RECENZE: Encyklopedie rapu je kuchařkou pro všechny začínající rapery

Vydáno 05.12.2024 | autor: Julie Fric Krauskopfová

Angličtina je pro rap stvořená, vyplývá to z historického i kulturního hlediska. V knize Encyklopedie rapu představuje Lukáš Fišer, jak dobře může rap znít v českém jazyce, kdy máme přízvuk na rozdíl od angličtiny na první slabice.

RECENZE: Encyklopedie rapu je kuchařkou pro všechny začínající rapery RECENZE: Encyklopedie rapu je kuchařkou pro všechny začínající rapery

Encyklopedie rapu uvádí čtenáře do světa rapových textů. Jedná se o první česky psanou knihu, ve které najdeme návod na techniku psaní veršů a jejich rozbor od českých, ale i zahraničních raperů. Kniha se právem jmenuje „encyklopedie“, protože je touto formou psaná. V úvodu autor Lukáš Fišer vysvětluje základní pravidla rapových textů, a proč je tak důležité být v tomto žánru autentický a dokázat vzbuzovat emoce. Dále podrobně rozebírá základní pravidla poetické techniky a uvádí, co jsou tropy a figury v psaní. Rozepisuje se rovněž o historii hip hopu a rapu a popisuje jednotlivé subkultury, které hip hop zahrnuje. O jeho kultuře toho bylo napsáno už poměrně dost, přesto bych si ale toho přečetla víc a šla do tématu hlouběji.

RECENZE: Eminem na nové desce vraždí muzikou a stíhá i rekord v počtu slov

Hlavní a největší částí knihy už je samotná encyklopedie, která popisuje jednotlivé termíny, které patří do poetických technik. Nemusí jít pouze o rap, ale obecně o poezii, do které rap spadá. V knize jsou ukázky rýmu od světových interpretů. Ty jsou nejprve napsané v originále, a následně jsou přeloženy do češtiny. Dále autor rozebírá konkrétní verš, který se řídí textařským pravidlem sudá-lichá, a popisuje, do jaké literární techniky spadá. Zda-li raper použil například epiteton, kontrast, metaforu nebo mužský rým.

Jako laik jsem díky knize měla možnost více pochopit řemeslo psaní a možnost jej vidět v jednotlivých ukázkách. V knize jsou rozbory veršů od Tupaca, Kendricka Lamara, Eminema, z českého a slovenského rapu tu samozřejmě nechybí rýmy od Hugo Toxxxe, Kata, Mc Geye, Rytmuse a z nové vlny českého rapu Viktora Sheena.

Co je škoda, je to, že v celé knize je rozbor pouze od dvou zástupkyň ženského rapu. Chybí tam nejvýraznější postava nové generace, kterou je bezpochyby Arleta, a Sawsane, jež představuje klasický boombap rap v ženském podání a do kapsy by strčila nejednoho Čecha zastupujícího tento žánr. Ženský hlas má co říct a je škoda, že mu autor nedal větší prostor.

LIVE: Kendrick Lamar předvedl Praze show s divadelní výpravou, trnovou korunu za miliony nechal doma

Kniha promlouvá ke čtenáři tak, že už počítá s tím, že chce psát rapové texty. Je to jakýsi návod a kuchařka na to, jak úspěšně takový text napsat. Na co by raper neměl v textu zapomenout a co všechno by měl jeho projev zahrnovat, aby to posluchače bavilo a nechtěl po pár minutách skladbu vypnout. Z knihy se čtenář dozví všechno, co doposud o rýmech nevěděl, a vysvětluje v ní jednotlivé rapové termíny, jako jsou beat, bars nebo dozens. Kniha mohla více popsat společenský a politický kontext, který do textů rappeři otiskávají, a který je součástí výpovědi každé generace, která umění vytváří, a jak se díky těmto aspektům rapové texty proměňují.

Text: Julie Fric Krauskopfová, foto: promo umělců, Greg Noire (Live Nation)
Témata: Encyklopedie rapu, Lukáš Fišer, rap

0,00

čtenáři

hlasuj
zavřít