RECENZE: Lamb Of God transformují vztek v energetický gejzír

Vydáno 25.07.2020 | autor: Tomáš Rumler

Nejdelší prodleva mezi řadovými deskami, album coverů, konec dlouholetého bubeníka. Že by náznak krize a ústup z předních pozic? Kdepak. Lamb Of God jsou stále běsnící metalová mašina, v jejíž výbavě brzdy nemají místo.

RECENZE: Lamb Of God transformují vztek v energetický gejzír RECENZE: Lamb Of God transformují vztek v energetický gejzír

Lamb of God

Lamb of God

Skladby:
Memento Mori, Checkmate, Gears, Reality Bath, New Colossal Hate, Resurrection Man, Poison Dream, Routes, Bloodshot Eyes, On The Hook

10 skladeb / 44:40 min

Vydavatel: Epic Records, Nuclear Blast

Dlouhých pět let uplynulo od vydání předchozího alba VII: Sturm Und Drang. Ale to neznamená, že by se v táboře Lamb Of God nic nedělo. Stejná sestava, jen pod hlavičkou Burn The Priest, v mezidobí připravila kolekci cover verzí Legion: XX. Kytarista Mark Morton obklopený plejádou hvězdných hostů nahrál sólovku Anesthetic, na níž se objevil i Randy Blythe. Jemu nabídku ke spolupráci v posledních letech poslali třeba i Soulfly, DevilDriver nebo Eluveitie. Aby byla základní rekapitulace kompletní, je třeba zmínit, že bicí soupravě už nevévodí Chris Adler, ale jeho nástupce Art Cruz.

Randy Blythe je nevinen, rozhodl soud v kauze smrti fanouška

Necelé dvě minuty na nástupišti krouží strojvedoucí Randy Blythe a klidným hlasem vábí cestující k nástupu do své soupravy. Vypadá to na lehce tajuplnou, přesto relativně poklidnou vyhlídkovou jízdu. Jenže dětské hlásky šeptem varují: „probuď se, probuď se“. Jen co výpravčí zaklapne dveře, změní se strojvůdce v zuřící bestii.

Aby bylo okamžitě jasné, že tahle jízda může skončit všelijak, čeká hned za první zatáčkou cedule s nápisem Memento Mori. Tedy upozornění, aby nikdo nezapomínal na svou pomíjivost. Jedná-li se o předtuchu koronavirové hrozby, pak New Colossal Hate je podobně jasnovidná záležitost. Vždyť smrt Georga Floyda byla spouštěčem masivních nepokojů plných kolosální nenávisti. Přitom název odkazuje na Emmu Lazarus a její nejznámější dílo, sonet The New Colossus z roku 1883, který je vyryt na bronzové desce umístěné na podstavci Sochy Svobody.

Přistoupí i dva exkluzivní hosté. Zatímco v případě Poison Dream se zdá, že hlas Jameyho Jasty (Hatebreed) byl roubován trochu násilím, Chuck Billy splynul s Routes tak dokonale, že skladba budí dojem, jako by pocházela z dílny jeho domovské formace. Účast frontmana Testament je vzhledem k jeho původu více než symbolická. Song totiž vychází ze zkušeností získaných Randym Blythem během protestů u Standing Rock, kde podporoval odpor Siouxů proti stavbě ropovodu, jehož trasa byla navržena mimo jiné přes území rezervace indiánského kmene.

Ostatně opovržení aktuálním stavem a neochota podřídit se stádu, zůstává hnací silou „beránka“, je zdrojem jeho agresivity a nekompromisnosti. V kombinaci s tématy, která nechají málokoho lhostejným, včetně střílení ve školách (Reality Bath), vyústí 10 nových tracků v masivní příliv adrenalinu a energie, díky níž budou koleje vibrovat ještě dlouhé poté, co kolem prosviští lokomotiva s nápisem Lamb Of God.

Letošní rok bude navždy spojen se vztyčeným prostředníčkem, který se vysmál plánům nás všech. Posunutí vydání této nahrávky o pár týdnů je tou nejmenší nepříjemností. Vzhledem k tomu, že rozbité hodinky na obalu se zastavily krátce po dvanácté, je zřejmé, že z pohledu Lamb Of God to s nápravou škod nebude jednoduché. Jejich expres naštěstí nevykolejil, byť jsou struktury jednotlivých písní poměrně předvídatelné. Duo nemilosrdných „sekerníků“ Mark Morton & Willie Adler „jenom“ zdokonaluje spolupráci a nováček Art Cruz skupinu dle očekávání nepřenesl k novým obzorům.

Text: Tomáš Rumler

Témata: Lamb of God, Mark Morton, Randy Blythe, Art Cruz, metal

4,50

čtenáři

hlasuj
zavřít