LIVE: V lomu Velká Amerika zněla Kolej Yesterday, Michal Prokop a Framus Five nadchli fanoušky

Vydáno 15.06.2024 | autor: Aleš Materna

Na sedm stovek věrných fanoušků tleskalo koncertu legendy Michala Prokopa v rámci každoroční série vystoupení Live in Amerika. V panenském prostředí mezi skalami přímo u průzračné vody přehrál největší hity své více než šedesátileté hudební kariéry v zádech s omlazenou sestavou Framus Five. Jejich kytarista Pavel Marcel a basák Zdeněk Wimpy Tichota zvládli dokonce dvojitý koncert, když s předkapelou Ragans Trio v čele s izrelským bubeníkem a zpěvákem Dor Nagarem celé odpoledne otevřeli s půlhodinovou blues-rockovou show.

LIVE: V lomu Velká Amerika zněla Kolej Yesterday, Michal Prokop a Framus Five nadchli fanoušky LIVE: V lomu Velká Amerika zněla Kolej Yesterday, Michal Prokop a Framus Five nadchli fanoušky

Michal Prokop & Framus Five
Lom Velká Amerika
13. 6. 2024

Pořadatelé z agentury Petry Macháčkové od samého rána zaháněli dešťové mraky, které loni slzavě zkropily část vystoupení Kamila Střihavky. Nakonec se to povedlo, ačkoliv se po celé odpoledne střídalo slunce se silným větrem a podmračenou oblohou. Déšť se však celému údolí lomu Mořina, známému více jako Velká Amerika, obloukem vyhnul. Fandové poctivého blues a českého rockového písničkářství se scházeli již od půl čtvrté, a nakonec téměř zcela zaplnili prostranství, lemované z jedné strany jezerem s čistou vodou modro-zeleno-žlutého odstínu plného ryb, těsně pod hladinou zkoumajících návštěvníky nad sebou, z druhé strany vysokými klenutými skalními masivy kaňonu.

Příběh českého hitu: Michal Prokop a Framus Five - Kolej Yesterday

O půl páté odpoledne se rozezněly první tóny z krytého pódia. Patřily blues-rockové kapele Ragans. Jde o trio tvořené kytaristou Pavlem Marcelem a basákem Zdeňkem Wimpy Tichotou, jež jsou již několik let členy Prokopových Framus Five, kteří se při několika jam sessions poznali s bubeníkem a písničkářem izraelského původu Dor Nagarem. Ten se po hudebních štacích v USA a po Evropě usadil v Praze. Zatímco v zákulísí poskytoval Michal Prokop rozhovor pro hudební talkshow U Aleše na střeše, zněly celým údolím hutné bluesové tóny a nakřáplý zpěv tria, jež předělávkami skladeb The Weight, Mystery Train či Nobody Knows You a závěrečnou zpěvákovou vlastní písní She Came velmi příjemně naladili publikum na hlavní hřeb večera.

Po páté hodině odpolední a mírné přestavbě se na pódiu objevili členové Framus Five v čele s jemně fousatým bardem českého rockové písničkářství Michalem Prokopem, který své první nahrávky zvěčnil do drážek vinylových desek již před pětapadesáti lety. A začali skutečně zostra, hned trojicí těch nejvýraznějších hitů z asi nejznámějšího alba kapely Kolej Yesterday vydaného v roce 1984 - titulní skladbou a songy Blues o spolykaných slovech a Bitva o Karlův most, které zahráli v jakémsi pásmu bez jediného slova. Bylo zřetelné, jak moc si to vzájemné souznění s posluchači a vyhlídkou na panenskou přírodu všichni muzikanti užívají, z čehož byli fanoušci u vytržení.

Až poté přišlo úvodní slovo Michala Prokopa, který se další zahrané písně celého koncertu snažil vždy zasadit do dobového kontextu a přidával i zajímavé historky ať už o autorech, tak o textařích. Nemohl také opomenout své dlouholeté spoluhráče, takže zazněla obdivná slova o kytaristovi Luboši Andrštovi či autorovi hudby skladby Kolej Yesterday Petru Skoumalovi, jakož i básnících Pavlu Šrutovi či Jiřím Žáčkovi.

V průběhu celého vystoupení zaznělo celkem šestnáct písniček a šlo doslova o hudební průřez celou bohatou kariérou kytaristy, skladatele a zpěváka, dvojnásobného člena beatové síně slávy rádia Beat, člena síně slávy anket Anděl a dokonce i nositele Řádu umění a literatury Francouzské republiky. Většina písní koncertního setu však pocházela z posledních tří studiových desek. Nechyběly songy Zloději času či Poprvé naposledy ze stejnojmenného alba z roku 2006, nebo Zatmění, Stodolní a Kartáček na zuby z alba Sto roků na cestě z roku 2012. Nejvíce písniček zaznělo ze zatím poslední nahrávky Mohlo by to bejt nebe, vydané v roce 2021 - Nebe anebo cesta do pekel, Libeňská, Pomoz mi, Last Minute Man nebo asi největší Prokopův hit z posledních let - Má vlast.

Michal Prokop také k velkému nadšení fanoušků odtajnil, že připravuje nové, v pořadí desáté studiové album v nedalekém Fat Dog studiu na Karlštejně. Vyzdvihnout musíme i houslistu Jana Hrubého, který se po boku Michala Prokopa pohybuje již od roku 1984, tedy rovných čtyřicet let. Show zpěvák s Framus Five zakončili písničkou Noc je můj den, pocházející z druhého alba Město Er, vydaného již v roce 1971.

Po vystoupení Stromboli, Druhé Trávy či Kamila Střihavky byl koncert Michala Prokopa & Framus Five dalším odehrávajícím se v lomu Velká Amerika. Fanoušci kromě velké porce lahůdkové rockové hudby dostali i přidanou hodnotu v podobě jedinečného prostředí, kam je jinak přístup zakázán. I díky počasí, které si tentokrát odpustilo smáčet fanoušky dešťovými kapkami, dostaly písně Michal Prokopa nový, zcela nečekaný a výjimečný rozměr.

Text: Aleš Materna, foto: Mia Feres
Témata: Michal Prokop, Framus Five, Live in Amerika, Velká Amerika

0,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

SOUTĚŽE

SOUTĚŽ: Bratři Ebenové v lomu Velká Amerika
zavřít