Halestorm interview: Když jsi unavenej, prostě si dáš šlofíka

Vydáno 13.07.2018 | autor: Matěj Chalupa

Zázemí Aerodrome festivalu v Panenském Týnci překypovalo jak novináři, tak samotnými kapelami, které poslušně odpovídaly na zvídavé otázky. My jsme si vyhlédli americké rockery Halestorm. Ve vřelé festivalové náladě jsme vyzpovídali kytaristu Joe Hottingera a baskytaristu Joshe Smitha.

Halestorm interview: Když jsi unavenej, prostě si dáš šlofíka Halestorm interview: Když jsi unavenej, prostě si dáš šlofíka

Jak si užíváte Aerodrome festival? Stihli jste si už zdejší areál prohlédnout?
Popravdě, nestihli, před chvílí jsme přijeli a stihli jsme jen oběd. Ale určitě se to tu projít chceme, snad je tu něco, co bychom měli vidět. Myslím, že odjíždíme přesně patnáct minut před tím, než bude hrát Lana Del Rey.

LIVE: Aerodrome festival - Druhý den strhli Stone Sour, Lana Del Rey se místo zpěvu podepisovala fanouškům
 
Když zmiňujete odjezd, jak moc stresující jsou pro vás dny na cestě, ještě k tomu na festivalu?
To záleží na konkrétní situaci. Tady se zdá být všechno úplně v klidu. Přijeli jsme, teď máme novinářskou chvilku a vidíme se s kamarády, které jsme zase nějakou dobu nepotkali.
 
A když trávíte čas v tourbusu, posloucháte něco?
Hlavně nový věci. Teď jsme poslouchali nový song Alice in Chains, co vyšel zrovna dneska. Franka Cartera, který tu hraje zítra. Nové album Ghost, pak Turnstile, Code Orange, to je taky nářez. Ještě jsem si dneska pouštěl nové album Jima Jamese, je to dost dobrý.


 
Jaké máte léto? V České republice festivaly teprve začínají, kolik jste jich už odehráli v Evropě?
Zatím žádný, až příští rok bude pro nás ve znamení velkých festivalů, to budeme zpátky! Tenhle víkend hrajeme ještě jeden festival v Británii a pak se vracíme domů.

RECENZE: Nebýt zpěvačky Lzzy, jsou Halestorm poloviční
 
Je možné porovnat evropské publikum s tím domácím v Americe?
Je to jiný typ publika. Lidé v Evropě moc dobře vědí, jak to rozjet na rockovým koncertě, dostanou se do toho, chtějí si to užít a fakt toho být součástí. V Americe je to spíš stylem: "Oukej, a teď všichni tleskejte!" Je to jen trochu jiný, ne lepší nebo horší. Jezdit na turné po Americe jsme začali v roce 2005, naše první šňůra za oceánem proběhla až v roce 2010. Trvalo fakt dlouho si vybudovat fanouškovskou základnu v Americe a tady v Evropě se to pak stalo tak nějak přirozeně s víc zapálenými příznivci.

POJĎME HRÁT KONCERTY A UVIDÍME, CO SE STANE

Jste známí tím, že za rok odehrajete opravdu hodně koncertů. Nejste někdy unavení?
Když jsi unavenej, prostě si dáš šlofíka. (smích) Jako u čehokoli jinýho. Myslím, že únava občas přijde s koncem nového alba. Máš vymyšlený setlist, hraješ ty songy pořád a pořád dokola a už se těšíš na vytváření nových věcí. V těchto chvílích si možná přijdeš trochu unavený, ale zase si to prostě užíváme s davy fanoušků. Na turné nás to pořád baví, máme kolem sebe skvělý tým a jsme jako rodina. Můžeme dělat to, co milujeme, s lidmi, které milujeme.


 
Víte, kolik jste nejvíc odehráli koncertů za jeden rok?
To ani nevím, možná 200-300. Jsme líní.
 
Halestorm vznikli jako sourozenecká kapela. Co mohlo stát za založením kapely už v nějakých deseti až dvanácti letech?
Svoji první kapelu jsem založil ve stejnou dobu jako Arejay tuhle, dokonce jsme svoje první koncerty odehráli ve stejném roce i měsíci a ne úplně daleko od sebe. A když se ohlédnu zpátky, ani tehdy jsme nevěděli, co nás žene dál, prostě jsme chtěli hrát a dělat hudbu a ten pocit se od tý doby prakticky nezměnil. Je to pořád stejný – pojďme hrát koncerty a uvidíme, co se stane.


 
Když máte v sestavě sourozeneckou dvojici, dochází někdy k hádkám?
Ne. Nikdy to není jako: "Na*er si," vždycky spíš: "Hej, pojďme si o tom popovídat." Nikdo se nesnaží s nikým vy*ebat, snažíme se vždycky rozhodnout nejlíp, jak umíme. Tohle je od začátku rodinná kapela. Já jsem se připojil jako poslední a už od začátku nám rodiče Lzzy a Arejaye pomáhali, dokonce docela dlouhou dobu. Vždycky jsme byli takhle naladění, můžeš se s někým chytnout nebo nesouhlasit, ale pořád jsme rodina, chápeš. Všichni máme stejný cíl.
 
Vaše nové album vychází na konci července. Můžeme z něj už něco slyšet naživo?
No jasně, stačí přijít k naší stage! Uncomfortable a Black Vultures už jsou vydané singly.

NOVÁ DESKA? JE TAM TOLIK ROCKU, TOLIK ENERGIE

A jaké album bude? Můžete ho fanouškům trochu přiblížit?
Myslím, že Black Vultures je dobrý odrazový můstek. Posunuli jsme se o velký kus dopředu a poprvé se nám podařilo zachytit naši živou energii na nahrávce. Jsme hlavně živá kapela. A na posledních třech albech jsme se snažili přijít na to, jak tu energii ve studiu zachytit, a teď se nám to konečně podařilo. Máme nového producenta, Nicka Raskulinecze, a on je prostě TEN chlápek v rocku. Je to jeden z nejlepších rockových producentů všech dob a hodně nám pomohl najít sami sebe. Jeho specialita je nechat kapelu znít tak, jak doopravdy zní. Spousta producentů pracuje způsobem, jakým jsou zvyklí, ale Nick byl spíš jako pátý člen Halestorm. Celou dobu s námi seděl ve studiu a říkal: "Kdo má jaký riff? Musíme na to přijít!" Myslím, že se lidem to album bude líbit, nebo v to doufám, uvidíme. Nám se líbí!
 
Můžete říct, že je to zatím vaše nejlepší album?
Jo, s přehledem. Je tam tolik rocku, tolik energie.


 
A nakonec: jaké plány mají Halestorm po jeho vydání?
Zase budeme hodně na turné a zároveň pokračovat ve skládání nové hudby. Prostě dělat hudbu, to je všechno, na čem pracujeme. 

text: Matěj Chalupa, archiv, Marek Holoubek (Aerodrome festival)

Témata: Halestorm, Aerodrome festival
 

zavřít