Ovoce a Imodium interview (II.): Další turné? Co třeba Toi Toi tour? To tu ještě nebylo

Vydáno 15.11.2016 | autor: Hana Bukáčková

Kapely Ovoce a Imodium jsou právě na třetím společném turné, 24. listopadu zavítají i do pražského klubu Rock Café. A že to bude párty, jak má být, o tom není pochyb. Ve druhé části rozhovoru jsme si s Pištem a Láskou z první jmenované skupiny povídali o tom, proč změnili název a proč obsazují do klipů herce Míru Nosku. Společně s Thomem z Imodia prozradili, jaké mají plány a jak snášejí kritiku. Komu utekla první část rozhovoru, může si ji připomenout zde

Ovoce a Imodium interview (II.): Další turné? Co třeba Toi Toi tour? To tu ještě nebylo Imodium rádi vymýšlejí neobvyklá místa k hraní

Další otázka je na OVOCE - všimla jsem si, že máte nové logo a zkrátili jste si název. Proč?
Pišto (dále P.): Bylo na čase, ten had má návaznost na rajský zakázanÝovoce - Adam a Eva, jabko a tohle. Před zakázanÝm ovocem byla kapela Jablko sváru, kam jsem tenkrát v průběhu její existence dotáh ty, kdo... No to je fuk, radši bliju z chlastu. (smích) 
Láska (dále L.): Chvíli jsme používali název ukradenÝovoce, ale usoudili jsme, že je blbost, abychom v názvu měli slovo ukradený, když jsme nikomu nic neukradli... tak jsme to jen zkrátili, no.
P: UkradenÝovoce byl název provizorní, šlo tam zejména o první info, že pokračujem dál, a že se prostě něco stalo a všichni fanoušci mají možnost na plakátech na akci rozlišit, na koho vlastně jdou.
L: Na plakátech turné máme ještě ukradenÝ, ale je to jen z toho důvodu, že se turné  domlouvalo na přelomu jara a léta, kdy jsme si tak ještě říkali… odteď jsme prostě OVOCE, máme nový super logo od Mejly z Vypsaný fiXy a budeme Ovoce až do smrti. (úsměv)

Ovoce a Imodium interview (I.): Naše turné? Chceme, aby to byl upocenej nahuštěnej mejdan

Proč se herec Míra Nosek objevuje vícekrát ve vašich klipech?
P: Dostali jsme se k němu před lety přes našeho kytaristu Lásku. Hrál nám v dobách původního zÝo v klipech Automat na lásku a Zastávka na znamení. Mezi nima nám v hospodě řekl, že s O5 a Radeček točil tři klipy a že s náma musí natočit víc. (smích) Teď jsme už na čtyřech a momentálně chystáme pátej, za naší nové éry třetí. Uvidíme, na jakým počtu se to zastaví.

 

KVANTITA BY NEMĚLA PŘEVLÁDAT NAD KVALITOU

Imodium má taky nějaký koncept v natáčení klipů?
Thom (dále T.): Náš koncept je dělat hezký klipy. Nechápali jsme v minulosti, že levný klipy, pokud nemáš super minimalistickej nápad, se to moc nevyplácí. Nevypadají jednoduše dobře. Navíc když je nasazená lať, tak by se neměla shazovat, byť nás to stojí větší investice, než by mohlo. Máme výhodu v našem Michalovi (Michal Havlíček - tour manažer, kameraman, fotograf - pozn. redakce), který je primárně grafik. Poslední klip Příběhy o synovi jsme dělali s ním a tu lať udržel. Myslím si, že by kvantita neměla převládat nad kvalitou.
P: Vaše klipy se mi líbí od Polarit, ale ty předchozí mi přijdou o hovně. Vyjma Žiletky.
T: Posunulo se to dál díky spolupráci s Martinem Linhartem (Marty68), natočili jsme s ním Valerii, Nad Berlínem a dokument Autentik. (podívá se na OVOCE) Vaše klipy se mi líbí k desce Automat na lásku.
P: A to říká proto, že ji sám produkoval. (smích)

 

Na čem teď pracujete?
P: V současný době máme nahraný další dva songy, k jednomu z nich chystáme videoklip, kterej během turné půjde ven. Pak bude následovat klip k tomu druhýmu - vlastně čtvrtýmu songu. Pak nám dojde matroš, tak budeme muset udělat novej. A až toho bude hodně, vydáme desku.
L: Máme teď koncept, že děláme písničky po dvou kusech a na každou dvojici máme jinýho producenta i studio. Chceme zkusit změnu, trochu jinej styl práce a tak.
T: Dokumentovali jsme koncert ve věznici a rok 2017 bude ve znamení nový desky, předtím vypustíme pár nových věcí. Imodium není kapela o singlech. CD je už dávno spíš merch a je teda pravda, že ve vinylovým provedení je to merch o dost krásnější, takže kdo ví. My jsme takovej oldschool. Jak v dnešní době mizej ty kytary a všichni nám radili, ať uhneme z cesty, zjistili jsme, že to tak nechceme a kytary udržíme stůj co stůj. Ale opak na nový desce nebudeme.
P: Počkej, LP máme v plánu my! (smích)

vložte odkaz, text nemažte

BAVÍ NÁS PŘIROZENÝ VÝVOJ

OVOCE se bude hudebně nějak vyvíjet?
P: Jako člověk i něco jako "muzikant" se vyvíjím - jdu dopředu. Akceptuju svůj hudební i životní progres a co z nás vyleze, to vyleze.
L: Jsou muzikanti, co kopírují svoji 10 let starou desku a svůj tehdejší styl jen proto, že se to tehdy dobře prodávalo. Což je z mýho pohledu úplně zbytečný kalkul. Máš to udělat tak, jak to cítíš teď a tady.
T: Nejlépe je vývoj vidět na Foo Fighters, jsou to pořád máničky, ale při poslechu třeba posledních dvou alb nemáš pocit, že by ustrnuli na jednom místě a slyšel bys pořád dokola tu samou muziku, ten samej zvuk... jen se nepouští kytar a to je boží.
P: Člověk si kolikrát toho samotnýho vývoje nevšimne ani u sebe až do okamžiku, kdy si třeba pustíš poslední a první desku.
T: Za naše obě kapely nás baví přirozený vývoj.

Dokážete přijmout kritiku? A čtete ji vůbec?
T: Pokud je kritika konstruktivní, tak jsi sám idiot, pokud ji nepřijmeš. Samozřejmě se změnily podmínky v rámci hudebních recenzí.
P: Samozřejmě, že muzikanti je čtou, pokud se k nim dostanou.
T: V některých případech to bývá o sympatičnosti kapely a veškerá objektivita jde stranou. Všichni jsme se setkali ale s tím, že co je úspěšný u kritiků, nemusí být úspěšný u lidí. Na druhou stranu lidi jsou pro nás ti největší kritici.
L: Nojo, ale k čemu by ti bylo, že máš dobrou kritiku, když na tebe na koncert pak třeba přijde jen pár lidí? Pro mě osobně je důležitá ta interakce s lidma, co přijdou do klubu nebo na fesťák. Nejlepší kritik je pro mě publikum.
P: Na koncertě tě stejně baví lidi - to tě na tom prostě baví, vole.
T: … já bych se spíš zajímal o to, jak špatná kritika dokáže ovlivnit mínění lidí.
P: Nebo jak cokoliv na "těch internetech" dokáže obecně ovlivnit lidi.

Imodium interview: Hraní ve věznici? Je to jedno z míst, na které budeme vzpomínat do smrti

Na jakém nejzajímavějším místě jste hráli?
T: Vrchol určitě O2 aréna, Malá sportovka na Výstavišti, v rámci zážitku věznice na Borech. Mělo to přesah. Dostali jsme i dopis od vězně. Nikdo z nás nečekal, že to bude mít takový ohlas a bude to rezonovat ještě dlouho. Těšíme se na ten dokument. No, a Bytové turné přináší spousty nevšedních zážitků.
L: Pro mě to byl loňský Votvírák, kdy jsme hráli na hlavní stage a neviděl jsem na konec těch lidí, co na nás byli... byl to obrovskej dav! Pro mě jako kluka z malýho města se tehdy splnil jeden dětskej sen.
P: Pro mě je zážitek koncert v kamionech - v tom negativním smyslu. Baví nás jezdit na neobvyklá místa, jen nás s nápadem vždycky předběhne Imodium. (smích)
T: V tom případě prohlašuju, že bychom příští rok chtěli udělat koncert na hladině jezera… rádi bychom u nás v Adršpašsko-Teplických skalách. Ale je to složitý proces. Když vyřešíš technické podmínky, tak musíš řešit CHKO atd.
P: Doufám, že se mi podaří jednou Imodium opít a pojedeme společný bytový turné… nebo je prubneme a dáme ženskou věznici. (smích) Nebo si dáme turné v "odsvěcenejch" kostelech po vzoru Bring Me The Horizon. Ale musíme vymyslet místo, kde ještě Imodium nehráli… To ale není prdel. Co třeba turné po záchodech? Budeme hrát v "toikách" (smích). Každej bude mít svoji budku. "Toi toi tour" (smích) To tu ještě nebylo.
T: Kostel máme příští rok a ženská věznice je domluvená už měsíc. (smích)

 
Imodium na koncertě v Brně. Foto: Romana Šlapáková

HVNS tour 2016 
18. listopadu  České Budějovice – River music club
19. listopadu  Domažlice – Death Magnetic
23. listopadu  Plzeň – Anděl Music Bar
24. listopadu  Praha – Rock Café
25. listopadu  Jistebnice – KD
26. listopadu  Litvínov – Ponorka
02. prosince   Děčín – Le Garage Noir
03. prosince   Pacov – Legenda club
09.prosince    Lanškroun – Apollo music club
10. prosince   Sedlčany – Pohoda
16. prosince   Jihlava – Chilli music bar
17. prosince   Frýdek-Místek – Stoun music club

text: Hana Bukáčková, foto: archiv kapel, Romana Šlapáková (koncert)

Témata: Imodium, OVOCE, zakázanÝovoce, turné, koncerty

zavřít