LIVE: Veselým folkařům Jananas nezkazil v Plzni večírek ani nudný Sova

Vydáno 23.09.2016 | autor: Josef Martínek

Koncert folkové partičky Jananas v Plzni byl sice naplánován na první podzimní den, lze ho ale brát i jako poslední večírek léta. Konal se venku, na terase místního Zach's pubu, a přálo mu nejen počasí, ale i dobrá nálada v obecenstvu.

LIVE: Veselým folkařům Jananas nezkazil v Plzni večírek ani nudný Sova Jananas představili v Plzni album To samo. Foto: Jana Braunová


JANANAS

ZACH'S PUB, PLZEŇ
22. 9. 2016

Jananas sice výrazněji zabodovali už před šesti lety, kdy za bezejmenné album získali nominaci na žánrového Anděla, pak ale o kapele kolem Jany Infeldové nebylo příliš slyšet. Novinka To samo je však ta nejlepší odměna fanouškům za trpělivost, a to především díky hravosti a lehkosti, se kterou si bere na paškál společenské nešvary. A stejně uvolněná nálada vládne i na jejich koncertech.

FOTOREPORT: Jananas představili album To samo u Zacha v Plzni. Přítomné diváky pobavili

Kapel, co se ve svých písních snaží o odlehčení, máme v Česku poměrně hodně, většinou ale takové pokusy končí lacinou podbízivostí. Jananas jsou jiní, znají hranici mezi milým humorem a trapností, neberou se přehnaně vážně, ale ani svoji tvorbu neshazují. Když postaví písničku na dokola se opakující frázi "Já nejsem naštvaná", je to stejně osvěžující, jako když si utahují z "ajťáků" ve skladbě Instalujeme Windows. Ta se prý jejich producentovi zdála tak úchylná, že ji na desku radši nezařadili.

Jejich vlídné písničky, na které se dá ve většině případů přes folkový základ i tančit, mají ten dar, že se v nich lidé najdou. Schválně - kdo někdy nepoužil pro zakrytí své chyby onu kouzelnou formulku To samo, která dala jejich novému albu název? To se pak není čemu divit, že i když na začátku koncertu lidé posedávali na lavičkách, postupně vstávali, a dokonce se krůček po krůčku přibližovali směrem k pódiu a houpali se do rytmy. Vždyť mezi nimi musel být i nějaký ten workoholik, který si v písni PoÚtStČtPáSoNe připomněl, jak dře celý týden od nevidím do nevidím, nebo milovník kavárenské zahálky, který vyhlásil Válku sportu.

vložte odkaz, text nemažte

Přišel dokonce i sám básník Antonín Sova, jehož na pódiu ve stejnojmenné písni ztvárnil kytarista Jan Vávra. A i když zkoušel tuhle veselou párty zkazit svými nudnými řečmi, zpívající Jana Infeldová si s ním poradila, když zvolala: "Vypadni". A jelo se dál. Zatímco v základní hrací době dostala největší prostor nahrávka To samo, přídavky obstaraly klasiky - provokativní Raut nebo Senior Freestyle o rozvodu osmdesátiletého důchodce.

SOUTĚŽ O 3 X CD JANANAS - TO SAMO

Koncert v Plzni byl pro kapelu trochu speciální, protože právě v západočeské metropoli fotila booklet nové desky. V tamním DEPO2015 na třináct garáží napsali názvy jednotlivých songů a přidali různé malůvky. Jsou tam prý dodnes, a tak by se údajně mohl tento prostor stát poutním místem fanoušků Jananas. Pokud tahle vzpomínka skupinu přivábí do Plzně někdy příště, bude to pro tamní posluchače jen a jen dobře.

text: Josef Martínek, foto: Jana Braunová

Témata: Jananas, Jana Infeldová, To samo, folk, koncerty

4,00

čtenáři

hlasuj
zavřít