ROZHOVOR | Michal Hrůza: Z každého průšvihu vede cesta

Vydáno 02.05.2020 | autor: Hana Bukáčková

Michal Hrůza vydal na konci března své již jedenácté album Světlo do tmy, které je východiskem z těžkého období. Kromě dvou jedniček v pořadí obsahuje ještě další dvě. Jako první Hrůzova deska má písně poskládané za sebou tak, že jejich názvy sdělují poselství alba. Prvně také spolupracoval s producentem Lukášem Chromkem. "On nebyl zvyklý na pevný názor interpreta, já nebyl zvyklý na to, aby mi někdo říkal, jak to mám dělat. Oba jsme ale cítili kvalitu toho druhého, a tak jsme si nakonec vycházeli vstříc."

ROZHOVOR | Michal Hrůza: Z každého průšvihu vede cesta ROZHOVOR | Michal Hrůza: Z každého průšvihu vede cesta

Vydal jsi již jedenácté album Světlo do tmy. V čem je jiné než ta předchozí?
Minulé album bylo o naučení se být sám se sebou. Samota je potřebná, ale někdy i dost komplikovaná a těžká. Nové album je o tom, že z každého průšvihu vede cesta, světlo. Proto se jmenuje Světlo do tmy. Je právě o té spojitosti nějakého těžkého období s východiskem.

Michal Hrůza zavítal se svým klubovým turné do Lucerna Music Baru. Zazpívala i Nelly

Z názvu je cítit naděje. Prožil jsi snad nedávno období chmur a deprese?
Asi jako většina z nás lidí, kteří dokážou vnímat nějaké divnosti kolem sebe, jsem i já zaznamenal spoustu věcí, které nám často zbytečně ztěžují život.

Prohlásil jsi, že bys desku věnoval lidskému porozumění a lidskosti. Zároveň jsi už před rokem řekl, že podstatou alba bude přerušení samoty a téma odpouštění. Už tedy nechceš být sám se sebou? 
Naše vlastní, osobní prožitky souvisejí s vnímáním života obecně. Proto jsem se hlavně v textech věnoval i vyššímu vnímání lidské existence. Není to řečeno úplně globálně, nechtěl jsem se pokoušet poučovat o tom, jak žít (smích), ale ta nekonkrétnost by měla posluchače písní donutit začít přemýšlet o hlubším významu sdělení.

Zaujalo mě tvoje prohlášení: "Snažím se být dobrý člověk, ale občas udělám kopanec." Kdo taky ne, že. Vzpomeneš si, který kopanec byl ten opravdu velký?
Každý kopanec se dá vnímat nejen jako průšvih, ale i jako důvod přemýšlet a pochopit danou chybu. Následně nás tím naučí hledat způsob, abychom tu chybu neopakovali... Moje konkrétní chyba je v textech zakódována, není vlastně důležitá, myslím, že je lepší nechat více prostoru pro pochopení významu textů každému jednotlivci. Každého pak může text oslovit jeho konkrétním prožitkem.

RECENZE: Světlo do tmy Michala Hrůzy je až příliš velkou sázkou na jistotu

Byl jsi ve fázi, kdy jsi vnímal blízkost a souznění lidí. Jak na tebe působí aktuální doba?
Je to pořád stejné. Poznám, jak se kdo dokáže vypořádat s danou situací. Někdo je vystrašený, někdo je lhostejný, někdo se hroutí... Je to strašně zajímavé, jak daná věc působí. Někdo se chytá příležitosti ovládat jiné, slabší, vystrašenější... Naštěstí je mezi námi pořád ještě hodně lidí, kteří si to své světlo nenechají nikým ani ničím zhasnout. Ve svém věku už se snažím neobklopovat lidmi, kteří jsou ve své dospělosti pořád trochu zmanipulováni tím zbytečným strachem, o kterém jsou přesvědčeni, že není zbytečný...

Co je pro tebe teď v rámci situace kolem koronaviru světlo do tmy?
Uvědomění si, že není všechno důležité. Začínáme si uvědomovat, že získaný čas teď můžeme více využít pro sebe a tím pádem pro naše blízké... děti, rodiče, přátele.

Michal Hrůza interview: Další desku bych rád věnoval lidskému porozumění


ZÁKLADNÍM PRAVIDLEM TEXTŮ JE PRAVDIVOST

Oproti předchozím albům působí nahrávka komorněji, temněji, zamyšleněji, osobněji. Byl to záměr, nebo to vyvstalo samo?
Moje prožitky se v textech musí projevit, protože základním pravidlem textů je pravdivost. Jsem jedním z mnoha, kteří vědí, že dobrý text musí být pravdivý, musí být prožitý, aby získal uvěřitelnost, bez které pak nemá nahrávání a koncertování takový smysl... A jestli to vyvstalo samo? Často se mi stalo, že nějaké mé příběhy se časem doplnily novou dimenzí. V době, kdy jsem psal texty, jsem přece netušil, že se společnost pozastaví kvůli nějakému koronaviru. 

Poprvé ti desku produkoval Lukáš Chromek. Co do toho vnesl nového a jak se ti s ním spolupracovalo?
V hudbě je producent něco jako filmový režisér. Nejen já, ale i tři kluci z kapely jsou autorsky podepsaní pod hudební složkou nového alba. Zaranžovat, nebo chceme-li zrežírovat písně lze i bez producenta, ale znělo by to podobně jako moje ostatní alba. Vydavatelství mi doporučilo Lukáše Chromka. Trochu jsem ho znal, je to sympatický kluk, který hraje skvěle na kytaru, ale o jeho způsobu produkce jsem nevěděl. Začali jsme se scházet a logicky došlo na střet našich eg. On nebyl zvyklý na pevný názor interpreta, já nebyl zvyklý na to, aby mi někdo říkal, jak to mám dělat. (smích) Oba jsme ale cítili kvalitu toho druhého, a tak jsme si nakonec vycházeli vstříc. Producentsky Lukáš opravdu udělal nejzajímavější album posledních let.

Poprvé chybí zpestření ve formě ženského elementu v duetu. Nebylo s kým ho nahrát?
Díky za nahrávku... On tam totiž je i tento element. Je ukrytý, omlouvám se tímto nejmenované krásné zpívající dívce, ale my nesmíme ani naznačovat. (smích)

Písně jsou poskládany za sebou tak, že když přečteme jejich názvy, dozvíme se poselství alba. Jak moc těžké bylo vymyslet při tvorbě koncepce názvu jednotlivých písní a jejich pořadí?
Opět se projevila důležitost naslouchat a občas ustoupit... Pořadí písní na albu je strašně důležité kvůli tomu, aby při poslechu celého alba přinášelo ucelený příběh. Vydavatelství mělo námitku, abych pořadí upravil, protože první singl s klipem byl až na šestém místě. Tak jsem ustoupil a prohodil ho s písní na třetím místě. A pak se to stalo. Při přečtení názvů písní v novém pořadí vzniklo souvětí, které přineslo nové, jasné sdělení obsahu alba. To se mi nikdy předtím nestalo...

Křest desky proběhl nezvykle v rádiu. Nechtěli jste čekat, až se na podzim ukážete před fanoušky?
Návštěvníci podzimního turné křest této skvělé desky samozřejmě zažijí, protože bez nich to není ono. Už se moc těšíme...

Text: Hana Bukáčková, foto: archiv

Témata: Michal Hrůza, Světlo do tmy

zavřít