LIVE: Vojta Dyk a B-Side Band přivezli do Brna originální stage a velkolepou show

Vydáno 25.04.2017 | autor: redakce

Vojta Dyk za doprovodu B-Side Bandu hrál v Sono centru jako o život. Domácí půda, energie, promyšlená dramaturgie a originální scéna dala večeru nesmírný náboj. Další dva koncerty proběhnou na stejném místě v úterý a ve středu.

LIVE: Vojta Dyk a B-Side Band přivezli do Brna originální stage a velkolepou show Vojta Dyk a B-Side Band přivezli do Brna originální stage a velkolepou show. Foto: Karel Prchal


VOJTA DYK
& B-SIDE BAND 
SONO CENTRUM, BRNO
24. 4. 2017

Všechny koncerty v Sono centru jsou beznadějně vyprodané. Není se čemu divit. Brno může být právem pyšné, jaké muzikanty tady má. Co show udělalo tak jedinečnou? Hlavně neobyčejná stage.

B-Side Band a Vojta Dyk třikrát vyprodali Brno, na prvním koncertě servírovali i whisky

Při pohledu na nachystanou scénu jsme se v mžiku ocitli v americkém baru 20. let. Dominoval zde dřevěný bar se zrcadly a řádně vystavenými láhvemi kvalitního burbonu. Milá barmanka zde již pár minut před začátkem míchala Old fashion a lehce koketovala s přicházejícími gentelmany oblečenými ve stejnokroji. Na barových židlích posedávaly také dámy v červených saténových šatech. V pozadí brnkal na kytaru a zpíval All You Need Is Love mladý kytarista.Odbila osmá hodina večerní a na pódium přišel bandleader Josef Buchta. Herci dostávali pokyn a chopili se svých hudebních nástrojů. "Tu stage vymyslel Vojta Dyk, byl to jeho nápad. Chtěl, aby to vypadalo jako v baru. Aby ten koncept působil jako nějaké posezení s kamarády. Myslím, že se podařilo docílit spíš takové pařby v baru než posezení. Vojta do svých show zapojuje rád svoje herectví, není to vždy jen o té muzice, ale snaží se to pojmout jako scénu," doplnil Jiří Kalousek, kytarista B-Side Bandu. Zazněly první tóny a všichni v sále již věděli, že je čeká velkolepá show. Na pódiu se objevil Vojta Dyk ve fraku a cylindru.

Vojta Dyk a B-Side Band zahájili turné v Plzni, zdejší Měšťanskou besedu roztančili

PÍSNIČKY NA KLÍČ

Na rozdíl od minulých koncertů, kdy kapela hrála převážně swing a Dyk zpíval skladby Michaela Bublého a staré evergreeny Franka Sinatry, toto turné bylo jiné. B-Side Band se již nevymezuje jednomu žánrů, ale má daleko větší přesah. "Je tu hodně nových věcí. Za konceptem stojí jako vždy náš bandleader Josef Buchta a Vojta Dyk, kteří se společnými silami snaží ten repertoár vytvořit. Ale máme hlavně své dvorní skladatele, hlavně tedy Borise Urbánka a Tomáše Vunderle Koudelku. Pak je tu plno coverů ve vlastním aranžmá. Dá se říct, že ty písničky vznikly jakoby na klíč, s tím že ten hudební koncept nebyl nijak definovaný," okomentoval Jiří.

Ze začátku koncertu jsme mohli slyšet našlapaný rock, ve kterém dominují ostré bicí a elektrická kytara. V kombinaci s dechovou sekcí a Vojtěchovým charismatem jsme měli chvilku pocit, že jsme na koncertě Robbieho Williamse. Energické funky pak vystřídaly latinskoamerické balady. Nevíme, zda se z tohoto turné dočkáme i desky, ale jedno je jisté. "V rámci tohoto turné vzniknou minimálně nějaké singly," potvrdil Jiří.

Celá show dala české klubové scéně úplně nový rozměr. Měli jsme možnost vidět něco, co není běžné. Něco, co je promyšlené a do detailu propracované. Pocitově musel každý uznat, že to velké pódium muzikantům prostě nestačilo. Koncert, který trval přes dvě hodiny, bavil vyprodaný sál až do konce. Chvilku po skončení se všichni muzikanti přesunuli do foyer a trpělivě podepisovali zakoupené desky a upomínkové předměty.

text: Lucie Šimůnková, foto: Karel Prchal

Témata: Vojta Dyk, B-Side Band, Sono centrum, koncerty

5,00

čtenáři

hlasuj
zavřít