RECENZE: Miro Žbirka: Angličtina mu sluší. Hraje muziku na světové úrovni

Vydáno 23.10.2015 | autor: Filip Pešta

Neuvěřitelných 26 desek od roku 1979, kdy vyšlo debutové album kapely Modus, takovou nálož hudby má na svědomí slovenský zpěvák Miro Žbirka. Jeho sólová kariéra je plná úspěchů, ten možná největší ale přichází až nyní. Jeho sen se stal skutečností - ve slavném Abbey Road Studios totiž natočil dvojalbum MIRO. A dopadlo to na výbornou.

RECENZE: Miro Žbirka: Angličtina mu sluší. Hraje muziku na světové úrovni Miro Žbirka už za album MIRO obdržel Platinovou desku

MIRO ŽBIRKA
MIRO
Universal Music
20 trax/ 60:16

Tracklist: Suddenly, All My Days, Following Rain, I’m With You, The Muse, Alive, Just You, Girl In The Middle, I’ve Got A Reason, Songs Made Out Of Love, Let Me Down Real Slow, What A Way To Go, That Thing Inside, Morning Sun, Evening Star, Fair Play, Volny den, Nadej (Iba ty), Live, Plan , Aka si pritazliva, Prisla z Londyna, Fair Play, Vianocna

Studio Abbey Road je známou mekkou muzikantů. Předkrmem desky Miro bylo EP s názvem Made In Abbey Road, kde se Meky příjemně aklimatizoval ve svém vysněném prostředí, aby to mohl o tři roky později naplno rozjet. Hraje pohodovou, kvalitní muziku plnou svěžích kytarových riffů a sól, příjemně kombinuje pop-rockové pozitivní melodie s melancholickými baladami. Vkusně tu znějí tóny grand piana a smyčců. Skladby jsou zároveň načichlé zpěvákovými vzory, včetně Beatles.  Kupříkladu Let Me Down by si své místo ve výběrovce “Brouků“ určitě našla. Dalšími pohodovými sondami do našich uší jsou I’m With You nebo Girl In The Middle, která má všechny atributy správného singlu. Melancholické zastávky jsou příjemnou změnou - jejich stavba je jiná, než bychom od Mira čekali. A je jedno, zda se zrovna zaposloucháte do Suddenly, Morning Sun, Evening Star nebo Fair Play.

VIDEO: Miro Žbirka převzal Zlatou desku a má nový klip. Podívejte se v premiéře

Druhá polovina 2CD je slovenskou verzí prvního anglicky zpívaného disku. Na domácí scéně se jedná se o poměrně originální tah a posluchač si může zvolit některou z písní v jazyce, který mu sedí více. Slovenského textu se však dočkalo pouze sedm skladeb. Osmá položka Vianočná je však příjemným hudebním happyendem.

Do role producenta se nakonec uvrhl Rob Cass, který spolupracoval například s kapelou Cream, a je slyšet, že si společnou práci oba muzikanti společně užili. Za zpěvákovým vokálem, který samozřejmě disponuje dokonalou anglickou výslovností, stojí i výborná kapela, ve které na bicí hraje například Frank Tontoh, jenž bubnoval s Amy Winehouse.  Anglické texty obstaral Peter Brown, slovenské sám Miro a Kamil Peteraj.

MIRO je kvalitním hudebním zážitkem na světové úrovni. Bez ostychu by se deska mohla zařadit do britských hitparád.  Může být pohodovým společníkem pro váš slunečný, ale i deštivý den. Tak jako tak váš totiž zahřeje u srdce.


BEST TRAX:  I’m With You,  That Thing Inside, Morning Sun, Evening Star
ZKUS TAKY: Miro Žbirka- Made In Abbey Road,  The Turtles- Present The Battle Of Bands,  Paul McCartney- New

text: Filip Pešta

4,00

čtenáři

hlasuj

NEJČTENĚJŠÍ

zavřít