Kofe-in interview: Zbavte se předsudků a vnímejte věci v širším kontextu

Vydáno 01.12.2016 | autor: Hana Bukáčková

Opavská kapela Kofe-in se na naší scéně pohybuje už desátým rokem. V předvečer narozeninového koncertu jsme vyzpovídali charismatického zpěváka Jana Kunze, který nám prozradil, jak je obohatilo desetileté hraní, jestli se jim splnily sny, které si dali na svém začátku, ale taky promluvil o dalších připravovaných věcech, včetně dalších projektů Abendland a Hičhaikum.

Kofe-in interview: Zbavte se předsudků a vnímejte věci v širším kontextu Kofe-in interview: Zbavte se předsudků a vnímejte věci v širším kontextu. Foto: Radek Šafarčík

Letos slavíte 10 let na hudební scéně, co vám ty roky daly?
Hlavně hodně zážitků a nových přátel, které jsme poznali při našem koncertování po celé České republice.

Dnešní výroční koncert nese podtitul  Fans & Friends. Stávají se z vašich fanoušků přátelé a naopak?
Mnohem častěji se z fanoušků stávají přátelé, je to právě tím, že opakovaně zajíždíš do některých míst a poznáváš lidi víc do hloubky, bavíš se s nimi, odhaluješ jejich životní peripetie, hodně tomu přidává i Facebook tím, že si o sobě navzájem můžou lidé spoustu věcí zjistit.

LIVE: Kofe-in oslavili 10 let s fanoušky a přáteli, v předpremiéře pustili nový klip

Splnily se vaše očekávání, s kterými jste šli do založení KOFE-IN?
Na začátku jsme měli ambici dělat zajímavou muziku po svém, točit desky, videoklipy a taky si to všechno užít. Pamatuji si, když jsme se setkali poprvé, říkali jsme si, že budeme dělat hudbu na maximum, budeme se snažit koncertovat po celé republice, točit klipy, dělat rozhovory, jezdit turné a vystupovat na festivalech… nevím přesně podle jakého kritéria to hodnotit, jestli podle toho, kolik máme fanoušků, desek apod., fakt nevím. Osobně si myslím, že se to podařilo… hráli jsme opakovaně na velkých hudebních festivalech a ve všech velkých klubech, užili jsme si to, potěšili jsme, a věřím že ještě potěšíme, spoustu lidí.

POMOHL NÁM POMERANČ

Na jaký moment kapely rád vzpomínáš?
První velký moment byl, když jsme vydali naši první desku. To ještě fungovaly televizní hudební pořady a hitparády. Šel jsem po ulici a zavolal mi Martin Zeller z Cocotte Minute, který v té době moderoval pořad Pomeranč: "Ten váš novej videoklip se mi líbí, chtěl bych ho do hitparády." To byl takový první impact, kterým se kapela zviditelnila. Před tím jsme tři roky fungovali po klubech a najednou jsme měli klip v Pomeranči a v Medúze, kde se udržel 10 týdnů, pomohlo nám to a přitáhlo fanoušky. Bohužel, současná mediální situace není pro kapely ideální. V televizi, kromě Óčka, neexistuje žádný takový hudební pořad.

Jak budete slavit výročí?
Především večer před koncertem uvedeme v předpremiéře náš nový videoklip Víme kudy, který ještě neměl možnost nikdo, kromě kluků z kapely, vidět. Videoklip půjde oficiálně ven až v únoru příštího roku. Dále budeme mít skvělé hosty, jsou to kamarádi z různých kapel, například Terezie Kovalová z Calm Season, Lukáš z Letů Mimo, Aneta Galisová z Prague Conspiracy a Matěj z Come and Play. Měl vystoupit také Zeller, ale dělá produkci v Akráči a Petr Vrzák z UDG, kterého přepadla viróza. Pro každého návštěvníka koncertu máme nachystaný welcome drink a placku s motivem 10 let KFN, která byla vyrobena speciálně na tuto akci. (Zmíněná oslava proběhla v listopadu, pozn. redakce)

Jan Kunze (Kofe-in) interview: Každá cesta člověka posune

Překvapilo mě, že ofiko chcete klip Víme kudy spustit až v únoru, proč?
Celá písnička má nějakou tématiku, je pozitivní a barevná, takže ji nechceme vypouštět teď v zimě, ale až v předjaří.

Když se chytnu názvu písně, už víte, kudy se vydat?
Písnička pojednává o tom, že jsou momenty v životě, kdy tápeš a nevíš přesně co a jak. Většinou dojde k okamžiku, kdy dopadneš na dno, odrazíš se a jdeš zase nahoru, všechny cesty se rozpletou a máš jasnější vizi. O tom momentu, kdy se vše obrátí k lepšímu a ty víš, kterým směrem máš jít, je tahle věc.

Máte dobré klipy, které jsou velmi kladně hodnoceny v nejrůznějších anketách, včetně našeho Žebříku. Máte nějaký zaručený koncept, jak udělat dobrý klip? Kde berete inspiraci?
Dávali jsme si vždycky na klipech záležet, říkali jsme si, že je to vizuální stránka, která musí být kvalitní. Zaručený recept nemáme a samozřejmě vznikly i videoklipy, které se úplně nepovedly. Buď jsme zvolili špatnou písničku, nebo se klip jednoduše nepovedl. Je to taková magie, říct si která píseň je ta správná. Na názor se ptáme také našich přátel a lidí z branže, jejichž názoru si vážíme. Když na něčem totiž intenzivně pracuješ a jsi v tom ponořený dlouhodobě, tak mnohdy ztratíš potřebný odstup.

MNOHEM VÍC SE TEĎ RESPEKTUJEME

Jaký to je hrát s bráchou v kapele a v dalších projektech? Nelezete si na nervy?
Jasně, že si občas lezeme na nervy. Je to hlavně tím, že jsme každý jiná nátura, ale musím říct, že to je o hodně lepší, než to bylo kdysi. Mnohem víc se teď respektujeme a víc nasloucháme názorům toho druhého. Hrajeme spolu ještě v projektu Hičhaikum a před nedávnem brácha dokončil projekt Abendland, se kterým jsem mu taky trochu pomáhal. Jedná se o hudebně literární projekt s texty Miroslava Černého, každou píseň zpívá jiný interpret jako například Milan Cais, Viktor Dyk, Tomáš Fröde, Jaromír Švejdík, nebo třeba Petr Harazin.

Jak se vám podařilo „přemluvit“ lidi do tohoto projektu?
To ani není o přesvědčování, jsme na scéně dlouho, takže všechny známe osobně.  Je to spíš o tom, že jim nabídneš nějakou vizi a materiál a oni, protože jsou velice dobře schopni rozpoznat, zda se jedná o nějakou záležitost co má, nebo naopak nemá smysl, se do toho rozhodnou buď jít, nebo nejít. Kdo už si vydobyl na tuzemské hudební scéně nějaké renomé, tak nemá důvod se podílet na nesmyslných projektech.

vložte odkaz, text nemažte

Kde bereš inspiraci k práci na různých projektech?
V životě, ve všem co prožívám. Kreativita mě naplňuje.  Jsem rád, že mám pořád nějaké vize, co bych ještě mohl udělat. Je důležité zažívat inspirativní momenty, cestovat, prožívat a z toho si něco brát.

RECENZE: Kofe-In postavili Dobré nebe

Od poslední vaší desky uplynuly tři roky, chystá se nová?
Vždycky jsme desky natáčeli ve dvouletých cyklech. Teď jsme si řekli, že to uděláme jinak. Materiál máme, ale nechceme natočit desku celou, natočili jsme zatím dvě věci, se kterými jsme hodně spokojení. Jedna je Víme kudy, kterou budeme vypouštět v únoru, druhá píseň se jmenuje Čarodějka, kterou následovně taky vypustíme. Postupně budeme dělat a vypouštět další písničky. Až jich bude dostatek, tak z nich uděláme album. Je to hlavně proto, že je doba singlů. Celá deska je vyloženě pro fanoušky, většina lidí zná stejně dva tři singly a z nich si udělají nějakou představu o kapele, přitom mnohdy neví, jak třeba hraje naživo. Tento paradox se týká i KFN, naším nejznámějším hitem je jemná věc Kladu tě na vodu, přitom většina našeho repertoáru je daleko tvrdší. Dalším důvodem je samozřejmě ekonomická stránka věci, dělat věci postupně s sebou nenese tak velkou jednorázovou finanční zátěž pro kapelu jako když děláte najednou celou desku.

 

DŮLEŽITÉ JE BÝT VE SPRÁVNÝ ČAS NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ

Kam se chcete ubírat do dalších let?
S kapelou a na projektech budeme pracovat tak dlouho, dokud nás to bude bavit a naplňovat. Osobně mám takový názor, že život je krátký a není jen o muzice, je třeba cestovat, poznávat nová místa, lidi.

Na jakém nejzajímavějším místě jste hráli?
KOFE-IN jsme hráli třeba v Londýně, to byla super zkušenost … jinak asi standardní kluby a festivaly po celé republice. S projektem Hičhaikum, s autorským čtením, nebo Munroe si můžeme více hrát s místy kde bychom chtěli vystoupit. S KOFE-IN je to složitější. Je to vetší těleso, pět lidí a zvukař, nemůžeme hrát všude, kde se nám zlíbí, potřebujeme k tomu kvalitní aparát a určité technické zázemí.

Bylo těžký se prosadit, když nejste pražská kapela?
Každá kapela, která chce překročit hranice regionu, se musí hodně snažit, protože v Praze je to složitější, je tam x kapel, spousta akcí, hodně koncertů tuzemských i zahraničních kapel. Kapela musí soustavně pracovat a vytvářet svou historii, jinak prošumí mediálním prostorem a zmizí. Důležité jsou samozřejmě také kontakty, které si kapela postupně vytváří. Bezesporu je dobré být taky ve správný čas na správném místě, nebo pomoc slavnějších kolegů. Všechno to musí do sebe tak nějak zapadnout.

Proč došlo ve vaší kapele k personálním změnám?
Dan a Pavel, naše předchozí rytmika, mají rodiny, které jsou pro ně v současné době prioritou a nemohli se kapele věnovat tak, jak bylo zapotřebí. Nicméně, je třeba napsat, že stále dál spolupracujeme, bráchovi pomáhali s projektem Abendland a KFN s novými singly.  Teď s námi hrají Adam Matýsek na bicí s Radek Koval na basu, sedli jsme si po lidské i hudební stránce.

Potřebuješ kofein ke svému životu?
Když jsme před lety řešili název pro naši kapelu, tak jsme hledali něco, co vyjadřuje energii a napadl nás právě KOFE-IN. Ta pomlčka je tam kvůli lepšímu rozlišení názvu kapely od miliónů internetových odkazů na látku kofein. Hrát s touto kapelou mě naplňuje a jsem také pravidelným pijákem kávy, jakmile ráno vstanu, dávám si velký hrnek kafe. Odpověď tedy zní ano, kofein ke svému životu potřebuju.

Co bys vzkázal vašim fanouškům?
Všem fanouškům všech kapel bych rád vzkázal, ať mají otevřené srdce, duši i uši (úsměv). Ať poslouchají novou muziku a chodí na koncerty.  Ať se zbaví předsudků. Ať chodí také na výstavy, čtou knížky a snaží se vnímat věci v širším kontextu.

text: Hana Bukáčková, foto: Foto: Radek Šafarčík

Témata: KOFE-IN, AbendlandJan Kunze, Kladu tě na vodu, koncerty, 10 let na scéně

zavřít