RECENZE: Jananas vás dostanou vtipnými slovními obraty

Vydáno 19.09.2016 | autor: Hana Bukáčková

Původně jihomoravská, veselá a převážně folková partička Jananas vydává za 11 let existence desku poprvé u velkého labelu. Kdo má rád chytré texty a neotřelá slovní spojení, ten si na albu To samo jednoznačně přijde na své. 

RECENZE: Jananas vás dostanou vtipnými slovními obraty Jananas vás dostanou vtipnými slovními obraty


Jananas

To samo

Skladby:
The best of Janans, To samo, PoÚtStČtPáSoNe, Barová židle, Jana Smutná, Já nejsem naštvaná, Antonín Sova, Malorážka, Válka sportu, Pády, Želé, Součástky, Konec světa

13 trax /  47:29 min

vložte odkaz, text nemažte

Vydavatel: Supraphon

Kapela vyznačující se svérázným humorem překypuje na desce opět vtipem a originálními slovními obraty. Rozhodně ale nezpívají jen o veselých věcech. Podněty k zamyšlení však dokážou podat s nadhledem a vtipem, a tak se i nad každodenními strastmi můžete zasmát. V textech Jananas narazíme třeba na neoblíbeného "chytráka" Sovu, který rád obráží večírky, aniž by ho někdo pozval, zabývají se ale i rychlostí plynutí času, prací, strachem či různými lidskými neřestmi - třeba chutí na sladké. V písničkách téhle partičky proto není vůbec těžké se najít. 

HRAJÍ PRO ŽENY, CO NEJSOU NAŠTVANÉ, I WORKOHOLIKY

Jananas přesto nejsou žádný mainstream, hrají folk, písničkářství v té nejklasičtější podobě. Svým humorným přístupem s ním ale možná rozčeří stojatý český rybníček. Svou hrou se slovy nemají daleko od kapel, jako jsou třeba Midi Lidi, přestože se žánrovou příslušností dost liší. 

Jananas interview: Identitu roztančeného staříka z videa neprozradíme, vypátrejte si to sami!

Pracují s klasickými nástroji, žádné složité míchání. V jednoduchosti je krása. Jak už jsme zmínili, hlavní výsadou tu jsou texty - když se do nich pořádně nezaposloucháte, unikne vám veškerá pointa. Hlubší hlas zpěvačky Jany Ivanovič Infeldové navíc může připomínat "paní zpěvačku" Zuzanu Navarovou. Jsou si podobné jako vejce vejci.

 

Za povšimnutí stojí určitě skladba Já nejsem naštvaná, která trvá jen minutu a představuje jakýsi monolog zpěvačky při hádce. Jde o opakování klasické ženské hlášky - muži nám jistě dají zapravdu, že v tom slyší svou drahou polovičku. Vlajkovou lodí desky je ale určitě titulní song To samo - všichni určitě známe ten moment, kdy je potřeba svoje chyby schovat s odvoláním, že se to pokazilo samo. Povedená je i úvodní svižná The best of Jananas, v PoÚtStČtPáSoNe se zase najdou všichni workoholici. 

S přípravou desky kapele vypomáhal Viliam Beréš známý z Toxique a ze spolupráce s Lenkou Dusilovou, nutno ale říci, že nejde po této stránce o nějakou hudební revoluci. Jananas si vás získají spíš slovně. Jejich práce s texty je přesně tím kořením, které na české scéně občas chybí.

text: Hana Bukáčková, foto: Lucie Levá, Supraphon

Témata: Jananas, Jana Ivanovič Infeldová, Midi lidi, Zuzana Navarová, To samo

3,50

čtenáři

hlasuj
zavřít