobách lásky. A k té patří i ta negativní nebo za hranou. Písně sestavy jsou tak provokativní, se sexuním narážkami a podtextem a drsné. Rammstein buď milujete, nebo nenávidíte. O tom, jak je to s Lindemannovými večírky po a během koncertů, co se na nich opravdu dělo a zda některé ženy začaly to, co bylo proti jejich přesvědčení, musí nyní rozhodnout prokuratura, které zpěváka začala vyšetřovat. 

Skupina však i přes obvinění pokračuje na evropském turné. Navštívila již Slovensko, Rakousko, Francii, Portugalsko, Itálii a také Polsko, kam jsme se vydali také my. Konkrétně zahrála na fotbalovém stadionu v Chorzówě, jen pár kilometrů od Katovic. Vyprodáno zřejmě nebylo, ale i tak se na místo dostavily desetitisíce lidí. 

Rammstein jsou velcí vyznavači ohně, proto se na stagei objevili až se západem slunce. Svým fanouškům, a to nejen polským, ale třeba i těm německým, následně naservírovali více než dvouhodinovou show. Lindemann opět šetřil zbytečnými proslovy. Zvuk šlapal perfektně, kytary a bubny člověku až duněly hrudníkem.

Německá šestice nabídla nejen novinky z posledního alba Zeit - Giftig, Zeit, Angst a Adieu, tak samozřejmě i takové hity jako Puppe, Du Hast, Sonne, Links 2-3-4, Mein Hertz brennt, Radio, Deutschland, Mein Teil, Rammstein, Deutschland či Ich Will. Chybí vám ve výčtu Pussy? Ano, čtete správně, kvůli skandálům jí Rammstein z setlistu odstranili. Stejně tak se Lindemann drží zpátky, co se týče jistých pohybů pánví. Co ale nechybí, jsou ohně, kterými je německá mašinerie proslulá, zapalování klávesisty Flakea během Mein Teil či klavírní verze Engel na malém pódiu uprostřed nadšených fanoušků a následná "plavba" zpět na hlavní pódium. 

Rammstein jsou skutečnými mistry skvělých, ohnivých hudebních výkonů, kterými už léta fanoušky těší a přitahují davy. A i když je vidíte poněkolikáté, jste z toho nadšení a překvapení profesionalitou všech zúčastněných, včetně techniků. Všechno do sebe skvěle zapadá, neexistuje žádný hluchý moment, kdy by se fanoušci nudili. Když náhodou kapela nebyla na pódiu, kamery si vybírali jednotlivé příznivce v publiku.

Závěr patřil skladbe Adieu z poslední desky, klasické vyjetí výtahem muzikantů po hlavní věži a následné zmizení. Rammstein opět ukázali, že jsou jednou z nejlepších živých kapel současnosti. 

Text: Barbora Turková, foto: Paul Harries Photographer (FB Rammstein)
Témata: Rammstein, Till Lindemann, Neue Deutsche Härte, Polsko

0,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

zavřít