Vydáno 29.08.2024 | autor: iREPORT
Psal se rok 1997, když do České republiky poprvé a naposled (?) zavítali na turné Be Here Now britští Oasis. V Praze prožili téměř dva dny. Po příletu vyrazili do jedné z hospod na Hradčanech a následující den se vydali na obhlídku historického centra. Samozřejmě zahaleni tak, aby je poznalo co nejméně lidí. Dokonce nevyužili ani limuzín, které měli původně v požadavcích. Odpoledne už se vypravili do Sportovní haly, aby se připravili na koncert. A jak si můžete přečíst v dobové reportáži, rozhodně nezklamali.
Konečně se dočkali všichni čeští fanoušci britpopu. Do Prahy totiž přijela nejslavnější kapela spojovaná s tímto stylem. Jenže věhlas Oasis již dávno dosáhl takových rozměrů, že oni sami se o této, dnes již nepříliš vážené scéně, mohou vyjadřovat značně neuctivě. Svou službu jim prokázala, když jim jako zcela neznámé kapele pomohla na cestě vzhůru a ve chvíli, kdy tuto manchesterskou pětici svými nepsanými pravidly spíše už jen svazovala, ji odvrhli.
Oasis jsou si vědomi faktu, že jsou nejslavnější skupinou devadesátých let a podle toho se také chovají. Na ruzyňském letišti proto odmítli rozhovory poté, co se jich reportérka TV Prima zeptala, zda jsou opravdu tak velcí idioti, jak se o nich píše. Pro projížďky Prahou nakonec odmítli předtím striktně požadované luxusní limuzíny (snad jen Liam, mladší z obou bratrů Gallagherů si jednu z nich krátce vyzkoušel).
Čtvrteční noc skupina údajně strávila v nejmenované hospodě na Novém Světě na Hradčanech, na její přání otevřené až do pátečního rána. Připravovanou fotosession pro britský týdeník NME pak v pátek nestihli, takže fotografie Oasis v Praze budou jen počítačovou animací a montáží. Při troše štěstí (uznávám, že pro někoho spíše neštěstí), jste na Oasis mohli narazit během pátečního odpoledne při jejich prohlídce Prahy. S kolegou z konkurenčního časopisu jsem na maskované hvězdy (Noel s hlavou utopenou v obrovské kapuci, Liam s odmyslitelnými tmavými brýlemi a typickým arogantním výrazem) narazil poblíž Můstku.
Samotnému koncertu „Beatles 90. let“ předcházelo vystoupení anglické čtveřice The Seahorses. Považujeme-li jejich debutové album za sotva průměrné, potom jejich vystoupení bylo téměř katastrofou. Jediným důvodem, který mě donutil celý set sledovat, byla osoba kytaristy Johna Squirea, kdysi člena slavných Stone Roses. Jenže za Stones Roses jsou The Seahorses slabou, velmi slabou náhražkou, Zatímco proti albu předskokani naživo zklamali, u Oasis to bylo naopak.
RECENZE: Liam Gallagher je možná spratek, ale taky talent od Boha
I lidem, kteří si jejich alba neoblíbili, koncertně dokázali, že své kvality rozhodně mají. Ale hlavně mají v zásobě slušnou řádku megahitů. Zaznělo vše od Live Forever, Supersonic přes Don't Look Back in Anger a Wonderwall až po nejnovější šlágry D'You Know What I Mean a Stand By Me. Přestože se Liam na pódiu pohybuje jen minimálně – téměř se nevzdálí od stojanu mikrofonu, ani Noel ho v „pohybových kreacích“ nepředčí, je jejich koncert zkrátka neodolatelný.
Téměř zaplněná hala vytvořila kulisu odpovídající velikosti kapely. Koncert vyvrcholil dlouhými kytarovými opusy All Around The World (při kterém se nad hlavami muzikantů roztočila obrovská zeměkoule, zpočátku správným směrem a při závěrečném kytarovém vazbení pak všemi možnými směry), a Champagne Supernova – v bezmála čtvrthodinové verzi.
Oasis zahráli jako naprostí profesionálové, vrátili se s dvoupísničkovým přídavkem, slušně (!) poděkovali a slíbili, že se sem jednou vrátí. Myslím, že málokdo litoval peněz investovaných do vstupenky.
Velkou zásluhu na tom má i pojetí celé scény. Na samém počátku koncertu se rozevřela obří opona s emblémem nového alba Be Here Now. Během znění titulní písničky desky, úvodní skladby vystoupení, si překvapení diváci prohlíželi maketu Rolls Royce, na níž byly umístěny bubny, a kolem obrovské londýnské telefonní budky na pódium vyšla sama kapela. Ta se pro současné turné rozrostla o dva hosty obohacující koncertní zvuk dvěma klávesovými nástroji.
Text původně vyšel v časopisu Rock Report v prosinci 1997.
Článek je součástí retrospektivního cyklu iREPORTu, který přináší sondu do historie hudební publicistiky od doby vzniku časopisu Rock Report (později REPORT) v roce 1991. Vybrané články jsou doplněny dobovými fotografiemi a dalšími digitalizovanými materiály z bohatého redakčního archivu.
Text: Vlastimil Beránek, foto: Tomáš Martinek
Témata: Oasis, Liam Gallagher, Noel Gallagher, britpop
0,00
čtenáři
hlasuj